1. 1.
  Bir ülkeyi gelişmiş kılan özellikler nelerdir? Yıllardır konuşulur. Gelişmiş ülke, gelişmekte olan ülke(biz) gelişmemiş üçüncü dünya ülkeleri...

  Bir de tabi 10 sene önce şöyleydi 30 sene önce böyleydi.... Öncelikle neler gelişmiş ülke yapmaza bakalım:

  Öncelikle küreselleşme diye bir kavram girdi dünyaya. Küreselleşme tüm dünyada etkin olan bir kavramdır ve temel amacı üretimi yani artı değeri tüm dünyada artırmaktır. Yani eğer 10 sene öncesinden daha iyiyiz diyorsa bir insan bu kavramlardan pek de haberi yoktur çünkü şu an dünyada üretim genel olarak 10 sene öncesinin yaklaşık 2 katıdır. Bunun sebebi küreselleşmedir. Yani 10 sene önceye göre iyi olmak bir ülkeyi gelişmiş ülke yapmaz.

  Teknolojinin gelişmesi bir ülkeyi gelişmiş ülke yapmayacaktır yine. Çünkü bu noktada 2 kesin vardır teknoloji üreten ve teknoloji alan. Teknoloji alan gelişemeyen ülkedir üreten gelişen ülke. Yani teknolojinin ilerleyişini ve bizim onu alışımızı da gelişmişliğe bağlayan insanlar var. 10 sene önce bunlar mı vardı... Şeklinde. iyi de o teknolojiyi biz mi ilerlettik?

  Bir ülkeyi gelişmiş yapan şeylere gelirsek;

  1-) kültürü. Bir ülkeyi kültürü gelişmiş yapar yıllardır dünyada hiçbir iş beceremeyen çingeneleri düşünürsek ve kültürlerini ele alırsak pek bir şey ortaya çıkarıcak bir kültürleri ortada yok demektir.

  Bir de Japon kültürünü ele alırsak tamamen üretici bir toplumu oluşturacak yapıyı görebiliriz

  2-) inanç sistemi.

  inanç sistemi olarak tembelliğe itilen bir toplum bulunabilir. Biz de dahilindeyiz aslında bu topluma bir de inançları gereği çalışmaya itilen toplumlar mevcuttur. En basitinden hristiyanlığın belli görüşlerine göre sermaye oldukça önemlidir. Bu yüzden çokça kazanmak gerekir.

  3-) ileri görüşlülük: bir toplumu ileriye taşıyan ileriyi görebilmesidir. Şimdi ne kadar iyi olursan ol daha da gelişebilmek ve yok olmamak adına ileri görüşlü bir kitleye sahip olmak gerekir. Amerika gibi bir toplumda bile toplumun çekirdeğini oluşturan yüzde 7-8 veya 10 gibi bir ana kadro var. Bunlar ileriye dönük hareket eden bir kitle. Böyle bir kitle bulunduramayan ülkeler zorluk çeker.

  Bir de tabi ki sosyolojik faktörler var özgür düşünce, saygılı olma gibi faktörler.

  Yani işin özü yaz yaz bitmez. Biz de bunlardan kaçı vardır? Ne zaman birçok gelişmiş ülke belirtisini taşırız, bilemiyorum.
  ... keyf kahyasi
 2. 2.
  Hak hukuk, şehir medeniyet.
  ... selia
 3. 3.
  cocuklara temel egitimde mantik ve felsefe egitimi verilmesi.
  ... arxaggelou
 4. 4.
  yere tükürülmemesi, ortalama hız kanunu diye bir şey olduğu için önce 180'le gidip daha sonra 30 dakika dinlenme tesisine çekmek ve yola yine 180 ile devam etmemek, 2 kat imarlı yere gökdelen dikilmemesi. şimdilik aklıma bunlar geldi.
  ... masklavi
 5. 5.
  (bkz: buzdolabı) her evde buzdolabı varsa artık gelişmiş ülkeyiz demektir.
  ... usain kaan