1. 1.
  Üzerine doğan güneş yanında kuş cıvıltılarını da getirmişti. Havanın mavimsi tonu serin rüzgarın getirdiği yeni açmış çiçeklerin kokusuyla taçlanıyordu.

  Dışarıda şimdiden insanlar belirmeye başlamıştı bazıları sağa bazıları sola gidiyor bazısı ise kıpırdamıyordu. Sanki sonsuza dek sürecekmiş gibi.

  Yokluğu beklediğinden daha uzun zaman sonra farkedilecekti böyle tahmin etmemişti aslında gün doğmadan görürler diye düşünmüştü de demek beklediğinden daha sessiz kalmıştı.

  Ev ahalisi henüz uyanmamış ve eve rüzgarla gelen çiçek kokularını duymamışlardı aslında kokuların bilinçaltında bazı olaylarla ilişkilendirildiğini bilirdi bu onlar için zor olacak diye düşünmüştü rüzgar ölümü ve çiçekleri aynı potada eritmekte ustaydı.

  Havanın geceden kalma serinliği artık işlevini görmeyen kanıyla aynı seviyeye gelmişti bile. Düşünürken bile aklını kaybettiği soğukluk artık onunla birlikteydi.

  O hep notların önemli olduğunu düşünürdü ardından sadece parlak gümüş renginde bir kalem ve üstünde sigara söndürülmüş boş bir kağıt bırakmak aklından geçmemişti.

  Doğarken de ölmek aklından geçmemişti ki bunu bilseydi doğmaz toplumla bir olmaya çalışmaz hiç yaşamazdı sonsuza dek hareketsiz kalırdı bunu öğrenmesi on binlerce saatini almıştı acı çekmişti.

  Sokaktan gelen bir gülme sesi ve yan yana yürüyen iki arkadaşın konuşmaları odasını dolduruyordu merak ettiği bir başka şey gerçekleşmiş oldu yasını ilk bozan tanımadığı iki insan olmuştu.

  Ev ahalisine en az mide bulandırıcı manzarayı bırakmak istemişti görüntüde ağzından masaya akmış koyu bir kan vardı sadece. Yapabileceğinin en iyisi buydu.

  Sonrası olmayan bir adam için sonraya çok emek sarfetmişti en azından bencillik yaptığını bir süreliğine de olsa unutmuştu zaten o süre zarfından sonra da bilinçli bir varlık değildi artık.

  insanlar uyanmaya başladı evin içinde ayak sesleri duyuldu elini yüzünü yıkayanlar ve konuşanlar vardı biri odasının kapı kolunu çevirdi ve içeri girdi.

  Bundan fazlasını öğrenmeyi istememişti.
  ... id est