1. 9.
  3 lü koltuğa bir batman bile sığar..
  ... tayber dogan
 2. 8.
  bu atasözümüz karpuzların fi' tarihindeki büyüklükleri göz önünde bulundurularak söylenmiştir. o zamanlar bi büyüklermiş ki devasa yani. değil iki, bir karpuz bilem öyle üç-dört kişiyle taşınıyormuş. şimdi ki karpuzlar artık o kadar büyük değiller, onunçün bu atasözünün artık bi geçerliliği kalmadı.

  duydun mu tdk?
  2 ... birinci hudaverdi
 3. 7.
  Kimisi, önemi büyük birkaç işi bir arada yapmaya kalkışır. Bu ise çok zor ve sakıncalıdır. Çünkü gücü ve dikkati dağıtır. Buna aldırmayanlar çoklukla yapmaya kalkıştıkları işleri sekteye uğratırlar.
  ... ece kscg
 4. 6.
  iki kişinin aynı ortamda - grupta lider olamayacağını bildirir.
  ... cahitcamus
 5. 5.
  Babama 2 tane karpuz aldırıp tek li koltuğa koyup bölece tabuları yıkabileceğime inandığımı düşündüğüm söz.Ama bahsi geçen koltuk salonlarda bulunulan kanepe lerin teklileri değilde bildiğimiz kol ile beden arası olduğunu anladığımda bozguna uğramamın sebebidir.
  ... basshunter
 6. 4.
  bahsedilen adana karpuzuysa eğer, doğrudur, sığmaz.
  ... dekadans
 7. 3.
  karışık bir matematik probleminin kırsal kesime uyarlanmış şekilli bir cümle.
  ... ismail
 8. 2.
  ortaokulda yapılan bir kompozisyon sınavında bizim o zamanki sınıf tarafından açıklanması beklenen atasözü. nitekim gelin görün ki arasara atasözünü ilk defa duymasından kaynaklanacak ki koltuğu evde kullanılan ve üzerine bir veya birden fazla kişinin oturabildiği bir eşya türü olarak algılamış ve kompozisyonu bu şekilde değerlendirmiştir. hala çözemediğim bir sebepten dolayı da kağıdın üzerine koltuğa oturmuş iki sığışamayan karpuz çizerekten olayı pekiştirmiştir. *
  1 ... arasara
 9. 1.
  kişinin aynı anda iki ya da daha fazla işle ilgilenemeyeceği savunan söz.
  ... asiti kaçmış kola