bugün

kadınların kendi aralarında düzenlediği günlerde ve misafirlikte ilk akla gelen hediye borcamdır.borcam öyle bir üründür ki alan da memnundur, hediye edilen de memnundur. zira ürün ucuzdur;alan memnundur. borcam çeşit çeşittir ve işlevseldir; hediye edilen kişi de memnundur. ama her gelenin borcam ve türevi hediyeler getirdiği yeni evliler ve evini yenileyenler için aynı şey kesinlikle geçerli değildir. zira evde züccaciye mağazasında satılacak kadar borcam vardır ve yarısı kutusunda bir başka misafirlikte hediye olarak götürülmek üzere saklanır.
(bkz: hediye gelen borcamı hediye etmek)
mutfağa girmeden başka bir eve hatta bir çok eve hediye olarak gidecek zavallı eşyadır .
her eve lazım olan hediyedir. Alalım almayanlara aldıralım.
leyla ile mecnun dizisinin geleneksel hediyesidir.
ömrünün sonuna kadar kabul günlerine giden ev kadınları gibi ev ev gezecek zavallı bir eşyadır. asla mutfağa giremez . çünkü o hediyelik bir borcamdır.
her yere uyan, her yere götürülen hediyedir.
yeni ev alanlara ya da yeni evlilere bolca getirilen hediyedir.
Yeni evlenen arkadaşımın herkesten aldığı ve bize yalvararak lütfen borcam getirmeyin dediği cam. Camınız sağolsun vilma hanım.
vazgeçilmezdir. hatta öyle ki zamanında stok yapılır. sandık, dolap ve ya gardrop gibi muhtelif yerlerde saklanır, yeri geldiğinde içlerinden bir tane alınıp hediye olarak götürülür.
eğer ikili set halinde ise hediye olarak götürülmeden önce teki kendine alınıp saklanır.
(bkz: şu küçüğünü biz kendimize alalım)
http://galeri.uludagsozlu...iye-olarak-borcam-408503/
bor katkılı camdır.
üretici firma artık üretmesede olur diyeceğimiz üründür. zira kullanıldığı pek görülmeyen bu ürün hediye olarak getirilir hediye olarak götürülür. borcam döngüsü budur işte.
eksik bir tanımdır çünkü sadece ev hediyesi olarak borcam düşünebilir, o da ancak uzak bir tanıdığa.
(bkz: umut sarıkaya)
üreticilerin şikayetçi olduğu durumdur.

şöyle ki,

hediye olarak gelen ihtiyaç fazlası borcamlar, ambalajı açılmadan hediye olarak başka bir eve götürülmekte, kısa bir süre bekledikten sonra oradan bir başka eve hediye edilmektedirler. durum öylesine bir hal almıştır ki hediye edilen bir borcamın sekiz-on ev gezdikten sonra ilk alıcısına döndüğü bile vakidir. piyasa çeki gibi ondan ona, ondan öbürüne dolanır olmuşlardır.

haliyle bu durum, üreticileri ciddi şekilde rahatsız etmektedir.
1980'li yılların vazgeçilmezidir.
ıhtıyacı olan bır ev hanımıysa hedıye edılmesı dusunulen kısı gayet de mantıklı bır hedıyedır.

malum borcamsız mutfak olmaz.
bir süre annelerimizin neredeyse bize verdikleri kadar değer verip sonra piyasada ucuz bi mal haline geldikten sonra tupperlara tapmaya başladığı hade.
ev ziyaretlerine gidilirken annelerin birbirlerine hediye ettikleri kutsal eşya.

borcam olmasaydı ne götüreceklerdi acaba?
düğünlerde para takmak yerine tercih edilen ucuz ev hediyesidir.
başka birilerinden hediye olarak gelen ve yine başka birilerine hediye olarak giden, ve bir gün asıl sahibine ulaşacak diye korkulan bir hediye dir borcam.

+ ulan ne borcam mış, burada da karşıma çıktı.
- paşabahçe'den aldım ya.
+ dur ben onu alayım da hediye olarak veririm birine.
- dikkat et yine sana gelmesin.
iticidir. değersizdir.
belli ki beni düşünerek bana alınmamış bir hediyedir.
ona gelmiş borcamı bana getirmiştir. istemiyorum dostlar getirmeyin.
ev borcam doldu.
Babanemin hediyesidir herkese iteler.
hediye gelen borcamlarla borcam mağazası açacağım. merak etmeyin . hepsi ambalajında, kullanılmamış ürün.