bugün

Son zamanlarda görülen bir gerçek.
O kadar fazla açıldılar ki sonunda kendi kendilerinin rakibi oldular.
mahalle esnafının amına koyan bu tür oluşumlar batarsa o gece rakı ile kutlarım.
mahalle esnafının amına koyim banane amk. hiç olmazsa a101ler, bimlerden kazık yemeden, mahalle esnafı tarafından karımız kızımız gözle taciz edilmeden alış veriş yapıyoruz.
mahalle esnafının kazık satmasının tek bir sebebi var diğer marketler 10 kutu çikolata alıyor ama bakkal sadece 1 kutu alabiliyor o yüzden kazık.
mahalle esnafını, daha doğrusu mahalle bakkalını bitirmeleri dileğiyle, olmaması temenni edilen olay.

sen 3 liralık malı 5 liraya satarsan, kartla bir paket sigara alana 50 kuruş fark geçirirsen, fiş vermeyerek vergi kaçırırsan, az ücreti olan alışverişe burun kıvırırsan, makine bozuk bahanesi ile karttan çekim yapmayı reddedersen, son kullanma tarihi geçmiş ürünleri müşteriye kakalamaya çalışırsan batmayı hakediyorsundur dostum.

ben de giderim bim'e, cebimde para yoksa, gerekirse 50 kuruşluk ürünü bile kartla alır çıkarım. ürünler tazedir. bakkala göre ucuzdur. kimse de bana surat yapmaz.

vatandaşı kazıklayan bakkal mantığına acımak yok.

alkol haricindeki tüm alışverişimi zincir marketlerden yapıyorum. o da zincir marketler alkol satmadıkları için.

bir de hangi marketlermiş bu kapananlar acaba?

bim örneğinden gidersek, 2019 senesini 40 milyar TL’lik ciroyla geride bırakırken, 2020 yılı için 1 milyar TL yatırım ve 5 bin kişiyi istihdam etme hedefi koymuş.

kaynak;

https://www.milliyet.com....5-bin-kisi-alacak-6159527
münkün olmayan durum,
şok; istikrarlı olarak yeni yatırımlar yapıyor ve kendi konseptini oturttu.
bim; sektörünün açık ara lideri ve yeni bir konspette dönüştüler. ayrıca migros'a rakip file marketlerini kurdular.
a101; bu 3 lüdeki en zayıf halka ama oda toparlanma sürecine girdi. satışları pek çok markete göre iyi
bim bir kapanır bin açılır.
a101 kapanır 1001 açılır.
"mahalle esnafının amına koyim banane amk. hiç olmazsa a101ler, bimlerden kazık yemeden, mahalle esnafı tarafından karımız kızımız gözle taciz edilmeden alışveriş yapıyoruz."

"mahalle esnafını, daha doğrusu mahalle bakkalını bitirmeleri dileğiyle, olmaması temenni edilen olay.

sen 3 liralık malı 5 liraya satarsan, kartla bir paket sigara alana 50 kuruş fark geçirirsen, fiş vermeyerek vergi kaçırırsan, az ücreti olan alışverişe burun kıvırırsan, makine bozuk bahanesi ile karttan çekim yapmayı reddedersen, son kullanma tarihi geçmiş ürünleri müşteriye kakalamaya çalışırsan batmayı hakediyorsundur dostum.

ben de giderim bim'e, cebimde para yoksa, gerekirse 50 kuruşluk ürünü bile kartla alır çıkarım. ürünler tazedir. ucuzdur. kimse de bana surat yapmaz."

+1
Özellikle orta ölçekli Zincir marketler perakende ticaretin en yoğun ve gözde mekanları. Çatır çatır iş yapıyorlar. Son 20 sene içinde sadece 1 mahallede bim a-101 şok v.s. gibi marketlerin kapandığına şahit oldum. Onun nedeni de mahalle esnafının (özellikle 1 yerel market) güzelliğinden. Onun haricinde doğru yeri bulup doğru zamanda açıyorlar. Piyasa araştırma ve Fizibiliteleri çok iyi. Profesyonel çalışıyorlar. Sermayeleri güçlü. Mesela Satılan 10 ürün hesaplı ama 1 tanesi o 10 ürünün kârını fazlasıyla çıkartacak şekilde fiyatlı. Fakat Bizim insanımızın ve esnafımızın bu kazıklama huyu kısa orta ve uzun vadede geçmeyecek bir hastalık olduğundan maalesef daima yükselen bir trend olarak artarak çoğalıyorlar. Sadece marketler değil avm ler de öyle. Üstelik artık marketlerde sadece gıda ürünleri de yok. Akla gelebilecek hemen herşey var. Beyaz eşya bile satmaya başladılar artık. Çünkü Market sektöründe Pazar payı çok büyük. Kolay kolay da kapanmazlar..
kapandığını hiç görmedim, hatta çoğalıyorlar.

şok dan asla alış veriş yapmam

a-101 de personel sıkıntısı var.
hayırlısı, nevet.
Mahalle esnafı 1 liralık çakmağı 5 liraya verdi geçenlerde. Bir de bir surat bir memnuniyetsizlik. Hepsi aynı değil ama çoğu çekilmez valla. Bir de sebebi ne olursa olsun bir malı neden daha pahalıya gidip alayım. Bim'in son yaptığı hareketlerinden sonra kapanıp kapanmaması umrumda değil ama diğer zincir marketler var olsun.