1. 1.
  Bakara 286 yı okuyunca çokta mantıklı gelmeyen söylemdir. Celaleddin rumi yi resul sananlar bunu dile getirmezler tabi. Bir insana hazreti efendi mevlana ki efendi anlamına geldiği söylenir bence yanlıştır. Mevla tektir o da allah. Bir insan bir insana efendi olamaz.
  Bakara286.Allah, hiç kimseye gücünün yeteceğinden fazla yük yüklemez. Herkesin yaptığı iyilik lehine, kötülük de aleyhinedir. "Rabb'imiz! Unutur veya yanılırsak, bizi sorumlu tutma. Rabb'imiz! Bize daha öncekilere yüklediğin gibi ağır yük* yükleme. Rabb'imiz! Bize gücümüzün üzerinde bir sorumluluk yükleme. Bizi affet, bizi bağışla, bize merhamet et. Sen, Mevla'mızsın. Gerçeği yalanlayan nankörler toplumuna karşı bize yardım et.".
  1 ... ktm li aynasiz
 2. 2.
  kur'anda ''ente mevlana fensurna '' yani ''sen bizim mevlamızsın bize yardım et'' denmektedir. hem bunu okuyacaksın hem de bir insana ''sen bizim mevlamızsın'' anlamında mevlana diyeceksin gel buradan yak. mevla sadece yaratandır. her kim olursa olsun bir insana ''mevla''anlamına gelen mevlana denemez. eğer ''mevla '' demek dost demek insan için de kullanılabilir iddiasında bulunuluyorsa, bu mantıktan yola çıkarsak kur'an da geçen allah'a hitap edilirken kullandığımız sıfatları, bir insana '' rab hazretleri. rezzak hazretleri , tevvab hazretleri, zül celali vel ikram hazretleri '' diye de kullanabiliriz ki o zaman da adama yok devenin nalı derler.. uzar gider. çoğu kişi kendisine böyle kabul ettirilen celaleddin rumi'ye yakıştırılan '' mevlana ''sıfatını, sorgulamadan, bilip bilmeden kullanıyor.
  2 ... kurtkedisi
 3. 3.
  Kuranı okumayanların anlamlandıramayacağı durumdur.
  1 ... ktm li aynasiz