bugün

sözlükteki yazın hayatına bakarım. uzun soluklu ve istikrarlı bir geçmişe sahip ise o yazar hakkında olumlu düşünürüm.
Hayvanlara davranışlarına bakmak gerek.
yemek yemek, uzun yola çıkmak veya ticaret yapmak bir nebze anlaşılmasına sebep olur, bilen bilir.
görsel
bir insana bakış açısına göre hem iyi hem kötü olabilir. burada yazılanların çoğu yanıltıcı şeyler.
Size şaka gibi gelecek, hasiktir lan diyeceksiniz ama Köpeğimle anlaşabilirse iyidir, köpeğim onu sevmediyse kötüdür. Kriterim bu artık.

Bakın şaka gibi, iş yerime ziyaret gelen, iş yapmak için gelenleri köpeğimle karşılaştırdım, köpeğimin sevmeyip, deli gibi havladıklarının, saldırmak istediklerinin hepsi sahtekar çıktı. Sevdikleriyle 2 yıldır falan çalışıyoruz.

iyi insan kriterim köpeğimin testini geçmesi artık. Hissediyor mu artık, ne yapıyor, onu anlamadım. Hayvan dört buçuk yaşında, iki senedir bir kez bile yanılmadı.
Hiçbir çıkarı olmadığı, kendinden maddi, manevi, kariyer vs. Olarak her yönden çok daha aşağıda olan kişilere karşı tutumu.
Yanınıza üçüncü biri gelince sergilediği tavır.
Hayvanlara olan davranışlarını gözlemlemek.
kime göre iyi, hangi tarafı iyi, ben çok mu iyiyim, bilinmez. çok keskin kötü değilse anlayamam ki değildir de zaten herkesin iyi tarafları vardır ve onları tezgahın önüne koymayı bilir. masal dünyasında yaşamıyoruz ki iyiler kötüler belli olsun.
Bir insanın size göre nasıl biri olduğunu anlayabilirsiniz ancak. Size iyi davranan biri başkasına kötü davranıyor olabilir. Size kötü davranan biri başkasına kötü davranıyor olabilir.

insanların çok az bir kesimi yani yüzbinde bir kişi karşısındaki insanın yapıcı mı yoksa yıkıcı mı olduğunu objektif bir şekilde araştırarak , karşındaki insanın bir çok kişiye karşı takındığı tavrını ve hâl hareketlerini özellikle kıyaslayarak öğrenir . iyi ve kötü kavramı yerine yapıcı - yıkıcı kavramlarını kullandım . Çünkü iyi ve kötü kavramı objektif bir kavram değildir bence.

Bir insan size iyi davranışlar sergiliyor olabilir ama bir başkasına kötü davranıyorsa siz bu durumda bu insana iyi mi yoksa kötü mü diyeceksiniz ?
değerlerini analiz edin ve saygı duyun. kişinin değerleriyle ortak noktadaki kişilere olan tutumu bu soru cümlesinin en net cevaplarını önünüze serecek.
bir insanın nasıl biri olduğunu anlamak iyi biri olup olmadığını anlamaktan daha önemlidir. çünkü her insan biraz iyi biraz kötüdür. Diğer insanları nasıl gördüğü insanın kim olduğunu gösterir biraz. Karşıdakinin yalan söyleme ihtimalını var sayan biri biraz yalancı, kötü kalpli biri olduğunu düşünen biraz kötü kalplidir. Karşıdaki kişinin kötü bir hareketini dahi iyiye yorabilen insan özünde hala masum kalmıştır.
Hayvanları sevip sevmediğinden kesine yakın şekilde anlaşılabilir.

*pitbull seven barzolar istisna(problem pitbull değil barzo)
Tüm yollar sizi yanıltır çünkü insan öngörülemez bir varlıktır. Tamamen kaosun hakim olduğu, belirlenimci olmayan bir dünyada insanlardan mutlak iyi ve mutlak kötü olmaları nasıl beklenebilir? Herkes içinde potansiyel bir zıt karakter taşır.
Menfaatine dokunun anında belli olur.
saygi sevgi, arkandan konusup konusmama, terbiye...
ihtiyacı olan insanlara davranışıyla, kendisine ihtiyaç duyan insanlara olan davranışı arasındaki farklılaşma tam olarak bize o kişinin karakterini verir.
ben reklamı mı kendim yapmam çevremdekiler benim reklamımı yapar. Ne iyiyim derim nede kötü. tamamen anlaşma ve uyuma bağlı.
Sana iyiyse gerisi hikaye. Çünkü el iyisi mazallah düşman başına.
Bir kediye bir köpeğe hayvana olan sevgisi

Çocuklara, yaşlılara ya da düşkünlere merhameti

israf etmek yerine başkalarıyla paylaşma isteği

Yardımlarını başa kalkmaması

Boş konuşmaması, haksızlıklarda susmaması
Borc ver,ortak iş yap.sirrini söyle.
--spoiler--
Hiç tanımadığınız bir adamın gülüşü daha ilk karşılaşmanızda hoşunuza giderse, karşınızdakinin iyi bir adam olduğundan tereddüt etmeyiniz.
--spoiler--
(bkz: fyodor mihailovic dostoyevski)
kesinlikle merhamet ve vicdan sahibi biri olmasıdır.
kisinin iyi bir insan olup olmadigini anlamanin tek bir yolu vardir. o da o kisiyi tanimaktan gecer. atalarimizin bir sözü vardir.
"Eger bir insani tanimak istiyorsan; ya onunla ticaret yapacaksin, ya yatacaksin yada yolculuk yapacaksin."

Yani; ticaret yaparken seni kaziklamiyorsa, yatarken senin isteklerin de ön plana geliyorsa, yolculuk esnasinda hossohbet ve paylasimciysa; o insan iyi insandir.