1. 1.
  oğuz atay'ın mustafa inan'ın biyografisini ortaya koyduğu romanı.
  8 ... vernon sullivan
 2. 2.
  "biz biyografik bir iş yapmaya çalışıyoruz kendi özel durumumuzda; ama çok belge yok elimizde. daha insanlarımız arkalarından belge bırakmaya alışmamışlar (...) kalıcı bir şey bırakmaya korkar gibi bir halimiz var."

  "onun olağanüstü yeteneklerinden birkaç kelime ile söz ettiler; iyi yaşamayı, iyi yemek yemeyi seven kuvvetli bir hafızayı tanıttılar bana. asıl mustafa inan'la ilgilenmemişlerdi anlaşılan. mustafa da onlara bakarken içinden hafifçe gülümsemişti. asıl mustafa'yı onlara tanıtmadığı için gizli bir memnuniyet duymuştu."

  "ah bu ayrıntıların önemini bir anlayabilsek. insanların iç dünyasına ancak ayrıntıları bilerek girebileceğimizi bir öğrenebilsek. canım bu kadar şeyi de bilmeye ne gerek var? diyerek hemen yorulmasak"

  (bkz: oğuz atay)
  2 ... vernon sullivan
 3. 3.
  oğuz atay'ın gerçek yaşamı dolayımsız olarak anlattığı tek romanı.
  2 ... laedri
 4. 4.
  Bir bilim adamının romanı; orta yaşlı bir profesörün genç bir delikanlıyla beraber Mustafa inannı anlamaya ve anlatmaya çalışmasıyla ilgilidir. Bu amaçla profesör ve genç adam birlikte araştırma yapmaya, ailesi,arkadaşları, iş çevresindeki insanların onun hakkındaki sözlerini edinmeye, Mustafa inan'ın notlarını okumaya çalışırlar.Ama bunlar gerçek Mustafa'yı anlamak ve anlatmak için çok yetersizdir.

  Mustafa inan ; Adana'da doğmuştur, memur bir babanın zorlukla sahip olduğu erkek çocuğudur. Dört yaşında damdan düştükten sonra adam olacağı konusundaki tüm ümitler yok olmuştur. Mustafa ise bu görüşü çürütmek için hep çalışmıştır. Leyli meccani olarak okumuş, en büyük tutkusu öğrenmek ve dahada önemlisi öğretmek olmuştur. Müthiş bir zekaya ve hafızaya sahiptir Mustafa. içindeki merak duygusu ve sürekli ileriye gitme, daha fazlasını elde etme düşüncesi onun büyük bir mekanikçi, matematikçi,edebiyatçı olmasında etkili olmuştur.

  Her zaman çevresindeki ve ailesindeki insanların akıl danıştığı, sorunlarının çözümünde yardım istediği kişi olmuştur. O hiçkimseyi kırmamış, herkese yardım etmeye çalışmış, ulaşılmaz olmayı hiçbir zaman istememiştir. Çok çeşitli ortamlara girmiş, girdiği ortamlarda ilgi odağı olmuş, insanların sevgi ve saygısını kazanmıştır. insan ilişkilerindeki ve öğretmedeki başarısının sırrı ise iyi konuşma yeteneği * ve insanlara olayları onların anlayacağı şekilde anlatma becerisidir.

  Mustafa inan hayatı boyunca çalışmıştır. Kendi ülkesinde ve yabancı ülkelerde başarılar elde etmiştir. Yine de hiçbir zaman kendini beğenmiş bir insan olmamıştır. Hep Adanalı, savaş atlatmış, damdan düşmüş o iyi kalpli, çalışkan, zeki Mustafa olmuştur. Bu çalışmalarının yanında gezmeye, içmeye, tasavvuf şiirlerine zaman ayırmıştır.
  Bu yoğun hayat yavaş yavaş onun sıkıntıya ve yorgunluğa düşmesine sebep olmuştur. Hastalanmış ve hastalığı iyice artınca tedavi için Almanya'ya gitmesi için ikna edilmiştir, fakat orada hayatını kaybetmiştir. Mustafa inan'ın ölümü ailesinde, arkadaş çevresinde ve ülkemizin bilim hayatında büyük bir üzüntüye ve boşluğa sebep olmuştur.

