1. 1.
  herkesin ve hiçkimsenin sevgilisi, babil in kızkardeşi, etekleri ıslak fahişe prenses, boğazından kan sızan..!
  7 -1 ... havada panik
 2. 2.
  (bkz: hayat kadını)
  2 ... kirmizi baslikli istasyon sefi
 3. 3.
  Topuklu ayakkabı katili.
  1 -1 ... dont be cute
 4. 4.
  fethi zor, fatihi tek olan kadın.
  6 -2 ... derberker
 5. 5.
  üzerine ne giyse yakışan bir kadındır. mahalle arası çamur deryaları topuğunda kil, damlardan akıp çatılardan usul usul evlerin içine sızan sularıyla gözyaşı yanağında. ağlıyor şuan içli içli o ağlarken bir mevsim ağlıyor o denli... kenar mahalle kavgalarıyla tırnak darbesi hani ucundaki kırmızı oje bulaşık yıkarken kalkmışta yemeğe daldığı için ocakta tazelemeyi unutmuş umarsızca. zengin muhitlerin gediklisi tülden bedeniyle raks eden bir çingene misali belki de azıcık nefes veren, inip kalkan göğsüyle tahrik eden tepelerden...kalabalıkların tecavüz ettiği bir bir sokaklarına. bir gecede dikilen yaşamların umarsızca sokak aşiftesi yapmaya çalıştığı, kan ağlattığı...
  3 -1 ... mey
 6. 6.
  levet yüksel'in müthiş yorumuyla can bulmuştur.
  "...yarim istanbul , gel öpeyim gerdanından..."
  1 ... lusi
 7. 7.
  eski parlak günlerini geride bırakmış, kökü saraya dayanan ama artık elindekini avucundakini satarak yaşamaya çalışan, giden güzelliğini eline ne bulursa yüzüne gözüne sürerek koruduğunu sanan, bugünün yükünü kaldıramadığı için geçmişte yaşamaya çalışan, haline bakmayıp hala kapris yapan bir kadındır. eskiden kalem efendisi ya da subay beyefendiler peşinde koşarken şimdilerde müteahhitlerin peşinde koştuğu kadındır aynı zamanda.
  ama herşeye rağmen "cami yıkılmış mihrap yerinde" denebilir, hoş sohbettir, iyi vakit geçirilir.
  2 ... telashe
 8. 8.
  istanbul yedi kocası olan bir bakiredir. ne bizans ne roma ne osmanlı ona sahip olabilmiştir.
  2 -1 ... ihtiyaç molası
 9. 9.
  tek keLime iLe fahişedir.. miLyonLarca insan'ın gidip geLmeLerini saLLamaz, zevk aLmaz.. zaten para için yapıyordur bu mesLeği istanbuL.. ama eskiden ne güzeLdi istanbuL.. tam bir hanfendiydi.. sonra o aLçak piçLerin eLine geçti, canım istanbuL'u kötü yoLa düşürdüLer.. bedenine sahip oLduLar ama ruhuna asLa.. haLa özünde hanfendidir istanbuL ama dış görüntüsü tam bir fahişedir ne yazık ki..

  (bkz: kader utansın)
  3 -4 ... tucimania
 10. 10.
  teoman'ın istanbul'da sonbahar adlı şarkısında söylenir en güzel benzetmeler;
  istanbul bugün yorgun, üzgün ve yaşlanmış
  biraz kilo almış
  ağlamış yine,rimelleri akıyor.
  3 -2 ... bitter