1. 1.
  şu sıralar içinde bulunduğum durum. öncelikle benimkisi saçma bir döneklik değil. islam'ın bir mit olduğu konusunda hiç şüphem yok. bu gelgitlerim sadece tanrının varlığı üzerine oluyor. mesela bir gün bakıyorum insanlığa, doğaya. bütün bunlar bir kaza sonucu olamaz diyorum. arkasında bir zeka şart. ama ertesi gün mesela saçma bir olay yaşıyorum, tesadüfler ile gelişen. işte diyorum bütün bu varlık, herşey bir kaza eseri. ama sonra başka bir gün tekrar düşünüyorum, sanırım o olayın gelişmesinde herkesin bir amacı vardı diyorum. böyle devam ediyor işte.

  mesela bugün deist günüm. dün ateisttim ama. sanırım çoğu deist aynı gelgitleri yaşıyordur.
  17 -4 ... raynor
 2. 2.
  inançla ilgili sonuca varamadan HAKKIN!! rahmetine kavuşmaktır.
  2 ... tarnally
 3. 3.
  inançlar konusunda ortaya atılan yüzlerce fikir sonucu kafası karışan insan modelidir. insanlar sürekli fikirlerini söyler ve etrafta çok fazla olay gelişir. böylece herkes neye inanacağına şaşırır. bazen de evde inançlı bir aile, dışarda ateist arkadaşlar arasında kısılıp kalmaktır. genelde genç insanlar bu çelişkiyi yaşar ama sonucunda bir karara varılır.
  1 ... bluee
 4. 4.
  Olağan bir süreçtir.

  1- Aile ve çevrede herhangi bir din inancı varsa bu küçük yaşya alınır ve benimsenir. -Teist

  2- Kitap okundukça ve incelendikçe, çelişkiler ve mantığa/fiziğe uymayan kavramların farkına varılır ve insan yazımı olduğu anlaşılır. -Deist

  3- Tek bir kitabın tüm evreni açıklamadığını anlayıp; farklı düşünceleri onlarca kitap okuyarak öğrenip, bilimsel kanıt/kuramlar incelenip, mantığın süzgecinden geçirdikten sonra tanrının var olmadığı sonucuna varılır. -Ateist.
  5 -3 ... heavensent
 5. 5.
  tahminlerden kurtulmak için bilimle buluşulmalıdır. ancak o zaman bu konu hakkındaki bu düşünceler daha güçlü oturur.
  2 -1 ... dus pesinde dus pesime
 6. 6.
  (bkz: olmak ya da olmamak)
  ... saipsiz
 7. 7.
  çok kişi bunu yaşamaktadır ben de dahil. duruma göre şekillenme de denilebilir. yaşanılan olaylardan o an ki çıkardığımız anlamla alakalıdır.
  1 ... testral
 8. 8.
  dua ette ölceğin gün deist ol dediğimiz durum. yoksa diğer tarafta zebaniler bekliyor yağlı kazıkla...
  1 -4 ... tipitip
 9. 9.
  aslında her gün deist olmaktır... Ateist olmaya çalışmaktır. yaratıcının varlığı ile yokluğu arasında bir günde değişen kararlar olmaz.
  2 ... alpa
 10. 10.
  deiset olduğu günde ölmek daha hayırlı olacak durumdur.
  ... orjinal gullanici