1. 1.
  insanlar her şeyi bilmek zorunda değillerdir,ama hem bilmeyip hem de öğrenme ihtiyacı duymuyor,öğrenmek için hiçbir teşebbüste bulunmuyorsa yani cahilliğinin bile farkında değilse işte bu büyük bir ayıptır.
  2 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  insanları öğrenmeye teşvik etmek için kullanılan söz. bilmediğini bilipte öğrenmemezlik yaparsan ayıp diye de mesaj verir.
  2 ... gonulcelen
 3. 3.
  - abi açık kalp ameliyatı yapmayı bilmiyorum
  + sktir et öğrenirsin hem bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp
  1 -1 ... tttddd
 4. 4.
  bilmeyen insana verilecek en makul teselli cümlesidir.
  hem bilmeyip hem de bunun farkında olmamak vardır ki pek acı bi durumdur.
  ... cikarinbeniburdan
 5. 5.
  bir atasozu.soru sordurmayi,ogrenmek icin caba sarfettiren atasozu.ayni zamanda hicbir sey bilmeyenlerin bahane olarak kullandigi cumle.efenim bu tur embesiller bir bok bilmez,genel kulturden yoksun insanlar,hep bu sozu bahane ederler.efenim su tur embesiller coktur.ornek:
  -almanya daki gurbetcilere soyle sorarlar:ataturk kac yilinda dogmus,kac yilinda olmustur?turkiye nin baskenti neresi? yeni cumhurbaskani ya da basbakanimiz kimdir? gibi sorularini bilmeyen tiplerdir.sorulur cevap olarak ta gulerek "bilmiyorum" denir.bir de ardindan kim? diye sorulmaz mi? neymis efendim bilmemek ayip degil ogrenmemek ayipmis.be bre okuz bu saatten sonra ataturk u,hz.muhammed i ogrensen ne olur,sorupta ogrenmeye calissan ne olur? yine esek olarak devam ediceksin hayata.
  bu yuzden biz bunlari soyleyenlere zaman zaman:
  (bkz: yaran bahaneler)
  (bkz: embesil insanlar)
  (bkz: eseklik baki kalir)

  deriz.
  ... hexagram
 6. 6.
  bir insanı sırf basit bir şeyi bilmiyor diye aşağılayanlara verilen en güzel ayardır.
  ... uieat
 7. 7.
  bazı insanlar tarafından yanlış anlaşılmış olacak ki, sözü kendilerine doğru çevirmeyi, sıkıştıkları durumda arkasına gizlenmeyi, buglarından faydalanmayı deneyenler oluyor. bilmediği bir şey için, kendisi hemen yapıştırır bu cevabı. " hehe olm bir kere bilmemek ayıp değil ki öğrenmemek ayıp" der, ardından üste bile çıkmaya çalışır. he he olm bir kere verilen mesaj bilmemenin ayıp olmadığı yönünde değil, tabloya uzaktan bakmaya gerektirmeyecek netlikte, mesajımız öğretmeyi amaçlar.
  ... nazo gibisi
 8. 8.
  milletimiz tembelliğe yatmak için uydurmuş olduğu bir deyim. bilmemek de ayıptır; öğrenmemek daha da ayıptır.
  ... asorcu
 9. 9.
  Bilmemek değil, öğrenmemek de ayıp değil ama biliyormuş gibi yapmak ayıp.
  1 ... anambunelan