bugün

kadir gecesini tanımlamak için kullanılan söz.

şimdi bu söz inananlar için, o gecenin ne kadar özel ve kıymetli olduğunun vurgulanması anlamına gelirken, benim gibi kefereler için, zındıklar için "acaba nasıl oluyor da oluyor" u bulma vesilesi haline geliyor..napıym benim de kafam böyle çalışıyor..

şöyle ki; islam söylemi bu şekilde kıyası çok sever.."şunu yaparsan bu kadar dua etmiş olursun.şu ibadetin bu kadar ibadet yerine geçer..şu söz bu kadar günah siler, bu sevap şu kadar hayır getirir" felan..bunları söylerken aslında emredilmiş normal ibadetlerin değerlerinin de braz düşürüldüğü pek de fark edilmez..yani adam ; "ulan şu sevabı işeyince şu kadar namaz sevabı kazanıyormuşum, ben o sevaptan şu kadr işlediğime göre, x eşittir kosinüs bölü co tanjant çarpı pi sayısından, kesin cennette olmam lazım gelir " diyebilir..

tamam, ordaki amaç sözkonusu sevapları işlemeye teşviktir ama bir yandan sanki taahüttür.adam mahşerde dese ki "namaz kılmadım, onun yerine namaz sevabı kazandırcak şunu yaptım".haklıdır yani..

kadir gecesi de aynı mantık..kadir gecesini yüceltmek isterken sanki biraz allahın diğer aylarına haksızlık yapılmamış mı? artı bir kadir gecesi 1000 aya tekabül ediyorsa hayır bağlamında, e o zaman sadece bir geceyi hakkıyla geçiren bir müslüman aşağı yukarı 100 senelik hayra kavuşmuş demektir..e bir ömüre de yeter bu hayır..o zaman adam dese "ulan ben ömürlük hayrımı doldurdum gayrı yan gelip yatsam kaç yazar" yeridir yani. iki kadir gecesi 200 senelik aya tekabül ediyor abicim..

yani bu kuranda ve dinsel emirlerde hep yapılan bir şey..bir şeyi teşvik ederken, bir şeyi yüceltirken esası küçültmek..yapmayalım bunu..
mübarek kadir geceleridir.