bugün

--spoiler--
hava tahmin uzmanları, bu yazın rekor sıcaklıklarının ardından, avrupa'da son bin yılın en sert kışının kapıda olduğunu düşünüyor
--spoiler--
şeklinde alıntısını verdiğim haber ve de başlığıdır. ben bu uzmanların çok afedersiniz monacoyayım. yahu arkadaş her yaz her kış gelir derler ki, mesela ,hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyredecek* . bre hibine !!! bir mevsimde her sene 60 gün hava sıcaklıkları normalin üzerinde seyrediyor ise ve bu her yıl tekrarlanıyor ise, lan o zaman demek ki mevsim normalleri 45 dereceymiş anasını satayım. her sene olan bir olay mevsimin anormali değil meğer mevsimin normaliymiş demek.

http://haber.gazetevatan....si-geliyor/332890/7/yasam

ekleme: yahu aq entry'nin gazından başlığı yanlış açmışız hibineler. aha da düzelttik. iki seksi olacam diye bkz vereceğine, özelden uyarsana şu kardeşini.
(bkz: tamam)
hava tahminiyle ilgili sürekli ortaya atılan asılsız iddialar gibi, yine fıs çıkacak iddiadır.

(bkz: napak inanak mı kanka)
(bkz: selçuk inan kanka)
soğukseverleri, kışı "kış" gibi geçirmek isteyenleri sevindiren haber. yatacak yeri olmayanları, götümüze girecek faturaları, alınması gereken fakat alınamayan botları ve kabanları hiç dikkate almıyorum, böyle gerizekalı ve düz bir adamım.

ha ayrıca entrylere cevap niteliğinde olmayan bir çağrışım,

(bkz: am var dediler geldik)
kışın feci donacağımızın haberidir. zaman gazetesi yakacaz gene bol bol. *
(bkz: am yok lan kürsel iklim konuşuyoruz hibine)
ufo, zufo, tufo gibi zikindirik elektrik sobası üreticilerinin çıkarttığı söylentidir.
hükümetten doğal gaza güzel bir zam gelir o zaman. gelsin ki ısınıcaz diye popomuza giyecek don , dolabımıza yiyecek yemek alamıyalım.
yazın ayva ve ceviz çok olduğu zaman ninelerimizin yaptığı yorumdur.

ben bunu babannemden çok dinlerdim.
şimdi sormak lazım bu yaz ceviz ve ayvaların durumu nasıldı diye.
tuzak kokusu var gibi geldi.tüketelim diye psikolojik hazırlık yapılıyor sanki.
http://www.haberturk.com/...yilin-en-sert-kisi-kapida
büyük ihtimal yalandır, zaten her mevsim başlangıcı böyle haberler ortaya çıkar. yok bilmem son kaç yüzyılın en sıcak kışı veya yazı, yok son bin yılın en sert kışı diye.
sonunda bir insan son bin yılın en soğuk kışını bir kaç kez yaşamış olur.
gelse de üşüsek artık izmirde hala askılı badiyle geziyoruz. gelen özel mesaj bombardımanı üzerine edit.*
geleceği varsa göreceğide vardır. biz ki asyadan göçen çılgın türkleriz.
her yıl gerçekleşmesini beklediğim fakat - 2 lere razı olduğum hededir. gel de uçur kıçımızı .
artık kimsenin sikine takmadığı meterolojini haberi. deli saçmasıda denilebilir. yazı için; (bkz: son bin yılın en sıcak yazı).
alparslana mı sordunuz dedirten meteoroloji haberi.

- malazgirt savaşı sırasında nasıldı hava?
+ götüm dondu ama yine de eline verdim romen diyojenin.

kurum olarak ilk önce bir adını düzelt kardeşim. ne demek meteoroloji? benim bildiğim meteor göktaşıdır birader, kim koydu sana bu adı allaşkına? sen meteoru görene kadar atmosferde sürtünmeden dolayı yanıp kayboluyor zaten, yüz yılda bir meteor düşecek de inceleyelim diye kurum mu kurulur ulan? yapma allah aşkına. milyon tane -loji var; içlerinde en alakasızı senin ismin farkında mısın?

o isimle bana ''dünya güneşin etrafında dönüyor'' desen inanmam sana. galileo galilei gibi tepeden tırnağa karizma isimli bir üstadın evlatlarına bak. meteorolog... hmmmmm... siktir lan sana kim inanır.
(bkz: buzul çağı)
bin yıldır doğal vardı da yakmadılar mı?

yak kömürü, odunu,gazı,motorini,tezeği ısın.
tercüme hatasıdır. ya da sansasyon yaratma sevdalısı medyamızın bilerek yanlış bildirdiği haberdir. sözkonusu haber orjinalinde "önümüzdeki onyıllardaki kış soğukluk ortalamasının 1000 yılda arka arkaya görülen kışların soğukluk ortalamasından daha soğuk ortalamaya sahip olacağını söylenmektedir". yani 1000 yıldır görülmeyen şekilde birbirini takip yılların ortalaması düşük olacak, yani ardı ardına soğuk kışlar göreceğiz; ama bunu bu kışa yani bir kışa indirgemek, bu kış 1000 yıldan soğuk olacak demek yanlış.
tercüme hatası değildir. eğer haberde bahsi geçtiği üzere gulfstream gerçekten yavaşlıyorsa son bin yılın en sert kışı bu kış olabilir. ve eğer gulfstream yavaşlamaya devam ederse yine haberde geçtiği üzere bizi mini bir buzul çağı bekliyor olabilir.

the day after tomorrow* diye bir film vardı hatırlarsanız. gulfstream kesiliyordu da buzul çağı geliyordu kuzey yarım küreye. o bir film dahi olsa ve orda yaşananlar senaryo gereği dahi olsa, gulfstreamdaki potansiyel bir yavaşlama durumunun havaları güzelce soğutacağı ne yazık ki gerçek. siz dalga geçeceğinize açın da okuyun gulfstream neymiş, ne işe yararmış.

ekşisözlük'ten yavru kedi nickli yazar arkadaş küresel ısınma konusunda bilgi verirken, gulfsteamdaki olası bir kesilmenin dünya üzerindeki etkileri üzerine de bir kaç kelam etmiş.okumakta fayda var.
komuşularda gazı keserse tadından yenmez.
(bkz: yaran yanlış okumalar)

''kimmiş lan o sert kişi?'' diyerek girdiğim başlıktan meteoroloji tahmini çıktı..iyi oldu, tırsmıştım inceden.
bir uyarıdır.
(bkz: habarsozluk com)
malazgirt'ten beri benzeri görülmemiş soğuktur. inanmayanlar cezmi yurtsever'e sorabilir.
bilmem ne nehri donarsa gerçekleşecek olaymış.
hatırlatırım,geçen sene de aynısını demişlerdi.