bugün

kişiyi beş kuruş etmeyen insanlara tercih etmek ,sevgiliyi elinden almak,arkadan iş çevirmek bazılarıdır. insanın dünyada kimseye güvenemeyeceğinin de kanıtlarıdır.
kişinin ömrünün geri kalanında hiç kimseye güven(e)memesiyle sonuçlanacak davranıştır. bir arkadaşın yapabileceği bir çok şerefsizlik sıralanabilir ama en büyüğü heralde kız/erkek arkadaşını elde etmeye çalışmaktır.
'dost'muş gibi davranmasıdır.
erkek arkadasinizi kapmasidir.
kız arkadaşınıza sulanmak.
sevgilinizden ayrılmış ağlıyorsunuzdur, o ise bir yandan teselli eder gibi gözükür fakat içten içe sevindiğini sezinlersiniz en büyük şerefsizlik budur, başınızı öne eğip ağlarken birden başınızı kaldırınca onun gülümsediğini görmek acıtır.
kız arkadaşınızla discoya gidip gece de annenizle yatmasıdır.
(bkz: yan gözle bakmak)

kime olduğu önemli değil.
abazan bir arkadaşa mırc dan kız düşürmeye çalışırken yapması oldukça zevk veren şerefsizliktir. konuşmanın tamamını bir notepade kaydettim ama 45000 küsür karakter olduğu için sözlük hata mesajı yardımıyla bana 'oha' dedi.*
sana misafirliğe gelmesi ve daha sonra "kanka sana bi şarap getiricem birazdan"diyerekten siz mutfakta bulaşıkları yıkarken apar topar çıkıp o 1.5 litrelik şarköy şarabını uçarak getirmesi.

ee hani şerefsizlik nerde sensin lan o şerefsiz deyişini duyar gibiyim hocu.ama adam sizin cüzdanınızdan kaşla göz arasında aşırdığı parayla almıştır şarabı...bir de masayı donatışı vardı ki evlere şenlik,senin evinde sana hizmet eden biri.meğersem benim paramla bana jest yapıyormuş çükü düşesice.

orospu çocukluğu parayla değil diycem sana ama gördüğün gibi orospu çocukluğu parayla,paran olmasa ne sen,o karaktersizle arkadaş olurdun ne de onun orospu çocuğu olduğunu öğrenirdin.

çok mutluydum birileri beni yaşatmak için mücadele veriyor diye.yanılmışım.

bu akşam çok küfrettim,ağzım yamulmaz umarım.

edit:eksileyen ibne parayı sen mi çaldın yoksa?topsun olm.
para için arkadaşına orospu çocuğu demek.
sizin ıkınıp, sıkılarak en kederli anınızda anlattığınız dertlerinizi ve sırlarınızı, bir kavga sırasında size karşı silah olarak kullanmasıdır.
hoca soru sormak için weberi kaldır. sorusunu sorar cevabını alır arkadaki piçte soda şişesini tam oturacağım yere hizalar. tam oturup şişe arkaya girecekken hafif denge bozukluğu sonucu kıçının kenarında bi kabartı hissedilir. ana o da ne!!! diye şaşkın şaşkın bakınırken arkadaki ibne güler buna sinirlenen weber şişeyi tam kafasında patlatacakken kafasında insaf ikazı belirir ve şişe şiddetli bir şekilde yere atılır ve dersten çıkılır...

çıkıştada tam ağzına sıçılıcakken hoca çağırıp weberi teskin eder...
arkadan iş çevirmek,alevere dalevere yapmak, laf taşımak.
sevgiline vermek ya da sevgilinden almak.
2 yıl boyunca aynı tabaktan yemek yediğiniz arkadaşın 3 kuruş uğruna sizi satması ve arkanızdan konuşmasıdır.düşman başına.
bir taraftan yüzünüze gülerken diğer taraftan arkanızdan konuşması. arkadaş olduğu düşünülen kişinin böyle bir şey yaptığı öğrenildiği anda büyük bir hayal kırıklığı ve üzüntü yaşar insan. yapılacak en iyi şey bir süre kafayı dinlemek ve o "arkadaş" ile bağları koparmak olur kanımca.

