bugün

Yaşımındaki şartlar ve etrafındaki uyarıcılar onu bu duruma sevk eder.
bir kismi para icin calisir. "Bana ayda X lira verseler Y bile yaparim" diyen cok insan duymussunuzdur.
Ama bu insanlar asla o X lirayi kazanamazlar, cunku para icin calisirlar.
Isini iyi yaparsan o parayi ve fazlasini kazanirsin. Insan sevdigi seyi yapmak icin, bir amac ugruna calisir. Bu amac para ise eger, cok az insan o amaca ulasir.
Evde cinnet geçirmektense farklı insan yüzü göreyim diye.
kafası çalışmadığı için.
Ölmemek için.
Yaşam şartları. Anne baba eline yada eşinin eline bakmamak ihtiyaçlarını özgürce karşılayabilmek için. Evde oturup delirmemek için.
Gencken para icin sağlığını satar, yaşlıyken sağlığını para ile satın alabilmek için.
Aklıma Tolstoy’un insan ne ile yaşar diye bir kitabı vardı, ama isim yanlış olabilir.
Bir romanının sonunda tarlada işçilerle birlikte orak sallarken bu resmi mutluluk olarak adlandırıyordu.
Para kazanmak için.
işsiz olmamak için.
Yasamini devam ettirebilmek icin.
Yatıp göt büyütmenin kendisi dahil kimseye bir hayrının dokunmadığı bilincine sahip bir karaktere sahip olduğu için.
bu devirde belli bir yaşa geldimi insanın babası bakmıyor adama. aç kalmamak ve en temel ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmak şart. hem yat yat nereye kadar insanın canı sıkılır.
Açıkçası ülkemizdeki adamcılık kol gezerken, insanlar iletişim kurmayı bilmezken o idealist duruş yalan oluyor.

Elbette hayatını idame ettirebilmek için. Eğer bilimle uğraşıp bir şeyler üretmiyorsa hizmet sektörü tamamen bunun için var.
Muhtaç olmamak için çalışır. Aciz duruma düşmemek için çalışır. Eşe, anneye, babaya el açmamak için çalışır. Bence yeterli.
Para kazanmak icin calismiyoruz, asil ac kalmamak ici calisiyoruz hayatimin her doneminde calistim para kazandim mi hayir sadece devlete, egitimime ve ac karnima calistim buna para kazanmak denmez sadece yasamayi basardik sadece bu.
Çünkü evde oturduğunda para veren bir kurum henüz yok. Kazanç olmadan da olmaz. Bir süre sonra da o aktiflige alışınca çalışmamaya gelemiyor insan.

Buradan sağa sola sallamak ne kadar kolay lan. Herkesin hayatı birbirinin aynısı değil maalesef. Bu tarz bir genelleme yapmak kimseye yakışmıyor. Tutt ki karı kız kovaladı. Kovaladı diye açlıktan ölsün mü adam? Ya ben sevdiğim işi yapicam yea diyerek babasina annesine yük olan bir çok vasifsiz insan var. Çünkü o işler o kadar basit olmuyor. Herkes için herşey aynı sonucu da vermiyor.

Şuan severek yaptigin işi ben üniversitede yardirdim da yaptım diyorsun ama yarın sevdiğin işi yapmamak durumunda kalırsan koltuk kemirmeyeceksin dimi? Ustruplu çıkarımlar yapalım.
kapitalist sistemin kölesi olduğu içindir.
borçlarını ödeyebilmek için.
para kazanıp ailesine katkıda bulunmak için.
Kendi dünyasını kurmak için çalışır zira çalışmadınız mı başkalarının size kurduğu dünyayı yaşarsınız.
hobi olarak çalışanına denk gelmedim.
ahanda söylüyorum, tembelliğim rahat etsin diye..
hayatını idame ettirmewk için. lüksler için. lüks bir şeyler alığp eskisini de ya atar ya bağışlar. misal, letgo'dan eşyalarını bedavaya öğrencilere verebilir.