bugün

hala büyük yanışlar yapılan konuların başındadır. iki insanı lideri işte her ne ise karşelaştırmak için yaptığı işlerin aynı olması gerekir ki birbirlerine göre eksiklerini, fazlalıklarını görelim. bu tür karşılaştırmalar şuna benzer newton mu iyi bilim adamı, raikkonen mi iyi bir formula pilotu. bu karşılaştırmalar yapılırken dikkate alınması gereken ölçüt mantık hatası yapmamaktır.

tanıma gel: hazreti muhammede bir lider olarak bakmak.
atatürk le karşılaştırılmamalıdır.
sahabelere bir şey ikram ederken dolu dizgin gelen bir atlı sorar:

- bu kavmin efendisi kim?

ikrama devam eden resulullah şöyle buyurur:

- bir kavmin efendisi, ona hizmet edendir.

salat ve selam ona olsun.
-Yüce Yaradan yani Allah(CC) kendisine ' sen olmasaydın bu kainatı yaratmazdım' demiştir. öylesine güzel ahlak sahibi, mübarek bir insandır.
- düzenbazlığın, yalanın dolanın kol gezdiği mekke' de lakabı 'Muhammed- ül emin'
(güvenilir Muhammed) dir. bu da gösteriyor ki, sevgili peygamberimiz Muhammed Mustafa(SAV) dürüst, güvenilir bir insandı.
-örnek ahlakıyla tüm müslümanların ışığı olmuştur.
-okuduğumda gözlerimi yaşartan bir kıssa; 'kendisinin bazı günler mübarek başı çok ağrırdı. buna rağmen yapacak olduklarını muhakkak yapardı. hiç aksatmazdı. evinin işini, alışverişini, en önemlisi de ibadetini... asla 'ben hastayım' diyerek bir köşeye çekilmezdi.'
-merhametliydi. 'bir gün kendisi kucağında sevgili torunu Hz. Hüseyin' i severken bir komşusu ona garip garip bakar ve şöyle der: ' siz çocuklarınızı sever misiniz? valla ben bugüne kadar çocuklarımın başını dahi okşamadım.' bunun üzerine efendimiz Hz. Muhammed(SAV) de şu cevabı verir: 'merhamet etmeyene merhamet olunmaz.'
-bu da tembellere bir gönderme, kendisi asla ' ben peygamberim' diyerek hazırdan yemezdi. büyük evlerde değil, herkes gibi bir evde, hatta tek odalı bir evde yaşardı ve geçimini tüccarlık yaparak sağlardı.
- Allah tarafından sünnetli olarak dünyaya gelmişti.
diğer sahabelerin fikirlerine değer veren bir liderdi, yeri geldiği zaman onun değil çoğunluğun dediği şeyler uygulanmıştır.
(bkz: bir devrimci olarak hz muhammed)
(bkz: aydınlık dergisi)
solcu bir liderdir. ezilenin yanında zulmedenin karşısındadır.
özeldir ama mükemmel olamayacak kadar da insandır.
(#3163262)
dünya tarihinde halkının lideri olup saraylarda zenginlik içinde yaşamayan, halkının arasına karışan, etrafında koruma ordusuyla dolaşmayan ender liderlerdendir. evet etranda onu koruyan insanlar yoktu. bir gün sefere çıkıldığı sırada ordu dinlenmek için kamp kurmuştur. hz. muhammed'de bir ağacın altında tek başına dinlenmektedir. seferi düzenleyeceği kabile bunu önceden duymuş hz. muhammed'e suikast düzenleme kararı almışlardr. suikasti yapacak olan kişi islam ordusunun arasına karışır. hz. muhammed ağacın dibinde dinlenirken karşısna dikilir ve elindeki kılıcı kaldırarak
-şimdi seni benim elimden kim kurtaracak der
hz. muhammed zerre korkmadan ayağa kalkar
-allah
diye bağırır.
o gücünü siyasetin pis yüzünden, güç dengelerinden ve karanlık ilişkilerden almıyordu allah'tan alıyordu. bu yüzden en büyük lider odur.
(bkz: allah ın bile tesbih ettiği insan)
Alemlere rahmet Yüce Peygamber,

Şefaatın umarım bakmam el ne der,

Uğruna her şey feda gözlerde ki fer,

Alemlere rahmet Yüce Peygamber.

Gözümde ki yaşlar hep senin için,

Kâlbimde kor ateş yanar için için,

Şefaat etmezsen soramam niçin,

Alemlere rahmet Yüce Peygamber.