bugün

güzele bakmak sevaptir.

ama asılmak olarak algilanabilir.
kiskanç bir sevgiliniz varsa yapamazsiniz.
kedi canını senin diyerek devamı getirilmelidir.
dedikten sonra bayanın teşekkür ederek yanınızdan kaçması için en büyük neden. genelde günümüzde, özgüven patlaması yaşayan abaza gençlerin, kızlara yavşamak amacıyla söylediği ( ya da kızlar tarafından bu amaçla söylendiği sanılan ) sözlerdir
(bkz: adnan oktar)
allah razı olsun diyen mümine kardeşin yoluna devam etmesi ile iltifat nihayete erer. yeni cami avlusunda beraber güvercin yemleme hayali bir başka muharrem ayına kalır.
sonrasında zaten memeler dile gelir;
"elhamdülillah"
(bkz: kedi canını senin)
bayanın elhamdülilah demesi ile sonlanıcak durumdur.
ülkemiz şartlarında çok iyi niyetli olsanız dahi sapıklık olarak algılanacaktır.
şakirttir. çok güzelsiniz denmelidir.
(resulüm!) mümin erkeklere, gözlerini (harama) dikmemelerini, ırzlarını da korumalarını söyle. çünkü bu, kendileri için daha temiz bir davranıştır. şüphesiz allah, onların yapmakta olduklarından haberdardır.
(bkz: nur 30)
Adnan Oktar tarzı bir yaklaşımdır. bayan da size 'maşallah hocam sizde yakından çok daha yakışıklısınız' derse şaşırılmamalıdır.
Bag yan fesbuk hesabInIz vardIr? Demek bile daha etkilidir.
çalıştığınız plazada güzel mi güzel bir bayan vardır ve siz onla bir şekilde tanışmak istemektesinizdir. karlı bir istanbul sabahında koştura koştura işe yetişmeye çalışmaktasınızdır. plazanın 21. katındaki çalışma ofisinize çıkmak için kendinizi o an kapısı kapanmakta olan asansöre can havliyle atarsınız. içeride yüzü asansörün ayna kaplı yüzeyine dönük bir bayan vardır, sizi farketmemiş ve yüzüyle oynuyordur. "uff bu da nerden çıktı amk!" gibisinden bişi söylemiştir. siz kime dedi lan bu diye kulak kesilirsiniz. bayan aniden yönünü size döner "afedersiniz sizi farketmedim. yüzümde kocaman sivilce çıkmışda ona üzüldüm. inanır mısınız günde sayısız iltifat alıyorum, sonra oramda buramda böyle şeyler çıkıyor, bana nazar ediyorlar" der. sizin de bu güzellik karşısında nutkunuz tutulmuştur, öncesinde bir yutkunursunuz ve; "maaşallah ne güzelsiniz" dersiniz. bayanın bir anda asık suratı yumuşar : " teşekkür ederim, keşke herkes sizin gibi hassas olsa." der. ardından bakın size ne göstericem deyip gömleğinin üst düğmesini çözer ve ucu nazarlıklı kolyesini gösterir. "bu plazadakiler yüzünden bir aydır bunu üzerimde taşıyorum fakat fayda etmiyor" der. siz de; "demek ki size daha büyük ve etkili bişi lazım, ben bu değerli taşlar meselesine ilgiliyim isterseniz öğle yemeğinde buluşup size faydası dokunacak bir kaç şey tavsiye edebilirim" dersiniz. bayan pek memnun olmuştur ve öğle yemeğinde buluşmak için sözleşir ve asansörden ayrılırsınız.
eğer o bayan hoşlanılan bayansa başındaki maşallah kelimesini unutup yaklaşmak gerekir.
Bu daha ziyade AKP devr-i iktidarında yaygınlaşmış bir tedbiili iltifat cümlesi olsa gerek. Yani hoşlanılan, beğenilen kadına ifade edilen beğeniyi söylemeyi kolaylaştıran bir basmakalıp dua kelimesi oluyor burada Maşallah.

Ve Adnan Hoca'nın kedicikleri dolayısıyla da önce geyik olsun diye kullanılan ve bu yolla daha da yaygınlaşan bir iltifat kalıbı. Hem iltifat sahibinin dini duyguları olduğunu, hem de iltifatı alan güzel kadının da dini duyguları olduğunun farkında olunduğunu anlatıyor.
(bkz: adnan Oktar)
eğer yerinde ve adabında söylenmişse, hiç rahatsız etmez bence,

hatta sempatik bile gelebilir.
(bkz: çok güzel karısınız hanımefendi)
kızınız ise, eşiniz ise, anneniz ise, ablanız ise sıkıntı olmayacak övme ifadesi.