bugün

mucizevi bir tesadüflerin olması benim için tanrının delili olarak gösterilemez çünkü evrenin büyüklüğü düşünüldüğünde bu mucizenin gerçekleşmesi olağan ve kaçınılmazdır ayrıca eğer siz mucizeye göre tanrıya inanırsanız mucizeyi çözdüğünüzde inancınızı kaybedersiniz tanrı evreni yaratmanın dışında işleyişi de belirlemiştir tanrının kendini gösterdiği yer evrenin kanunlarıdır iki madde birbirini neden çeker bu fiziksel olarak açıklanabilir ama maddelerin neden kanunlara uydukarı açıklanamaz * evrenin tanrının kanunlarına uyması evrenin tanrıya ibadetidir tanrı maddeleri bilinçli yada bilinçsiz bir yazılıma uyacak şekilde yaratmıştır.
ateist olmayanlardan daha kolay bulacağını düşündüğüm kişidir, daha somut kanıtlar arayacaktır.
(bkz: arayan mevlasınıda bulur belasınıda)
düşmekte olan uçakta bulur, zira uçak tam düşerken ateistinden agnostiğine tanrısına yalvarmayan asla yoktur.
(bkz: tanrı/#13905181)
(bkz: Evrim yok maymun yalan)
Şaka bir yana bir insan tanrı'yı nasıl bulur diye sormak gerekir bu soruyu. Belki de tüm hayatımızın amacı tanrı'yı bulmaya çalışmaktır?
sezgicilik , kişisel tecrübe, duyumsama ve ölümün varlığı aklın yanısıra bu yolda yardımcı olabilir yalnız ateiste değil hepimize. zira inandık demekle olmuyor sadece.
#13927950 bu entry de çok güzel.
Vardı böyle bir arkadaşım, "tanrı'ya ancak gökyüzünde adımı ve soyadımı yıldızlarla yazılı halde görünce inanırım" derdi... Hala ateist herhalde...
hımmm... ikisi öne, ikisi arkaya (?)
--spoiler--
kimi yanında arıyorsan önce içinde bulacaksın.
--spoiler--
"hmm çok şık giyinmiş, fakat o ayakkabılar bu elbisenin altına uymamış. ama rujunun ve saçlarının rengine bayıldım. kendisine 10 üzerinden 7 veriyorum."

böyle bi cevap istiyosunuz yemin ediyorum ya. ne kadar saçma bir sorudur bu? ne kadar formata aykırı bir başlıktır ya?*
yoktuk var etti, varlığından haberdar etti. yani kuran'a bakmak yeterlidir.

bu arada mucize ile kerameti karıştırmayınız. mucize, me,ce,ze'den gelir. aciz bırakan anlamındadır. yani hz. isa'nın ölüleri diriltmesi gibi.
keramet, kerem'den gelir. allah'ın lütufu ve keremidir. yani bir insanın mucize görmesi şu an imkansıza yakındır.
büyük patlama olayıdır. yani boşlukta aniden bir patlama olup devasa bir gaz bulutunun oluşması olayı. zaten evren ve hiç bir şey ezelden gelemez sonsuzluktan gelemez. evrende aniden boşlukta çıkmıştır bir anda ortaya. e bilimide öle bir doğru mantığı vardır ki oda evrende hiç bir şey yokluktan var, varlıktan yok olmaz. o zaman büyük patlama teoristyle (ki artık kanun gibi görülür) evrende yokluktan var varlıktan yok olunamaz kanunu çelişir. bu çelişikliğinde sonucu allah kavramıdır. allah bizzat yaratılış sürecine etki etmiştir. ve dünyayı yaşam için uygun hale geetirmiştir.