bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    oldukça zorlu bir durumdur. müslüman olunca ne oluyor olmayınca ne oluyor tam olarak bilinmez, ortak bir kanıya varılamayacağı için.
    neyse merhaba arkadaşlar, bir başka trol görünümlü fakat na-trol * bir başlıkla karşınızdayız. * bir müslümanın müslümanlığını ispat etmesi ne şekilde olabilir? ben kimseye inanmıyorum da. * birinin müslüman olduğuna nasıl inanabilirim? elbette inanamam, yalan söylüyor olabilir. yemin etse?... biraz kafa karışıklığıyla, sis ile, biraz oradan, biraz buradan, karıştırarak. ki biz insanlar çorbayı çok severiz. çorbanın üstüne yemin etse?

- vallahi müslümanım.
    + bunu ben de diyebilirim.
    - eşhedu en la..
    + ben de.
    - bir saniye neden ispatlamaya çalışıyorum ki?
    + e inanmıyorum sana.
    - o senin görüşün.
    + hmm demek benim görüşüm, görüşümü tanıyorsun yani.
    - nasıl yani?
    + sence allah benim senin müslümanlığına inanmadığım için bana günah yazacak mıdır?
    - bilmem, mantıken hayır.
    + peki müslümanlık nerededir, nedir, elle tutulur mu, nereden bilinir, nereden görülür?
    - kitaptır ve bu kitaba inananlardır, bir bütündür müslümanlığı oluşturan.
    + yani sizsiniz.
    - evet biziz ve kitabımız.
    + size inanmazsam?
    - ama kitap var bu durumda işte.
    + siz yoksanız kitabın ne önemi var tek başına?
    - olmaz olur mu, var.
    + diyelim kimse yok inananan, dağın tepesinde bir kitap var. yine de müslümanlık var mıdır böylece?
    - vardır ama aynı zamanda yoktur. müslümanlar yoktur yani.
    + hiç bir işlevi yoktur, ne kadar temizdir insansız.
    - yani, bilmem, evet.
    + peki bu durumda benim dağın tepesindeki kitaptan haberim olmazsa, allah beni ona inanmadığım için cezalandırır mı?
    - sanırım hayır, fakat bulmalısın.
    + bulmak zor olmaz mı? ya ömrüm yetmezse? o halde müslümanlık olmasa da olur.
    - fakat var, buradayız işte kitabımızla kanlı canlı, burada.
    + buradasınız da müslüman olduğunuzu nereden bileyim.
    - gel bak namaz kılıyoruz, izle bizi oruç tutuyoruz, kitabımızda bu yazar, bunu uygularsak müslümanızdır.
    + bunları uygulamak sizi gerçekten müslüman yapar mı?
    - bunlarla birlikte ahlaklı ve iyi bir insan olmalısın.
    + ahlaklı ve iyi bir insan olduğunu nereden bileyim.
    - hareketlerimden, düşüncelerimden anlatayım sana kendimi.
    + yine de bilemem, içini bilemem ki? üstelik ibadetlerini yapman seni nerede müslüman yapıyor, gökyüzünden bir onaylı belge mi iniyor?
    - kalbimizde, ibadetlerimizle...
    + kalbini açmama izin ver o halde.
    - saçma, anlatıyorum ya?
    + neden müslüman olduğuna inanamıyorum?
    - inanmak istemediğin için.
    + sana bir şey soracağım; ben müslüman mıyım?
    - bilmem? bu kadar sorguladığına göre olmayabilirsin.
    + bilemezsin tabi. ya karşında namaz kılarsam.
    - inanabilirim.
    + ya seni kandırıyorsam?
    - olabilir, bunu bilemem. müslüman olup olmadığın beni ilgilendirmiyor.
    + müslümanlığıma inanmıyorsun şu an.
    - bilemem evet, ne inanıyorum ne de inanmıyorum.
    + dünyadaki tek müslüman sen kalsan, yine de inanır mıydın müslümanlığa?
    - müslüman olduğuma göre inanıyorumdur işte.
    + öyle değil, kitabın var fakat sadece sen varsın.
    - yaymak için uğraşırdım.
    + neden?
    - bunun doğru olduğuna inanıyorum.
    + peygamber olmak ister miydin?
    - isterdim elbette, çok yüce bir şey.
    + ya başarısız olursan?
    - allah yardım eder.
    + sence müslümanlık dünyada başarılı olmuşa benziyor mu onca peygamberden sonra?
    - elbette, buradayız işte.
    + ya müslüman ülkelerin halleri? müslüman olamamış onlarca ülke?
    - onlar da zamanı gelince olacaklardır, müslümanlığı kötü yaşayanlar da düzelecekler, bunun için dua edip uğraşacağız.
    + çok iyimsersin.
    - umutluyum.
    + peygamberliği ve bu umudunu geçelim, bireye dönelim, allah senin müslüman olduğuna inanıyor mudur?
    - o her şeyi bilir.
    + peki sen kendini nasıl biliyorsun?
    - nasıl yani?
    + kendine dört dörtlük tam anlamıyla müslüman diyebiliyor musun?
    - dört dörtlük olmak başka bir mesele fakat evet müslümanım diyebilirim.
    + bunu tüm kalbinle hissediyorsun.
    - evet.
    + dört dörtlük değilim dedin.
    - evet.
    + içinde kuşkuların var.
    - herkes müslümanlığını yeterince yerine getirememekten korkar. tam bir müslüman olmak ister, fakat daima eksiğiz.
    + ya gerçekten bir müslüman olamamışsan?
    - bunu yalnızca allah bilir, evet. ben uğraşırım olmak için.
    + her şeyi allah bilirken ben senin müslümanlığını nasıl bilirim, bunu sen bile bilemezken?
    - bir nevi, bu doğru. fakat..
    + peki.
    - seninki biraz akıl bulanıklığı.
    + seninki bulanık değil mi? neyi biliyorsun ki?
    - ben kendimi, müslümanlığımı ve allah'ı biliyorum. ya sen neyi biliyorsun kendinde, benliğinde, yaşadığın evrende?
    + senin bilmediklerini.
    - peki, fakat ben bilmesem de allah'ın bildiklerini.
    + ya da tanrının ya da evrenin, doğanın bildiklerini. fakat senin asla bilemeyeceklerini.
    - ...
    + biliyorum.

