bugün

kız ya da erkek farketmez çocuk yetiştiren ailenin evlatlarına aşılayacakları her türlü değerleridir.

kelime-i şehadet
allah bilinci
peygamber bilinci
güzel ahlak
saygı ve sevgi
hoşgörü
edep ve terbiye.
yalan söylememektir.
erdem, onur, güzel ahlak.

hangimiz samuraylara özenmiyoruz olm? bırak şimdi, biliyoruz.
insanlıktır. en önemlisi budur. karşısındakininde insan olduğunu göstermektir. geriside yalandır efendim.
cinsel ilişki.
insan olmayı öğretebilmektir vatana millette hayırlı olabilmesi için.
Hangi ırktan, hangi soydan geldiğidir. ecnebi soylularla karışan milletlerin nasıl yok olduğunu, ırksal niteliklerini nasıl kaybettikleri ve sair bilgiler türk çocuklarına verilmelidir.
diğerleri ne halt ederse etsin. Türk çocukları ırk bilincini mutlaka edinmelidir.
- insanlık,
- terbiye.
adının anlamıdır.
yarın öbür gün hedesini ariyan hodo nedemek diye sorduklarında çocuk apışıp kalmasın demi. *
tanım: aileye göre değişiklik gösteren soyut olgulardır.

Vatan sevgisi
saygı
onur ve gurur
terbiye
inanç
namus ve tabii ki ahlaktır.
neyi öğrenmek istediğine dair tüm kararları kendisinin vermesi gerektiğini öğretmek gerekir. Bundan sonr gerisi gelir, ve kendi "kültürel kopyanızı" değil, özgür bir insanı yaratmış olursunuz. (Bu entry vesilesiyle buradan aileme selam eder, doğacak bebeğimizi de röntgen fotosundan öperim...)
yüzmek, ata binmek, silah kullanmak.
bencil olmaması gerektiği, paylaşmayı bilmesi.
(bkz: dürüstlük)
vatanına,toplumuna yararlı bir birey olmanın gereği ve olmazsa olmazı olan ailemizin bize öğrettikleridir.(hala devam ediyor)

vatan sevgisi
yeterince paylaşma
terbiye (saygı)
dürüst olma bilinci

not: sıralama yoktur.
aile olmak..
biz bilinci diyorum esasen.
vicdan sahibi yapabilmek. vicdansız bir birey, bireyden başka herşeye benzeyebilir.
insan sevgisini bir hayat felsefesi olarak aşılayabilmektir.

ne demiş sait faik;

bir insanı sevmekle başlar herşey!

felsefe budur üstad...
dibe vursan da küllerinden doğabilmeyi. biri bana öğretseydi keşke.
neden bu dünya'da olduğu.
başını ne olursa olsun eğmemek, dimdik durmak.
sorumluluk duygusudur. gerçekten insan olmanın verdiği tüm sorumlulukları aşılamaktır. sevgi, inanç, vicdan. her şeyde bunları göz önünde bulundurmayı öğretmek, sorumluluğu taşımayı anlatmaktır.
aynı dinden, aynı milletten değil diye insanları aşağılamanın saçmalığıdır.
küçük şeylerden mutlu olabilme ve mütevazilik.