1. 1.
  bir dönem türkiye'sinin kişilere alışveriş yaparken mutlaka fiş alma yetisi kazandırma amaçlı çekilmiş ünlü reklam filmi.
  1 ... sıçtırtma lamasına
 2. 2.
  kayıt dışı ekonomiyi azaltmak için uydurulmuş ama pek başarılı olamamış söz
  ... gencturk34
 3. 3.
  (bkz: ayşegül atik)
  (bkz: ali atik)
  ... sıçtırtma lamasına
 4. 4.
  bir dönemin revaçta olan ali atik - ayşegül atik ikilisinin oynadığı vergi bilinçlendirmesi konulu skeç in dillere pelesenk olmuş sözü.

  söz konusu skeçte ali atik patronu, ayşegül atik ise sekreteri oynamaktadır. patron sekreteri eline tutuşturduğu liste ile alışverişe gönderir. listeden aldığı herşey için de fiş almasını sıkıca tembihler. sekreter neden fiş alacağına bir türlü anlam veremez ama madem patron öyle istedi o şekilde yapalım, bir bildiği vardır herhalde düşüncesiyle alışverişe çıkar. bu bölümde hızlı çekim alışveriş görüntüleri vardır. sekreter kuruyemişçi den bir şeyler tarttırmakta ve akabinde yolun kaşısındaki elektrikçi dükkanına girip oradan birşeyler alıp tekrar başka bir dükkana girmekte, oradan çıkıp yine yolun karşısındaki elektrikçiye uğramaktadır. buradan sonra tekrar işyeri çekimine geçilir. alışveriş bitmiş sekreter elinde kese kağıtları * ile içeri girer. patronun aldın mı listedekileri sorusuna elindeki kese kağıtları içindeki malzemeleri bir bir sayarak cevap verir. en son kalan kese kağıdını ise bu da istediğiniz fişler şeklinde masaya döker. patronun bu ne bu sorusuna "e fiiiş. istediniz ya siz" cevabını veren sekreter "yüz gram fıstık haydi koş fiş, iki yüz gram leblebi haydi koş fiş, bi alışveriş bi fiş, bi alışveriş bi fiş" benzeri şeklinde konumuz olan söylemi gerçekleştirir. patron kahkahasının ardından elektrik fişi istemediğini, satış fişi istediğini anlatır ve sekreter de finali "ama bunu söylemenize gerek yok ki. bu satış fişini almanın bir vatandaşlık görevi olduğunu herkes biliyor. ben yapınca alışverişi, zaten alıyorum satış fişi." cümleleriyle kameraya bakarak ve kameranın zoom lamasıyla yapar. arkasından "ödediğiniz her kuruş vergi yol, su elektrik, okul gibi hizmetlerle size geri dönecektir." yazısı ve bu yazıyı seslendiren bildik trt seslendirmeni ile kapanış yapılır.
  ... agony
 5. 5.
  (bkz: iki alışveriş iki fiş)
  (bkz: doğru orantı)
  1 -1 ... captainzap
 6. 6.
  odediginiz vergiler yol su hizmet olarak nah geri doner lafini animsatan slogan.
  ... mulayim
 7. 7.
  (bkz: once alisveris sonra fis)
  ... muhtar
 8. 8.
  vergi iadesi zarfları doldurulması olayının kaldırılmasından sonra azalan fiş alma eylemini tekrar arttırmak için kullanılabilecek cümledir. her alışverişten sonra fiş alınmalıdır. ve hatta fiş almamanın cezası 29 ytl'dir.
  ... muhasebeye giris
 9. 9.
  el mahkum göt gardiyan izlenilen rekmlamlardan dolayı unutulmayan motto, galiba şu ekstra karelerden var ne zaman alışveriş yapsam işime yaramamasına rağmen fiş isterim, bilinç olayı.
  1 ... alchemist
 10. 9.
  30 yaş altı bilmez bunu.

  https://video.uludagsozluk.com/v/bir-alışveriş-bir-fiş-95002/

  ... t bag