1. 1.
    (bkz: insanlık)
    birilerinin saçını açmaya zorlamak saçını kapatmaya zorlamaktan daha insancadır.

bu yasağın delinmesi ile devamı istenecektir. ve nitekim bir milletvekili çıkıp "amacımız kamu hizmetinde çalışanlara de türban serbestisi getirmektir" demiştir. bunun sonu şeriata kadar gider. aksini bekleyen varsa buyursun gelsin. başbakanın şeriat yanlısı olduğunu geçmiş konuşmalardan biliyoruz. peki o zaman şeriat nedir. şeriat çok mu insancıl bir yönetim. taşlayarak kadın öldürmek, 4 kadınla evlenmek, 9 yaşındaki çocuklarla birlikte olmak mı insancıl?

daha ufaktan ailesi tarafından beyni yıkanan ve "kapanmazsan namussuzsun, cehennemde yanarsın!" diyerek ikinci sınıf insan muamelesi gösterilen kızların yaşadıkları insanlık ayıbıdır evet.
    7 -5 ... derindusunur
  2. 2.
    meseleyi tartışmaya "türban"kelimesiyle başlayarak,belki iyi niyetle yazılmış bir yazının dakika 1 gol 1 şeklinde tuzağa düşmesinden mürekkep konu başlığı.

zira,türban kelimesinin uydurma bir kelime olduğunu ve kenan evren'e bu kelimeyi uydurarark kabul ettirdğini bizzat ihsan doğramacı'nın kendisi ifade etmiştir.

konuya dönecek olursak,"başörtüsü yasağı" elbette bir hak gaspıdır,üstelik bu gasp,üniversitede serbest bırakılma çalışmaları yapılmakla birlikte,kamuda ve ortaöğretimde sürecek olması sebebiyle pek de kesintiye uğramamaktadır.hatta üniversitelerde "başörtüsü" serbest bırakılınca,bu durum kamudaki ve ortaöğretimdeki "başörtüsü"yasağının meşrulaşması(yeri gelmişken belirtmekte fayda var;"meşru"kelimesi hem lügat anlamı,hem de ıstılahi anlamıyla "şeriata uygun"demektir,ama ne yazık ki türkiye'de komik bir türkçe konuşulduğu ve doğru bir anlaşma zemini bulunmadığı için bu kelimeyi medeni yargı için de kullanmak zorundayım üzülerek)ve kök salması mümkün olacak,Dini hassasiyeti bulunan kişiler bir bakıma "ölümü görüp sıtmaya razı olacak"lardır.
    2 -1 ... munferit kalabalik
  3. 3.
    duyan da sanki yolda yürüyenin başından örtüsü çekiliyor, ya da ne bileyim türbanlılara hastahanelerde bakılmıyor falan zanneder.

arkadaşım islam dini zaten kadınla erkeğin birarada bulunmasını yasakladı mı?

yasakladı.

islam dini regl olmuş kızın evlenip barklanıp kocasının dizinin dibinde oturmasını söyledi mi?

söyledi

hadi bunları bir yana koy. herkes kendi dinini istediği ya da kendine uygun bulduğu tarafından yaşar diyelim.

senin türbanını sadece herkesin bir olduğu; eşitliğin esas olduğu dairelerde, mekanlarda takma diyorlar. yani kimsenin dininin ırkının önemli olmaması gereken sadece iş, eğitim vs. yapılacak yerler.

okul,devlet binası.

türban türban takıcam takıcam diye tepindiğin yerler sadece bu ikisi. kuralların hala mevcudiyet göstermeye çalıştığı yerler.

bu ülkede türban takılarak girilecek yerlere cami, cenaze vs. türbanlı olmayan ve inanmayan kadınlar turistler dahil kafalarına bir eşarp bağlayıp giriyor mu?

giriyor.

sokakta türban takana, usturuplu yerlerde namazını kılana bir zorlama yasak var mı?

yok.

bu ne kendini bilmez cazgırlıktır ben anlamıyorum.
    5 -5 ... serenitytheone
  4. 4.
    millet sokakta çatır çatır türbanıyla/baş örtüsüyle istediği gibi gezerken, isteyen cuma ve diğer vakit namazlarını dilediği gibi kılarken, islam'ı anlatan din dersleri devlet okullarında öğretilirken, allah'a daha yakın olabilmek için umre/hacca gitmek isteyen hacı adaylarının önünde binlerce diyanet destekli tur seçeneği varken, seçilmiş hükümetin ve cumhurbaşkanı'nın geçmişi ve kökeni belliyken daha hala yasaktan bahsediyorsan bu ne laiklerin ne demokrasinin ayıbıdır. hele hele atatürk bu mevzuların içine çekilmeye çalışılıyorsa bir durup düşünmek, bir muhakeme yapmak gereklidir.
    5 -2 ... the kid
  5. 5.
    AYIP YATAKTA OLUR.*
    ısrarla ; (bkz: paçavra)
    6 -2 ... yamuq
  6. 6.
    sözde ayıptır.Türban erkeklerin kadınlar üzerindeki baskısının karanlık bir gölgesi olduğundan mütevellit sözdedir.

dinci insan (müslüman demedim, buraya dikkat) sözüm sana! abazan büyeni, gördüğün her kızı potansiyel sevişecek kız olarak gören o embesil zekanı, cumhuriyet zihniyetile bağdaşmayan çağ dışı fikrini ve zihniyeti bununla beraber başbakanını ve ananı da al git !

Türban yasağı baskı altındaki kadınları özgürleştirme hareketidir.

