1. 1.
  yakışmamıştır.
  bizim hayalimizdeki ecdad bu değil idi.
  catherina falan yeni öğreniyoruz!
  3 -2 ... james earl cash
 2. 2.
  O karıya çakmayıp gebertseydi şimdi rusya diye bir ülke olmayacaktı.
  2 -1 ... itoglu yourself
 3. 3.
  18 yıldır osmanlı padişahlarının hangi ırk ve milletlerden eşler seçtiğine dair araştırmalar yapan bir kamu kuruluşunda harem ağası olarak çalışmaktayım. osmanlı padişahları sadece tek bir kadına değil ( tahminimce bu başlıkta kastedilen türk heyetinin önünde diktirildiği 2. katerina) tüm kadınlığa ve özellikle de slav ırkı kadınlarına yenilmişlerdir sevgili Enderun teşkilâtında Bâbüssaâde cemaatine mensup hadım ağalar. artık ben diyeyim bulgar, sırp, yunan, rum, bizanslı, arnavut, polonyalı, sen de ukraynalı, venedikli, cenevizli. gerçi bunun için padişahlarımızı da suçlamamak lazım. dünya binlerce yıldır kuku üstüne dönüyor sevgili red pill severler. ayrıca aramızda 1. katerina ile 2. katerina'yı karıştıran cahiller görüyorum. baltacı mehmet paşanın çaktığı 1. katerina idi. kendisi de adı üzerinde, paşa. padişah falan değil yani.
  7 -1 ... saviem
 4. 4.
  (bkz: küçük kaynarca antlaşması)
  (bkz: yaş antlaşması)
  ... usualsuspects
 5. 5.
  göktürk devleti' nin bu sebeple yıkıldığı söylenir. osmanlı' da türk dizilerinde üretilen hikayeler dışında hiç duymadım.
  ... morgandexter2
 6. 6.
  yalnız o sadrazam orasını bi düzeltelim. padişah değil. padişah yeniyor, sadrazam masada veriyor. (bkz: savaşı vermek) vermek deyince atlamayın.
  1 -1 ... masklavi
 7. 7.
  Yandaşların hazin haldeki tarih bilgilerine kurban gitmiş padişahtır.

  Hangi birini düzelteyim? Hayır, o değil, aklınca düzeltmeye çalışanı bile düzeltmem lazım. Özetle:

  O katerina bu katerina değil.

  Prut'ta kazanan padişah değil sadrazamdı.

  Ne diğer katerina'ya atladı ne de masada kaybetti. Zira Rus ordusunu sıkıştırmıştı ama bozmak için yaptığı saldırı denemelerinde bizim orduda bozulma alametleri görüldü ve çok adam kaybetti. Durum böyle olunca daha fazla risk almak istemedi.

  işte Osmanlı torunu olduklarını söyleyenlerin Osmanlı tarihi konusunda bildikleri bu kadar..
  2 -2 ... rumeli71
 8. 8.
  yalnız o 1 kere değil de, 11 kere yenilmesidir.
  1 ... lipsos
 9. 9.
  Bilgi kirliliği var. Galiba anlatılmaya çalışılan prut savaşı. Prut savaşı’nda Osmanlı Rusların başını ezme fırsatını yakalamıştır. Padişah bu sefere hiç katılmamıştır bile istanbul’da sarayındadır o dönem. Seferin başında sadrazam bulunmakta idi. Ruslar kalede sıkışmıştır, sadrazam hem daha fazla asker kaybetmemek için hem de katerinanın devreye girmesi ile bir kaç teslimiyet ödülünün ardından Rusların kaleden çıkıp gitmelerine izin vermiştir. Magazinel olan sadrazamın katerina ile ilişki yaşadığıdır buna karşılık.

  Zaten sefer dönüşünde padişah olanı biteni anlayınca sadrazamın idam fermanını verir. Ruslar prut’ta yapılan hatanın ne kadar büyük bir hata olduğunu Osmanlı’yı 200 senede kırımdan, Kafkasya’dan ve Balkanlar’dan atarak hatta Erzurum’a girerek Osmanlı’ya göstermiştir.
  1 ... bolivya devlet radyosu