bugün

Satın alınan şeylerin gerçek bedeli para değil ömürdür. Bir şey satın alırken harcanan para, aslında bir zaman harcanarak kazanılmaktadır. Dolayısıyla bir şey satın alırken aslında ömürden zaman harcanmaktadır.

Asgari ücretli bir çalışan için hesaplama şöyledir:

2022 yılı için asgari ücretlinin saat ücreti Ağustos ayı itibarıyla net 24,45 TL'dir. Markete girdiniz ve bir bira ile pringles aldınız. Şu an da ortalama olarak bira 30 lira, pringles ise 25 liradır. Dolayısıyla 55 liralık bir maliyet gerektirir. 55'i asgari ücret saatlik fiyatı olan 24,45'e böldüğümüzde 2.2 sonucuna ulaşırız ki bu sayı bu maliyeti karşılamak için çalışılması gereken zamanı ifade eder.

Yani bir bira + pringles = ömürden 2.2 saatin eksilmesidir.

Dolayısıyla bu harcamayı yaparken düşünülmesi gereken soru şudur: bir bira içmek ve pringles yemek için ömrümden 2.2 saat eksiltilmesi teklif edilse kabul eder miydim? cevap evetse harcamanızı gönül rahatlığı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Hesaplamayı farklı ürünler için de yapabilirsiniz. Ayrıca farklı kazanca sahip olanlar da kendi saatlik net ücretlerini hesaplayarak, hesaplamayı ona göre yapabilir.
doğru tespittir.
hesaplama doğru, sorulan soru yanlış.

1 ekmek için ömrümden bir saniyeden bile vazgeçmem ben, kimse vazgeçmez.

asıl mesele sen birayı alsan da almasan da o ömrün geçecek olması.
çalışmasan da geçecek.
hem bira da alamazsın bu kez.
günün sonunda her şey bir değer takasıdır ve bu değerlerin en büyüğü zamandır. satın alınan şeye ödenen para zaman karşılığında alınmıştır. sabah kalkıp işe gidiyor ay sonunda maaş alıyor olmak temelde bir zaman-para takasıdır. bundan dolayı insan zamanıyla ne yaptığına dikkat etmeli. para tekrar kazanılıyor ama zaman asla.
Eğer yaşamak için çalışıyorsan neden çalışarak ölüyorsun.

iyi, kötü, çirkin'den bir replik.

(resim:#1)
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.