(bkz: Türban takmak kadınlık onuruna aykırıdır)
    9 -3 ... ben bugun bunu gordum
  7. 7.
    mezkur "başörtüsü"yasağını gölgelemeye çalışanların,"namaz kılıyorsun,hastanelerde tedavi oluyorsun,daha ne istiyorsun sana bu hakları verdiğimize şükret,önüne konan mamadan başkasını isteme köpek!" edasında haykırdıkları konu başlığıdır aynı zamanda.

bu üstü kapalı tehditçiği savuranlar şunu unutmasınlar ki,bu ülkede "Allah"demenin dezavantaj olduğu,dini kitapların mahzenlerde saklandığı,batı'yı kopya eden modeli eleştiren insanların asıldığı,sırf tek parti diktasından kurtulmak için yüzbinlerce kişinin serbest fırka'nın mitingine katılmasının ve polisle mitingdekiler arasında çıkan arbedede bir çocuğun polis tarafından vurulup öldürülmesinin ardından babasının çocuğun cesedini kucaklayıp ali fethi bey'in önüne getirerek"oğlumu kurban verdim,gerekirse başkalarını da veririm.yeter ki bizi kurtar,kurtar!"diye insanların yalvardığı-elbette serbest fırka'nın 10 günde 200 000 civarında üye sayısına ulaşması,buna karşın chp'nin bazı illerde teşkilatlarının bile bulunmaması sebebiyle bu serbest fırka bir pundu bulunup kapatılacaktır-(baskın oran'ın türk dış politikası isimli kitabında ve konuya ilişkin hemen hemen tüm kitaplarda bu olay detaylı anlatılmaktadır. dönemin cumhuriyet gazetesi'nde çıkan haber,herşeyi de anlatmaktadır aslında:"sandalla gelip vapura atlayanlar Fethi Bey'e sarılıyorlardı. Birçokları ağlıyor.Rıhtımda, üzerine vuku bulan ilk tehacümle Fethi Bey'in ceketi yırtıldı. Bu esnada denize düşenler, ezilenler ve çiğnenenler oldu. Davullar, zurnalar çalıyordu.--1930 yılında cumhuriyet gazetesi'nden alıntı) dönemleri de yaşadı bu memleket..

sanırım tüm bu olup bitenin yaşanmasında bir beis görmeyenler,Müslümanların bu ülkede özgürce yaşadıklarını dile getirmektedirler.oysa ne kamuda,ne okullarda,yani devletin elinin uzandığı her yerde,medyanın dişinin geçtiği her platformda bir baskı sözkonusudur.bu kronikleşmiş haksızlığın giderilmesi bir adalet taksimidir ve "başörtüsü"yasağının kaldırılması bu teslimatın sadece bir parçasıdır.

zulümle abad olunmaz.
    -4 ... munferit kalabalik
  8. 8.
    birilerinin fax ile çektiği metinlerinin sözlüğe copy paste edilmesi suretiyle savunulan da bir ayıptır, büyük ayıptır,büyük...

Zaten bu dinciler düşünemezler, birileri onlar yerine düşünür, onlar da biat eder.

Halbuki kuran-ı kerim ne demiş ilk ayetinde oku! yaradanın adıyla oku !

ha şimdi bunu da oku sen !
    4 -1 ... ben bugun bunu gordum
  9. 9.
    muhteşem(!)din bilgileriyle bizleri aydınlatan zevatın Kur'an-ı Kerim'den örnekler vererek kendi tezlerini ıspatlama gayretine girmeleri ve komik duruma düşmeleri bir tarafa,kimlerin copy-paste yaptığının da,copy-paste yapan kişinin nicki,hangi internet adresinden copy-paste yaptığ,fax'ın kimlerden geldiği de açıklanmalıdır,aksi taktirde bu durum iftiradan öteye geçmeyecektir,olayın bizzat takipçisiyim efendim.

"oku"emrine gelince,o olay da şöyledir;Cebrail A.S. Hz.Peygamber'e ilk getirdiği ayettte "oku"demektedir,ayetin devamında da "Oku,Yaratan Rabbinin adıyla oku"ifadesi vardır.yani neyin okunduğunun sarahaten anlaşılması gerekir,ama sözlükte bunca müfessir(tefsir alimi)varken sırtımız yere gelmez vesselam.yoksa özdemir ince mi bu sözlükte yazıyor,ya da bekir coşkun,iyiden iyiye şüphelenmeye başladım.

bunlar hep bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmanın ürettiği sıkıntılar.ama bilmemek değil,öğrenmemek ayıp,sordun da anlatmadık mı yeğenim.
    1 -2 ... munferit kalabalik
  10. 10.
    herşeyi anladım da atatürk'ün cumhuriyeti bu değil olayını anlayamadım. en basitinden, atatürk bir türkçe ezan uygulaması getirmişti, bunu doğru bulmayıp kaldırmak atatürk'ün fikirlerinden en azından birine karşı çıkmak anlamına gelmez mi? bunun ardından atatürk laikliği bu değil demek ne anlama geliyor?

ordu kurun kardeşim, yeni rejim getirin, o durumda laikliği de kaldırırsınız, hilafeti de getirirsiniz. ama gelip de burda aslında atatürk bunu istiyordu demeyin.

ha bu arada, atatürk'ü kendi isteği doğrultusuna yoğurup yeni şekil vermek isteyenler; unutmayın ki, ülkeyi işgal edenler vatan toprağının her yanında fink atarken halifenin dua etmekten başka birşey yapmadığı durumda*, atatürk eylem yapmış, işgali kaldırmış vesaire vesaire. kuru duayla devlet korunuyorsa, zaten orduya falan da gerek kalmaz, öyle değil mi?
    2 -1 ... caesaraug