1. 1.
  Şeyh Sait'in torunu Abdülilah Fırat ın müspet gazetelerimizden zaman a verdiği demeç:
  Dedelerim zamanında binlerce Ermeni Müslüman olup Kürtleşti

  yazıda şöyle diyor:
  Osmanlı döneminde binlerce Ermeni köyünün islam dinine geçerek Kürtleşti. "Sadece dedemin babası Şeyh Mahmud Feyzi zamanında 500 ün üzerinde Ermeni köyü toptan Müslüman oldu." ayrıca eski Erzurum Milletvekili Abdülilah Fırat, din değiştiren bu kişilerin 1915 teki olaylar sırasında 'ortada durduğunu' söylemiş. Ermeni asıllı gazeteci Hrant Dink in, "Soykırımı asıl Kürtler yaptı" iddiasına da tepki gösteren Fırat, "Önce onlar Müslümanlara saldırdı." karşılığını vermiş. Avrupa ülkeleri ve Rusya nın 18. yüzyıldan itibaren Ermenileri kışkırttığını da öne sürmüş. ayrıca fırat ın şu tespiti de var; "Biz sadece canımızı, namusumuzu koruduk. Ermenilerin anayurdu Filistin dir. Romalılar sürmüştür Anadolu ya. Kürtler, onlara Filistinli anlamında Fille der. Ermeni tehciriyle Filleler geldikleri yerlere yani anavatanlarına geri gönderildi. Çatışmalarda ölen Ermeni sayısı birkaç bini geçmez."
  yazının devamı:
  Kürtler in, doğu ve güneydoğuda yaşayan Ermenilere Filistinli anlamında Fille dediğini anlatan Abdülilah Fırat, Ermeniler ve Türklerin düz ovalarda, Kürtlerin ise dağlarda yerleştiğini söyledi. Ermeniler, iç içe yaşadıkları Türkleri kırmaya başlayınca Kürtlerin de Müslüman kardeşlerini korumak için şehirlere silahlı birlikler gönderdiğini savundu. Olayları Ermenilerin başlattığına dikkat çeken Fırat, Hamidiye alaylarının da Müslümanları Ermenilere karşı korumak için kurulduğunu kaydetti. Fırat, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dedem Şeyh Said, Suriye'den Kars'a kadar müritleri olan çok etkili bir şeyhti. 1915 olaylarında Ermeni ileri gelenlerine, papazlarına yazılar yazıp, 'Yapmayın, Batılı ajanlar sizi kışkırtıyor, saldırmayın, kan dökmeyin' demiş. Ama bir kere ok yaydan çıkmış. Bir de Şeyh Said in halifesi Şeyh Haydari Kersi Ermenilerce katledilince, dedem Kürtleri tutamamış. Ermeniler huzursuzluk çıkarıp sağa sola saldırınca Kürtler de buna karşılık Hamidiye alayları içinde silahlandı. Katliamı ve silahlanmayı her yerde Ermeniler başlattı. Avrupalılar Fedai-yi Fillan ı (Ermeni Fedaileri) silahlandırıınca, Osmanlı da Kürtleri silahlandırdı. Hamidiye alayları, Müslümanları Ermeni saldırılarına karşı korumak için kuruldu. ilk katliamları Ermeniler, Erzurum ve Van bölgelerinde yapmaya başladı. Dövüş olan yerde ölüm elbette olur. Ermeniler en büyük zayiatı göç ederken vermiş; açlıktan, hastalıktan. Ermeniler daha ziyade Türkleri kırmıştır, Kürtlerden çok fazla ölen olmamıştır. Çünkü Türklerle Ermeniler şehirlerde ve düzlüklerde beraber yaşıyordu."

  Dedeleri Şeyh Said, onun babası Şeyh Mahmut Feyzi ve dedesi Şeyh Ali Palevi zamanında binlerce Ermeni köyünün toplu halde Müslümanlığa geçtiğini ve süreç içinde bunların Kürtleştiğini dile getiren Fırat, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dedelerim binlerce Ermeni köyünü islamla şereflendirmiştir. Seçim çalışmalarım sırasında, PKK hadisesinin de tesiriyle, Hınıs ın dedemin babası zamanında Müslüman olmuş bir köyüne beni sokmak istemediler. Fakat oradan biri, 'Bu kişi, bizi irşat edip islam'la şereflendiren Şeyh Mahmud Feyzi nin torunudur." deyince girdik ve iyi karşılandık. Hınıs ta çok vardır böyle köyler, başka yerlerde de çok var. Yani bu PKK gelince bize karşı dahi bu yerlerde tavır oluştu. 1915 olayları sırasında, sonradan Müslüman olan bu Fille köyleri ne Ermeniden, ne de bizden yana oldu. Ortada durdular ve olayları önlemek için çok uğraştılar, en çok üzülenler de onlar oldu. Kürtler bunlarla kirve olmuştur. Şu anda biz onları kendimizden ayrı görmüyoruz. Ama PKK olayı çıktıktan sonra bu köylerin çoğu PKK dan yana oldu ve bize tavır aldılar. 1915 ve sonrasında Ermeni köylerinden Müslüman olan sayısı çok azdır."

  Ermenileri silahlandıranlarla 'soykırım yapıldı' diyenler aynı

  Abdülilah Fırat, Ermenilerin Kürtlere karşı bir hıncı olduğunu söylüyor. Fırat a göre bu hınç, Batılı devletlerin önerdikleri, "gelin Osmanlı dan ayrılıp Ermenilerle beraber bağımsız bir devlet kuralım" önerisine Kürtlerin hayır demesiyle başladı. "Şimdi Avrupa bu fesadı devam ettiriyor." diyen Fırat, sözlerine şöyle tamamlıyor: "Ermenileri dün silahlandırıp üzerimize salanlar, şimdi de başka bir manada soykırım yasalarıyla üzerimize salıyor. Yani bu 100 yıllık kampanya değişik usullerle halen devam ediyor. Kürtleri birlik içinde tutmanın tek yolu din duygusudur. Kürtler dinden uzaklaşınca kimse onların önünü alamaz. Hatta Ermenilerle birleşip ayrılırlar. Son 30 senedir bir kısım Kürtler sünnet olmadı, yani dinden bu kadar uzaklaştı." *

  diye son buldurmuş sözlerine değerli büğüğümüz şıh sait in torunu....
  aslında buraya çok şey yazmak isterdim ermeni ve kürtler hakkında ama üşengeçlik belki de vurdumduymazlık*.... ama ünlü türk düşünürü, bestekar, şair, aşk ve sanat adamı: serdar ortaç ın şu sözlerini eklemeden de geçemeyeceğim; binlerce dansoz var.

  http://www.zaman.com.tr/w...r/haber.do?haberno=443188
  4 ... tfcvbg
 2. 2.
  akıllara durgunluk veren iddia.
  -1 ... arabaciarabayatasget
 3. 3.
  binlerce ermeninin müslüman olup türkleştiğini bilenler için çok şaşırtıcı olmayan durum.
  1 -3 ... avedis