bugün

mhp'nin tabanına bakıp bakıp kendimi yöneltigim sorudur.

hakkaten bir insan neden mhp'li olur ki. chp'li olan cumhuriyeti seviyordur, laikligi korumak istiyordur ondan chp'li olmuştur. akp'yi seven muhafazakardır, dinine fazla baglıdır ondan akp'li olmuştur. ee mhp'li olanlar türk oldugu için mhp'li desek tüm türkiye türk, milliyetçi desen tüm türkiye vatanını milletini seven insanlardan oluşuyor. iyi de bu partiyi insanlar ne amaçla destekliyorlar.
"ülkü ocaklarında kendine yer edinmiş ergenler büyüdüklerinde mhp'li olur" şeklinde yanıt verilebilecek sorudur.
Eniştesinin zoruyla.
Ben gibi.
Allah başka dert vermesin , ne diyim.
Ciddi bir soru harbi neden olur?
Tüm türkiye türk ve vatanı seviyor ha ? Buna gülerim.
Not, mhpli değilim.
sistemin getirisidir aslına bakarsan.

bir insan neoliberalse, serbest piyasacıysa akp ya da chp'ye yönelecektir. o sürekli küfrettiğimiz kapitalist sistemin merkezinde bu iki parti var. solcu geçinenler chpli, sağcı geçinenler akpli. ama chp sosyalist mi, yahut akp reel politikada ne kadar muhafazakar, takdirinize. artık y-chp'nin atatürkçülüğü de kalmadı ama baba evi diye chpliler işte, akp geçmesin derken %80 oldu akp fiilen. hdp'yi sayma zaten, onun misyonu apayrı. düne kadar "askeri vesayet ve yargı vesayeti" dedikleri, aslında türkiye cumhuriyeti'nin temel taşları olan kurumlara tosladılar, bölücüydüler. akp sağolsun, nispeten işlevsizleştirince şimdi türkiye'yi ortak yönetmeye çalışıyorlar, oy oranları ile alakalı bir durum yok yani.

şimdi bütün bu sistem partilerinin içinde kötünün iyisi olarak mhp kalıyor geriye. mhp'nin -bana göre- tek falsosu, islamcı politikalarda akp'ye destek olması ve yeterli medya gücü olmadığından sessiz görünmesi. e bu da türk-islamcı olmasının bir getirisi. (şu son tezkere muhabbeti hakkında makale yazılır da kısaca, mhp'nin aklı türkmenlerde, akp'nin aklı ışid-pkk dengesinde, biraz da sus payı.) kızsak da hoş karşılamak durumunda kalınıyor. yoksa %14-18 arasında sarkık bıyık, ocaklı ülkücü yok memlekette. meclis tv açılsa göreceksiniz, muhalefet olanlar sadece -şimdi teker teker kovulan yahut susturulan- ulusalcı chpliler ve mhpliler. ama oylar yetersiz, seçsis sağolsun.

bak, ailenin de etkisi var, yalan değil. zaten bir süre sonra kendini yetiştirmişsen, kime, neye verdiğini de yavaş yavaş anlamaya başlıyorsun. ama gönül ister ki çoğunlukçuluğun yerini çoğulculuk almadıkça demokrasi falan olmasın. ama nerde! sonra taşa tutuyorlar marshallcılar.