1. 1.
  gerçekten çok zor bir hadise. kadınların ortak ilgi alanına giren kısımlar hariç (italyan erkeği, venedik, kore dizileri, yurtdışında erasmus, vampir filmindeki yakışıklı.. vb gibi) dünyayı yakından ilgilendiren ve insanlığın ortak kültürel değerlerini yansıtan konulardan konuşmaktır. mümkünatı yoktur, imkansızdır hatta mümkansızdır.

  mesela kadınla medeniyet tarihi başlığı altında konuşamazsınız. dinler, farklı spor dalları, tanrı kavramı ve felsefe konuşamazsınız. yalanına sokuyumcular bir zahmet sözlükteki ilgili başlıkları bir tarasınlar. kadınlar bu başlıklara ilgi göstermemiştir. onların tek derdi yılların bastırılmışlığı ile bir anda ele geçirdikleri özgürlüğü harmanlayıp; tamamen bencilce ve kendisini anlatan şeyler konuşmak veya yazmaktır.
  46 -19 ... persona n0n grata
 2. 2.
  (bkz: gece 2 de sözlüğe giren kızın amacı)
  1 ... air on the g string
 3. 3.
  Aslında "kadın" imgemizin, coğrafyamızın kadınına ait olduğunu kabullenmemiz gerektiğini gösterir. Bilemiyorum, belki genetik ve çevrenin çekişmesi* bunda etkili; fakat dünyaya dair genel bir kadın imajı çıkarmak çok zor. "Yine iskandinav kültürü öne çıkar." gibi, önyargı tandanslı bir öngörü var kafamda. Tabii oralarda genetik de çevre de bir şekilde işi kotarmış görünüyor ya, orası ayrı.

  Türk kadınının geçmişi, şunun şurasında yarım asır bile yoktur belki de. Hâlâ devlet dairelerinde kadın müdürler görmek zor, hâlâ otobüslerde kadınlar sığınmacı -tehlike altında hisseder- konumunda, hâlâ caddeler gece çökünce daha bir erkek. gece çökünce şehrin ürkütücü hâle geldiğini biliriz. ancak bunun sebebinin, "erkekleşmesi" olduğunu belki de hiç düşünmemişizdir. yürüdüğümüz sokak, her gün geçip gittiğimiz güzergâh, tümden erkekleşiverir; kadınlar ise kadındır hâlâ. yalnız başına işten, okuldan veya başka bir yerden eve dönen bir kadın, bu yüzden çoğu kez zigzaglar çizer bir kaldırımdan diğerine***. geceleri öyle derinlere dalıp varoluş üzerine kafa yormak, nedense erkeklerin lüksüdür hep. kadının kafasındaysa bir tek basit amaç vardır: eve dönmek.

  Bu coğrafyada durum buyken, kadının önünü açmanın yollarını aramamız gerekiyor. Ne yapıp edip, o ölü toprağıyla karışık "Sen yapamazsın!" çamurunu, oradan temizlememiz gerekiyor. Kadın imajı ancak o zaman entelektüeliteyi birtakım kapitalizm unsurlarına tercih etmeye başlar, ancak o zaman bir tabloya eleştiri getirmek ister.
  7 -1 ... diesirae
 4. 4.
  kesinlikle cok yanlis olan genelleme. kulturlu kadinla tanimamis yazar soylemi.
  ayrica soyle de bir durum var ki;
  ne kadar muhabbeti makyaj, ask, burc vsden ibaret olan kadin varsa bi o kadar da muhabbeti futbol, ortam, kari kizdan ibaret olan erkek vardir. hepsi olmeli aslinda.
  8 -4 ... oje kokusu
 5. 5.
  6. cümlenin sonunda bahsi açılan alışveriş mevzusu, fenerbahçe tam puan alacakken rivaldo'nun kullandığı frikik gibidir.
  4 ... ultraviyole
 6. 6.
  kadın gördüğünde 6 cümle dolusu laf atabilen abazanların yapamayacağı şey.
  5 -2 ... binicem ustune vurucam kirbaci
 7. 7.
  Ne bicim kadinlar var olm etrafinizda sorusunu akla getirir.
  5 ... 0game
 8. 8.
  https://video.uludagsozluk.com/v/bir-kadınla-6-cümleden-öte-genel-kültür-konuşmak-92984/  bu başlık üzerine ufak bir tartışma..
  3 -1 ... turkmen61
 9. 9.
  her 8 saniyede bir cinsellik düşünen erkeklerle zaten mümkün olamayacak olan şeydir.
  8 -1 ... kusakabesan
 10. 10.
  zor degildir. ama bu duruma da katilmamak elde degil bi yerde. maalesef oyle hem cinslerim var ki, kendilerini sadece murat boz'un justin'in ozgecmisini ezberleyecek kadar gelistirebilmisler. ha bi de zayn'in musluman oldugunu ogrenmek icin vikipedi kullanmislardir bak onu unutmayalim. o devasa matematik ve fizik sorularini cozerek zeki olmuyorsunuz arkadaslar ya da kemik gozluk takip elinize de madam bovary'i alarak resim cektirince biz sizin icin vay be hatuna bak hem guzel hem seksi hem de zevkliymis demiyoruz, diyemiyoruz. babanizin ya da sevgilinizin tuttugu takimin formasini giyip bi kova makyajla opucuk atarak poz verdiginizde de futboldan anladiginizi dusunmuyoruz. olmuyo yani.

  cok bisi degil ya, internette guzel ask sozleri, ayrilik siirleri falan diye aratip kime ait oldugunu bilmeden onu tivit olarak atacaginiza alin kitap okuyun, muzigi icinden tivitlik soz secmek icin degil de zevk almak icin dinleyin.

  belki o zaman beyniniz gelisir de sizin yuzunuzden genellemelere kurban gitmeyiz.
  4 -3 ... japonella