bugün

1991 yapımı ,yönetmenliğini hüseyin karakaş'ın yaptığı ,başrolleri tarık akan ve meltem doğanay tarafından paylaşılan film..
reşat nuri güntekineseridir.homongolos karakteriyle göz doldurmaktadır.
--spoiler--
homongolos karakterini wagner den aldığını söyler roman. son bölümde homongolosun ortaya çıkan mektupları duygu dünyasını açığa vurur.
--spoiler--

her yaşta okunulması gereken reşat nuri nin en narin eserlerinden biridir.
bir adamın nasıl da sevebileceğini gösteren, enfes cümlelerle dolu resat nuri güntekın romanı.

şımarık kendini beğenmiş güzel kız, çirkin huysuz erkek ve bınlerce klişe..

ama güzel yazmıs adam tabii.
psikolojik çözümlemeleri, anadolu'nun gerçeklerini yansıtmadaki ustalık ve içtenliğiyle yoğunlaşan bir roman.
bir kadının en büyük düşmanı yine kadındır.
insanı, kendine yolculuğa çıkaran, reşat nuri'nin empati olmazsa neler oluru daha o yıllarda göstermiş olduğu, farklı pencerelerden kendini okutan, kalemin ustalığını, basit konu ama mükemmel kurgu ile birleştiren, mektup mektup açılan şahane bir roman.
1927 yılında kaleme alınmış reşat nuri güntekin romanı. güzellik ve çirkinlik arasındaki uçurumu ve insan ruhuna etkilerini iki ana karaktere atfettiği özelliklerle ve mektuplaşma yöntemiyle anlattığı, ruh tahlilleriyle dolu, dramatik eser. homolongosun mektuplarıyla derinden bir sızı yayar yüreklere. eser oscar wilde romanı olan dorian gray'in portresine konusu itibariyle benzemekte. ikisi de kabataslak baktığımızda dış görünüşün insan ilişkileri üzerindeki tesirlerini trajik bir hikayeyle anlatmıştır.

(bkz: çirkinin romanı)
lise öğrenimim boyunca beni en çok etkileyen kitap diyebilirim.. homongolos'u bir ruhsuz olarak gördüğüm anlarda, kitabın sonu gelince kendimin ruhsuz olduğunu anlatan yapıt.
Homongolos ziya'nın, içine kapanıklığı, sosyal olamama durumlarını, kendime benzetmem dolayısıyla etkilendiğim, çok beğendiğim Reşat Nuri kitabıdır.
büyük usta reşat nuri' nin, kanaatimce, (bkz: yeşil gece) ile birlikte en kaliteli eserleridir. ustaca bir insan psikolojisi tahliliyle kendini çok ama çok çirkin bulan bir erkeğin çevresine ve hatta kendine kadınlardan nefret ettiğini göstermesini; ancak içinde entelektüel ve olayları iyi analiz eden bir insanın bulunuşunu. kadınların fırsat verildiğinde zalimlikte nereye kadar gidebileceğini, marjinal oluşundan kaybeden bir erkeğin hayatını konu alır roman. herkese şiddetle tavsiye edilir.
yeşil gece veya çalıkuşu gibi politik mesajlar içermese de duygusal çözümlemeleriyle önemli bir kitap. sürpriz son gayet başarılı.
Yorumları okuyunca daha bir merak ettiğim kitap.
Okurken ağladığım kitaptır. Homongolos asla unutmayacağım bir karakter oldu. Reşat nuri zaten çok sevdiğim bir yazar ve bu kitabıyla benim favorim oldu. Kitap kadar kitabı okuduğumuz dönemde çok önemli bence. Kendimi çaresiz hissettiğim bir gün okumuştum, Homongolos ile kendimi özdeşleştirmiştim. Belki de bu yüzden hiç unutamıyorum onu.