bugün

kitap yağdıranların, kitap bağışı yapanların yüzde 90'ının yaptığı şey. hiçbir boka yaramayan, eski sidikli, yırtılmış, antin kuntin kitapları sırf ben de gönderdim diyebilmek için gönderenler yaptığım araştırmalara göre çoğunlukta. çoğunluğunuz sırf gösteriş olsun diye kitap gönderiyorsunuz, biliyorum. bin beş yüz yıl öncesinin nar nar içinde s.kim zar içinde bilmecelerini ne yapsın ulan çocuklar. evde yer kaplamasın diye bir boka yaramayan kitaplar gönderiyorsunuz, sonra da yardımseverim diyorsunuz.
yıllar önce okuldaki giysi gönderme kampanyasına bilimum iç çamaşırlarını koyan kızın yaptığından farksızdır.
tabii, kişinin düşüncesine göre yanlışlık izleniminin dozajı artar. tabii ki de insanlara gıcır gıcır kitaplar gönderin demiyorlar, kimse de kendi ihtiyacı olan yeni kitabı göndermez. he adam gibi baktıysa ihtiyacı olmayan kitaplara olur gönderir. ya da yeni eline kitap vs geçmiştir yanındaki alım gücü olan arkadaşına vermez de yardım alacak yere gönderir. ben öyle yapıcam, elimde hiç kullanmadığım ve ihtiyacım olmayan kitaplar var. bunu yanımda, çok kolay sahip olabilecek arkadaşlarıma neden veriyim ki?
bir boka yaramayan kitaptan kasıt, okunmuş ve rafa kaldırılmış kitapsa, bu tanımlama kitapların yazarlarına ve hatta tüm yazarlara hakarettir. kastedilen ders kitabıysa, eski de olsa bilgidir.

her türlü kitaptan edinilebilecek 1 satırlık bilgi bile, o kitabın bir "bok"a yaradığını gösterir, göstermelidir.*
(bkz: yatmadan önce 40 fırca darbesi)
(bkz: yatmadan önce 40 sopa darbesi)
güncel Önemli Başlıklar