belki en büyük şerefsizlik değil ama yine de şerefsizlik.
(bkz: şerefsizlik)

paradoks
erkek yoğun bir grupta sizin hakkınızda olur olmadık şeyler anlatıp sizi rezil etmesi. böyle davranarak prim yaptığını düşünüyor herhalde.
riyakar olması.her zaman yanınızda gibi durup en ufak olayda çıkarları uğruna iş yapması...
sizin kız arkadaşınıza sarkması veya dedikodunuzu yapması.
yaklaşık 1 sene boyunca aynı evi paylaşırsınız , sanki evladınızmış gibi ona kol kanat gerersiniz. işsizdir, parası yoktur, ona bir kaç iş bulursunuz beğenmez hiç birini ve çalışmaz hatta araya çok sevdiğiniz birisini sokup gayet güzel bir iş için görüşme ayarlarsınız ama görüşmeye bile gitmez, sizi mahçup eder, bu sırada eve alınan tüm kumanya , malzeme , alet adevat vs. , kira, fatura sizin sırtınızdadır sesinizi çıkarmazsınız , 2-2,5 aylığına şehir dışına çıkmanız gerekir, giderken bir miktar para bırakırsınız, (fatura , kira ve o kişi sıkıntı çekmesin günlük ihtiyçlarını karşılayabilsin diye) ve ne olursa olsun en ufak sıkıntında beni ara dersiniz ama döndüğünüzde internet ve suyun borcundan dolayı kesildiğini son ay kirasının yatırılmadığını öğrenirsiniz, kız arkadaşınızla birlikte tatile gitmek için ayırdığınız paranın bir miktarını onun ihtiyacı var diyerek ona verirsiniz , tatil planları suya düşer, derken bir gün yurt dışına çıkmanız gerekir ve 5-6 ay gibi bir süre olmaycağınızı söylersiniz , giderken yine elden geldiğince bir miktar para bırakır bir sıkıntı olması durumunda sizi mutlaka aramasını söylersiniz.
Ve acı gerçek, siz yurtdışına gittikten kısa bir süre sonra haberi alırsınız. Kardeşiniz , evladınız gibi gördüğünüz arkadaşınız siz gittikten sonra evi boşaltmış (emlakçı ve ev sahibine oldukça geç haber vererek, boşuna kira işlemiştir bu süreçte), eşylarınızı satmış , sizi haybeye ödenmemiş kiralar , birikmiş ve bir kısmı hukuki sürece girmiş faturalarla baş başa bırakmıştır. Ve üstüne kendini haklı çıkarmak için sizin hakkınızda iğrenç yalanlar ve iftiralarla karalama kampanyası başlatmıştır (Gerçi sizi oldukça iyi tanıyan arkadaş çevreniz bu şahısa itibar etmez ama manevi olarak yara almışsınızdır bir kere, kendinizi kullanılmış hissedersiniz , acısı kolay kolay dinmez, çünkü bunları yapan kişi çok sevdiğiniz , değer verdiğiniz bir insandır, kendinizi aptal gibi hissedersiniz).
işte bir arkadaşın yapabileceği en büyük şerefsizlik budur.
sevgilinize kur yapıp sizden soğumasını sağlamak ve sonunda elinizden almasıdır.
hayatım boyunca * tanık olduğum en büyük şerefsizlik işte şu olaydır;

K: kız (oğlanın 7-8 aylık sevgilisi) (oğlanın ailesiyle tanışılmış ve ilişkinin ciddiyeti etrafa duyurulmuştur)
E: esas oğlan
A: esas oğlanın ev arkadaşı ( aynı yerde büyüyen ve sıkı dostlukları olan)

E ve K sevgilidir. ikisi vakitlerinin büyük çoğunluğunu birlikte geçirirler. okula birlikte giderler, yemeklerini birlikte yerler, birlikte uyuyup uyanırlar.

yine böyle günlerden birinde, ikisi de evdeyken E'nin dışarı çıkması gerekir. diğer 2 ev arkadaşı evde yokturlar. K evde kalır.

E işlerini halledip döndüğünde A ve K'yi birlikte yakalar * .

evet hırsızlık yapmak, iftira atmak, dolandırmak vs. bunlar arkadaş tarafından yapıldığında şerefsizliktir. ama eğer söz konusu olan eş veya sevgiliyse o zaman olay çok farklı bir boyut kazanıyo maalesef.buna şerefsizlik tanımı bile az geliyo. sanırım bunun adı namussuzluk oluyo.
henüz yapılmamış şerefsizliktir.