  Mustafa inan; bir halk çocuğunun uluslararası ün sahibi bir bilim adamı oluşunu,ekol yaratmayı, eleştiri kalıplarını zorlamayı,ülkesini sevmeyi ve ülkesi için çalışmayı çok güzel bir şekilde açıklamıştır. *
  3 ... eşşağan ala gazuğu
 5. 5.
  tübitak'ın verdiği sipariş üzerine yazılmış,
  gerçek bir oğuz atay romanı okumak isteyenlerin uzak durması gereken kitap.
  1 -2 ... arsmagna
 6. 6.
  türkiye' nin en çağdaş kütüphanesine ismi verilen mustafa inan'ın hayatını konu alan oğuz atay romanı.

  http://www.kutuphane.itu.edu.tr/
  1 ... pincooper
 7. 7.
  iletişim yayınları'ndan çıkan oğuz atay bütün eserleri serisinin 5 numaralı kitabı.
  1 ... eagle is free
 8. 8.
  oğuz atayın kendi hocası olan mustafa inanı anlattığı biyografi türündeki kitabı.
  kitaptan yanımıza kalanlardan bazıları şöyle ;
  -ben henüz dünyada bazı iyi niyetlerin olduğuna inanacak kadar gencim.
  -içgüdülerin geciktirilmesi ve aklın gelişmesi, ilim ve tekniğin doğmasına sebep olmuş, hayat mücadelesinde insan,eksik beden kabiliyeti ve silahını akıl sayesinde temin ederek bugünkü seviyeye ulaşmıştır..
  -henry ford un dediği gibi: 'düşünmeye mecbur kalmak bir kimse için en büyük cezadır.'güçlük de tembellik ve üşenme doğurur.yeni fikir imal edememek 'müktesep cehaleti'i doğurur.
  -matematik bir bakıma tembelliğin en üst sanatıydı.
  -herkesin dostu olmak gerekiyordu herkesin derdine koşmak gerekiyordu. ve en önemlisi onların derdine koşarken onların işine yaramak gerekiyordu.öğreteyim derken, onların yaşantısını büsbütün içinden çıkılmaz bir duruma getirmemek gerekiyordu. bunun içinde herşeyin aslını öğrenmek gerekiyordu. bunun içinde herşeyi merak etmek gerekiyordu.
  -derler ki insan roman yazmaya başka romanları okuyarak özenirmiş, hayatı roman gibi olduğu için sırf bunun için roman yazmış biri görülmemiş.
  -haklı olmak başka şey mücadeleci olmak başka şey.

  kitapta yer alan mustafa inanın eşine yazdığı bir mektuptan;
  -zaten bu büyük alemde kendimizi ayrı ayrı düşünecek olsak değerimiz sanki nedir.. eğer birimizin bir kıymeti varsa, o da diğerinin ona verdiği değerdir.aşk muhakkak derin bir dostlukla başlar.
  4 ... zahit
 9. 9.
  "Mustafa gibi insanların gerçek üstünlüklerini de efsane sayıyoruz çoğu zaman. Hep verilenle yetindiğimiz için, bunun ötesini merak eden kafaların varlığına alışmakta güçlük çekiyoruz. Belki onu efsaneleştirerek kurtulmak istiyoruz böyle değişik insanlardan. Öyle ya onu gözümüzde çok büyütmezsek, sonra onun gibi bütün gücümüzle kendimizi ve dünyayı değiştirmeye çalışmak zorunda kalırız."
  2 ... seretan
 10. 10.
  bir de bilim adamının ormanı * vardır ki acaba dersiniz en son ne zaman bir kızın elini tuttu bu ihtiyar delikanlı?

  Not: Ulan fıstık gibi entrylerim güme giderken buna mı oy veriyosun, ver ver hadi.
  2 -3 ... tabiherkesboyledusunecekdegil