bugün

Hayatimi değiştirecek bir kitap olduğunu düşünecek kadar cahil olmak isterdim.
(bkz: bir oyun gördüm hayatım değişti)
patti smith yazdı ben okudum. eğlenceliydi ve tekrar tekrar izlenen filmler böyle haz vermemişti.

just kids
Her okuduğum kitap hayatıma bi şeyler katıyor sağolsunlar da hayatımı değiştirenine henüz rastlamadım.
Dostoyevskinin yeraltından notları okudum.yeraltı beni hiç olmadığım yerlere hiç olmadığım kişiliklere sürükledi.aslında hep ordaymışım da haberim yokmuş etkisi yarattı.kişiliğimin benliğimin yeraltıyla ne kadar ilintili olduğunu öğrendim.
(bkz: yeraltı benmişim)
whatsapp durumumda yazan söz.
O kitabı okursam hayatım değil hayallerim değişir.
Bende olmayan durumdur lakin inanırım ki bir kitap değilse bile kitaplar değiştirir insanın hayatını. Farklı şeyler katar insana farklı renkler, farklı tatlar. Bir kitapla dünyayı gezebilirsiniz mesela, ya da kendi iç dünyanıza seyahat edebilirsiniz. Kim bilir belki kendinizi gerçekten bulursunuz bir kitapta. Belki başlamayı bekliyorsunuzdur da diyen biri yoktur; bir kitap okursunuz başla diyiverir sizlere. Geçmişe de gidebilirsiniz bir kitapla, geleceğe de. Bir bakmışsınız eski bir şairi dinliyorsunuz oturmuş yanına, bir bakmışsınız sefere çıkmışsınız fatih sultan Mehmet hanla. Evet kitaplar efendim, kitaplar dünyamdır benim. Sizin de olsun umarım. Kitapların sadece fotoğraf atmak için kullanılmadığı zamanlarda görüşmek dileğiyle.
Suç ve Ceza.
Okuyan herkesin hayatında iz bırakır.
Pucca- o adam buraya gelecek!
Değil elbette.
"Beyaz zambaklar ülkesinde" olabilir.
Bu ikisini aynı entryde kullandığım için utanmiyor değilim.
Goethe - Faust, Aytmatov - Beyaz Gemi, Dostoyevski'nin çoğu kitabı (hepsini okudum), Tolkien - Silmarillion...
say say bitmez maalesef.
çok düşünmeye gerek yok. Olasılıksız...
Böyle bir kitap öneriniz varsa alırım sayın yazarlar.
(bkz: calculus)
"Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti."

Sadece Romanlarda böyle kolay değişiyor sanırım hayatlar. Bir kitapla, bir sayfayla, bir anla ya da anıyla.
Gerçek hayat ise bayağı farklı romanlardan. Değişmek de zor, değiştirmek de.
Keşke bir sayfayı çevirsek ve geçmiş önceki sayfalarda kalsa.
Ya da arkasını okuyup beğenmediğimiz, sürükleyiciliği olmayan bir hayatı almasak.
Oysaki hayatlar ilkokulda hediye gelen kitaplar gibi. Her zaman oyuncağı tercih ederiz ama gelen kitaba sevinmiş gibi yaparız.