küçük bir şiir.

seni bilmek
    benim için zor olurdu
    her şeyi bilmek
    bizim için zor olurdu
    çünkü her şeyi görmek
    bizim için farz olurdu.
    ... kilotlumakas
  2. 2.
    Gereklidir. Çünkü kişi vefat ettiğinde cenaze namazının kılınabilmesi için cemaatin o kişinin Müslüman olduğunu bilmesi zorunludur.
    -1 ... deli tugrul
  3. 3.
    Hz. Ömer şöyle der. Biz insanı dış görünüşüne bakarak bilebiliriz. Dışardan gördüğümüz davranışına bakarak onu tanıyabiliriz.

Kim der ki ben insanın içini biliyorum diye?

Müslüman islamın ve imanın şartlarını inkar etmediğini dile getirirse biz onun müslüman olduğuna kanaat ederiz. insanın içini allahtan başka kimse bilemez. Mesela sen bilir misin?

Ayrıca burada yapılmak istenen şey de gariptir. Müslümanlığını ispat etsene!

Müslüman insanın müslümanlığını ispatlaması için üst düzey çabaya girmesine gerek yoktur.islamın ve imanın şartını kabullenmişsen müslümansındır. Bunu dile getirirsen biz senin müslüman olduğuna kanaat getiririz.

Müslümanı kandırma amaçlı ben müslümanım diyorsan münafıksın demektir. Nasıl anlarız onu;

Konuştuğunda yalan konuşur, verdiği sözde durmaz, kendisine güvenildiğinde hiyanet eder. Eğer bu 3 ünü barındırıyorsa münafıklık alametini üstünde taşır. Dikkat ediliyorsa yine dışardan gördüğümuz kişinin davranışlarına bakarak karar veriyoruz.

Sözün özü bizler insanın iç yüzünü bilemeyiz bunun için insanın yaptıklarından hareketle onun hakkında kanaate varırız.

Dağın tepesinde kitap var ama ona inanan yok. Ben de inanmadığım için ceza alır mıyım?
    Öncelikle bu kitap gökden zembille inmek suretiyle bir dağa konmaz. Ve insanın ulaşamayacağı bir yüksekliğide konmaz. Saklanmaz. Kitap varsa onun tebliğ edicisi de vardır. Yani peygamber. Peygamber dinini tebliğ eder ve yayılır. Ayrıca zamanımız da hak din kitabına ulaşmak Zor değildir. Bugün hakdin islamı herkes duymuştur. insanın bu son dini araştırması ve inandığı dinle mukayese etmesi gerekir. Eğer ki hak dini arıyorsa.
    1 ... sadecetakilmakistiyorum