bugün

sonu hiçbir yere varmayan eylem. ya köşeye sıkışmış kuduz köpek gibi ağzından salyalar akıtarak hakaret/küfür eder, ya da saçma sapan kuran ayetlerini döşer de döşer, ya da islamın hak din olduğunu falan zırvalar.

iyi bende 2+2 eşittir 5 diyip bunun doğru olduğuna inanıp bundan başka hiç bir argüman üretemeden her yerde bunun doğruluğunu savunayım aksini söyleyene de küfür edeyim. aynı mantık. gerçi kime anlatıyoruz. o beyin bassa zaten müslo olmayacak.

edit: bir de şu çıktı ''gerçek islam bu değil onlarla tüm müslümanları bir tutma''. gerçek islam boru gibi bu kardeşim. hadi uza.
müslümanla konuştuğuna emin misiniz?

hayır dini birilerinden öğrenip gelen biriyle tartışıyorsan hiç tartışmaya girme. ama bu dingiller yüzünden bütün müslümanlara da laf etme hakkın yok
sunni ateistlerLe tartışmaktan daha zor değildir. Bazıları dinini cübbeliden öğrenir, bazıları da dini cübbeliden öğrenip ona inanmıyorum der. Çoğu müslüman da o dine inanmıyor.
bunun benzer versiyonu için- (bkz: bir akpliyle siyaset tartışmak).
Tarafsız olmayan bir tartışma olacaktır.

Müslümanın 'yav he he' demesi ile sonuçlanması muhtemeldir.
direk yobaza bağlıyorlar. bak diyorum bazen hani bu kadar katı olmayayım adamlarla konuşuyorum. direk sen acizsin, nefsine düşkünsün, inadına görmüyorsun diyorlar sonra direk donuzu çakıp geçiyorum.
hiçbir akademik tartışmada bu cümleleri görmezsiniz çünkü bu fikirlerin değil bildiğin duyguların tartışması.
gerçekten din insanı bitiriyor. dindar insanlarla konuşunca bile kendimi hücreye sıkışmış hissediyorum. beyinlerinin o sığlığında beni sıkıştırıyorlar.
düşünmeye kapasitesi yetmediği için atesit olmuş ya da bi kaç makaleyle belgeselle ailesinin dayattığı din kavramı yıkılıp atesit olmuş kendisini aydınlanmış gerçeği görmüş zanneden biriyle tartışmaktan iyidir. kişi gerçekten müslümansa harika bi tartışma olur. kusursuz kul değilim ama her türlü konuyu tartışmak en azından insanların kafalarındaki soruyu öğrenmek isterim.
ben gecen biriyle tartistim burada ozel mesaj ile. Seriat uzerine konusuyoruz. En sonunda soyle oldu:

- Iyi de sen kendi fikirlerini soylemiyorsun, ezberletilmis dini seyleri tekrarlayip duruyorsun
+ Allah'in hukmu uzerine benim bir sey soylemem dogru olmaz.
- Peki.

Bu sekilde sonlandi. Kendi fikirlerini olusturamadan, cevirme arapca'dan bozma iddialarla ezberci bir tutum var muslumanlarin cogunda. Ayrica yine cogunda tartisirsa dinden cikacagi korkusu hakim.
arada bir ağızları doluyken konuşmalarına sebep olur. *
kaç kere de diyoruz biz şeederken konuşmayın diye. zuhahahha..
örnek olarak:

https://www.uludagsozluk.com/e/36919565/
Müslüman bir aileden doğduğu için müslüman olarak devam eden değilde gerçekten dinler tarihine ve din sosyolojisine hakim hoşgörülü, kendinden emin bir müslümanla yapılması gereken tartışmadır, fazla uzun sürmez bir süre sonra tartışma yerini beraber abdest almaya bırakır.
Hurafelere inanıyorsa gereksizdir.

Rivayetlerden örnek veriyorsa anlamsızdır.

Sonradan ilave edilmiş bid'atleri hayatına 'anlam' diye katmışsa acilen hendek bulunmalıdır.

Cahil bir müslümanla din tartışılmaz, dinini bilen de zaten sizinle tartışmaz, bildiklerini anlatır.
kendi fikrini kabul ettirme kaygısıyla girilen hiç bir tartışma hayırla sonuçlanmaz.
edebiyle fikir ve bilgi alış verişi yapılırsa, iki taraf da eninde sonunda aklına yatan kararı verecektir zaten.

ama insanlar kendi bilgisiyle karşındakini aşağılamanın derdinde.
"bir müslümanla din tartışmak" gibi bir başlık da söz konusu saçmalığa uygun bir örnek olmuş.
Bir musluman sana teblig gorevini yerine getirir hangi inanista olursa olsun herkesin senin gibi ateistlerin bile inancima saygisizlik yapmadigi surece inancina veya inancsizligina saygi duyarim. Bir musluman sana elbette inancini ve rehber edindigi Allahin kelami olan kuran-i kerimi anlatacaktir. Bunun dar goruslu olmakla cahil olmakla ne ilgisi var sende inanmadigin icin inancsizlik uzerine dunyada var olan birtakim dusunce akimlarini ileteceksin. Yani hickimse inanc tartismasinda objektif olamayacaktir. Onemli olan insanlari kirmadan incitmeden inanclarina saygi gostermektir. Benim hristiyan arkadaslarimda var inanclarimizda farkliliklar ve benzerlikler var ancak birkez olsun ne arkadasim ne de ben ona ya soyle birsey var sizde cok sacma mantiksiz bunu tartismaya acalim diye birsey soylemedik. Insanlarin kutsallarina dil uzatmak olgun birikimli bir insana yakismaz.
siz bi inançsız olarak biriyle tartışırken karşınızdaki kişi şurdaki mıymıntı tipten farksız olacağı için gereksizdir.

https://www.youtube.com/watch?v=VymRUYvrKvg

bin bını ırıştırcım.

hıammına.