bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  bir sevan nişanyan tanımlaması.

  sevan nişanyan'a göre tarih kitaparının bize öğrettiği cumhuriyet'in kuruluşu ve tek partili yıllar kemalist bürokratlarca kaleme alnmış bir masaldan ibarettir .sevan nişanyan tabu denilen düşünceleri yıkacak şu iddialarda bulunmaktadır;

  - kurtuluş savaşı emperyalizme ve büyük güçlü ülkelere karşı verilmiş büyük bir savaş değildir kurtuluş savaşı büyük bir türk-yunan savaşıdır. kurtuluş savaşında tek bir ingiliz askeri ölmemeiştir.(tek bir ingiliz askerinin ölmediği farklı akademisyenler tarafından da onaylanmaktadır)

  -saltanatın yıkılması ve hilafetin kaldırılması cumhuriyet idaresini kurmaya yönelik hamleler değildir. cumhuriyet saltanat ve halifenin gücünü yıkmak ve tek adam diktatörlüğünü kurmak amacıyla kullanılan bir araçtır. cumhuriyet düşüncesi ilk kez atatürk tarafından ortaya atılmamaış başta enver paşa olmak üzere birçok devlet adamı dile getirmiş ve hatta bu yönde gizli faaliyetlerde bulunmuşlardır.

  -kemalist ilke ve inkilaplar atatürk'e mal edilemeyecek derecede geniş tarihe sahiptir. osmanlı'nın çöküş dönemi olarak ifade edilen dönem aslında bir yükseliş dönemidir. zira fransa ve ingilterede dahi olmayan modern kurumlar kuruluşlar kurulmuş, medreseler dinden büyük ölçüde arındırılmış, kadınlar için mektepler açılmış ve düşünce özgürlüğü büyük oranda gelişmiştir. atatürk ilke ve inkilapları atatürk döneminin başlatıp bitirdiği değil yanlızca bitirdiği inkilap ve ilkelerdir.
  2 -1 ... stratosfer
 2. 2.
  bir takım zihniyetlerin uykudan önce, uykudan sonra hatta yaşamın her anında inanarak yaşamak istediği masal. aslı astarının olmadığı defalarca anlatıldığı halde pişirilip pişirilip öne sürülen ara sıcak. halisünasyon.

  yazarın notu: be adam tek bir ingiliz ölmemiştir çünkü ingilizler yunanlıları kullanarak anadolu'da hakimiyet elde etme planını gütmüşler büyük tarruzun sonucunu bile beklemeden boğazlardan çekilmişlerdir. Atatürk dönem şartlarında diktatör olmak isteseydi zaten olurdu ki dönemin bütün devlet adamları diktatördü, abesle iştigal görülmezdi bile. kaldı ki ilke ve inkılaplardan da bahsedilmişken tek derdi poposunu kurtarmak olan bir saltanat ve halifenin kurduğu hangi kuruluş, hangi medreseden bahsedildiğini eminim onu öne sürenler bile bilmiyordur. düşünce özgürlüğü ise işgal kuvvetlerinin izin verdiği kadardı.
  1 ... golhiat