1. 1.
    kitap denen şeyin insana kazandırdıkları nedir? hedefi olan insanı hedefine ulaştırır mı? hedefi olmayan insanlar kitap okumalı mı? sanki biraz vakit kaybı gibi geliyor. merak etmediğiniz soruların cevaplarıyla kafanızı doldurmuş oluyorsunuz bir bakıma. eski doğallığınızdan ve sadeliğinizden eser kalmıyor. kolayca çözüm üretemiyorsunuz ve kitaplardan öğrendiğiniz kalıpların da bir bakıma içine sıkışmış oluyorsunuz. ben kitap okumayan bir insan değilim. ancak doğurduğu sonuç budur. ve ben bu durumdan rahatsızım.
    2 ... atabaka
  2. 2.
    önce hayal kurarsın, sonra o hayallere ulaşacak bilgiye sahip olmadığını anlarsın.
    sonra kitapçıya gidersin "tanrım doğru kitabı almalıyım" dersin, şöyle bir bakarsın, çeker bir tane alırsın, zevkle okursun.
    sonra hayallerin yeniden şekillendiğini farkedersin. bir tane daha okursun. hayallerle gerçeğin arasında mekik dokumaya başlarsın, mantığın gelişir. sonunda anlarsın ki; hayat basittir. tek bildiğin hiçbir şey bilmediğindir.

geriye okuyacağın tek bir şey kalır.
    ya onu okursun;
    ya da alkolik olursun. benim gibi.
    2 -1 ... ortambozan
  3. 3.
    Çünkü eşeğin amından dolayı. Böyle yazmasam uyuyamazdım.
    3 ... abbas dikbasar
  4. 4.
    Eğer bahsedilen kitaplar kurgu kitaplar ise, bunun cevabı, "bir insan neden müzik dinler veya bir manzaraya bakmaktan hoşlanır?" sorusunun cevabıyla aynıdır.
    4 ... petit beurre
  5. 5.
    Ben başka bir yere gitmek istediğimde kitap okurum.
    2 ... beyond birthday
  6. 6.
    Bastırılmış duyguları canlandırıp ateşleme mekanizmamı tetikliyor.
    2 ... kale3112
  7. 7.
    Aradığını insanlarda bulamadığı için.
    1 ... bir yusuf misali
  8. 8.
    FLAUBERT der ki: "Çocuklar gibi oyalanmak ya da tutkulu kişiler gibi bilgi edinmek için okumayın, yaşamak için okuyun."

muzaffer izgü der ki: "Bu ülkeye bir yığın okur yetiştirdim. Ne mutlu bana çocuk okuyorsa. Okuyan insan hayal kurar, hayal kuran insan düşünmeye başlar. Düşünen insan soru sormaya başlar. Bir kişi soru sordu mu birey oluyor" (bkz: muzaffer izgü/#37433358)

recep tayyip erdoğan der ki: "Kitap okumuyorum, arkadaşlar özet çıkarıyor onları okuyorum..."

ayrıca okumayan bir insan tarafından yönetilen ülkenin geldiği son nokta ortada.

bu arada recep tayyip erdoğan' ın geçenlerde goerge orwell' in hayvan çiftliği adlı kitabı ile ilgili talihsiz açıklamalarına bakılırsa anlaşılan, özet geçen arkadaşları da okuduğunu anlamıyor.
    7 ... klimanjaro
  9. 9.
    belirli bir kesim sadece okumak icin okur ( bende kitap okuyorum benide alin araniza) bazi kesim ise gercekten okumak ister ama yanlis kitabi secmistir baslamadan enkazzz. diger kesim ise sayfalari yirtacak kadar hirsli ve her kelimesinde keyif alan ufkunu ve bakis acisini degistirmek isteyen bilgiye aç olanlar...
    ... becks7
  10. 10.
    Çünkü canı kitap okumak istediği için.
    2 ... kutsaclirapunzel