1. 1.
  herhangi bi bir iş yaparken izlenen kişinin, psikolojik olarak çöküntüye ugraması ve ne yapacagını şaşırması durumudur. tabi izlenmek icin o işi yapmıyorsanız tiyatro, sinema, müzik, dans vs vs. yani insanaları ilgilendirmeyecek kendi halinizde bir iş yapıyor iseniz. insanalrın sizi izlemesinden gözlerin sizde olmasından insan rahatsızlık duyabilir.

  kaldıgım yerde bir arkadasım var arasıra gelir sohbet ederiz falan. odamda yemek hazırlıyorum sandvic yapıp yiyecegim. arkadasım geldi oyle beni izliyor. konusmuyoruzda oyle sadece izliyor. domatesleri dilimliyorum izliyor, salamı kesiyorum izliyor, ekmegi hazırlıyorum izliyor, mangalı fise taktım ziliyor lan birsey de yok sadece izliyor yermisin diyorum yok yemem saol diyor ama oyle durmus izliyor sadece. tabi benimde elim ayagıma dolasıyor insan ne yapacagını unutuyor. ''lan şimdi domatesi mi dilimleyim? yoksa salamı mı? domatesi once kesersem tezgah sulanır salamları keserken elime bulasır. lan dur once ekmegi keseyim öfff bu gözleri dikmiş bana ne bakıyor böyle. ''yermisin canım eki eki'' off ya gitsede rahat rahat yapsam şunu'' canım bir dakak colayı almam lazım cekilirmisin ordan. ''ln siiktir git ayagıma dolasıyorsun zaten açım''
  insan kendiyle çatışma yaşar bir yanda açlıgın vermiş oldugu ruh hali bir yanda izlenen insan hali bir yanda yorgunluk off birseyde diyemiyorsunuz.

  canım yermisin...
  1 -1 ... damdaki deli
 2. 2.
  is yaparken izlenmek duruma gore insanda farkli tepkiler yaratabilen bir durumdur. masturbasyon yapiyorsaniz psikoloji sifirlanir, konserde gitar caliyorsaniz "izlemeyin lan hayvan herifler" diyemezsiniz; seyirciyle birlikte cosarsiniz.

  olaydan olaya degisen kavramlardir diye bir tanim yapalim sukru.
  1 ... der meister
 3. 3.
  eğer o iş sınav olmak ise vay halinedir.
  ... a nick
 4. 4.
  tedirginliğin dik alasıdır. ilk defa ütü yapan bir genç kız gibi, ilk defa çivi çakan bir genç gibi, ilk defa tek başına şehirler arası yolculuk yapan biri gibi ürkeklik vardır bünyede. olayın seyri sizi izleyen insan evladının tavrına göre değişir.
  - çocuum olmadı biraz daha sağa doğru çevir
  + hiç mi birşey görmedin, doğru yapsana şunu
  ++ aman allahıım, eline de birşey yakışsın bee diye telkinler duyuyorsanız, derhal ortamı terk edin, polemiğe hiç girmeyin, salıverin gitsin.
  ... pinaa
 5. 5.
  gizlilik,içinde emniyet ve tedirginlik gibi çakışık iki kavramı barındıran uçurumun kenarında bir mefhumdur.gerginliği zorunluluk haline getiren bir bilinç altı üretir ve üst yapısı, bu durumun ilelebed muhafazası temennisine dayalıdır.bir şey gizliyse ancak devamlılığın kesinliği o şeyi hakiki manada ruhsal olarak gizli kılar ve gizliliği namlunun ucunda hissetmeye yönelten anlam kayması da bu gerçek üzerine serilidir.

  sevgilinin abisiyle kurulan sedatif bağ,onun içinde bulunduğunuz gizlilik politikasının yanından bile geçmemesiyle alakalıdır.ama sevgiliyle beraberken akıldan geçen abi etkeni kısa süreli de olsa huzur kaçıran bir forma bürünürse sahip olunan gizlilik durumu izlenilen adam konumuna düşmeye sebep olur.bu psikolojik gerilim; seviyorum uleeyynn haykırışına sebep olacak kadar rahatsızlık verici ve güven kaybına sebep oluyorsa asla denenmemesi gereken bir yola başvurmak üzere olduğunuz anlamına gelir.

  ama eğer ahlak felsefesi üzerine konuşlanmış bir izlenmeyi iplememe erdemine sahipseniz; etik abiyle kozmos emmi gözlerinizden öpecektir.sabredin azcık.
  ... kecaspy