bugün

118 i arayarak ulaşılabilecek olan servistir.
ismine çok uyan servis,zira bugune kadar aradığım her telefon numarasını ''sisteme kayıtlı değil'' yani ''bilmiyoruz'' şeklinde cevaplamış servistir..
118'i ararsanız, 8 saniyede bir atacak kontur için, dakikası tam 54ykr. *
118 olarak bilinir ama giden kontorlerin hesabı bilinmez, iki numara ögrencem diye tam bir eziyet cekersin sonunda da ögrenemezsen...
-iyi günler hanımefendi.
-iyi günler.
-bilinmeyen numaralar servisi mi?
-evet buyrun.
-şapkadan nasıl tavşan çıkartılır biliyor musunuz?
-hönk!!

(bkz: based on a true story)
önceleri 118 sonra bir aralar 11811 şimdi de 11880 olarak değişen türk telekom servisi.
zırt pırt değiştiğine göre bilinmeyen numaraların bilinmesini de pek istemiyorlar herhalde.
insanı ruh hastası eden servis 118 mi 11811 mi 11818 mi yoksa 11880 mi nasıl ağar bir manyakmış bunlar anlamadım.
Telekominikasyon A.Ş tarafından pazara yeni firmaların da alındığı servistir. Telekomünikasyon Kurumundan rehber hizmetleri vermek üzere lisans alan 6 şirket, 118 ile başlayan rehber numaralarını kurayla belirlemiştir. Numaralar zırt pırt değişmemektedir. iZlenen reklamlar farklı şirketlere aittir. (Kuraya göre, rehberlik hizmetine ilişkin lisans alan şirketlerden BN Elektronik Haberleşme ve Telekomünikasyon A.Ş 11810; ve 11880; Doğan iletişim Elektronik Servis Hizmetleri ve Yayıncılık A.Ş 11838, Eretek Bilgisayar Hizmetleri A.Ş 11888;, Mega Uluslararası Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş 11881
;, Türk Telekomun şirketi TTNet A.Ş 11818; ve 11820;, Türknetcell Telekomünikasyon ise 11858 numaralarından rehberlik hizmeti verecek. bu kısım alıntıdır) ruh hastası olmak üzere olan sözlük ahalisine ilanen duyrulur.
türk telekom'un özelleşip arap telekom olmasının ardından mantar gibi çoğalmış servistir.

11880, 11818 v.s. v.s.

reklâmlarının iğrençliklerini falan söylemiyorum çünkü herkes bundan bahsediyor da... benim canımı sıkan başka bir nokta var:

bu şirketlere benim ev ve cep telefonu numaralarımı kim, hangi hakla veriyor? arkadaşım, ptt/türk telekom devlet dairesiyken bunu sormadım. çünkü devlette zaten her türlü bilgimiz var. ama bunlar özel şirketler. yani patronun borusunun öttüğü şirketler. bu adamlarda benim numaram varsa adresim de var. i.p. adresim de var. buraya yazdıklarımı da istedikleri gibi görebilirler... özel hayat ve kamu yararı diye bir şeyler vardı. sahi onlara ne oldu?
tercih edilmeyen servistir, zaten çoğu kişi kayıtlı olmadığı için aramak da gereksizdir.
bilinmeyen numaralar servislerindeki yoğun rekabet, toplumda işlerin yolunda gitmediğini göstermiyor mu? doğru düzgün bir işleyişte, kim ne yapsın bilinemeyen numarayı? ayrıca nasıl bilinmeyen, söylüyorsun işte numarayı. ''bi yere kadar bilinmeyen numaralar'' desen neyse...
bir de 11833 eklenmiştir bu işte para var galiba dedirten girişimci ruhumu tetikleyen servisler zinciri.
reklamlara bu kadar para döktüklerine bakılırsa iyi para kazandıkları belli olan servislerdir. dakikası en az 1 lira. 1 dakika beklemede bırakılırsın, 1 dakika görevli numarayı bulmaya çalışır, 1 dakika numarayı uyuz bir makina sesinden dinlersin, netice de ödersin paşa paşa 3 lirayı.
bilmediğiniz numarayı bize sorun diye yırtınan servistir.

de;
Bilinmeyen bir numarayı aramak 5dk'sı 0,50TL;
mesaj atıp "kimsin ?" demek 0,46TL;
118 80'i aramak 3,50TL;
Aptallık paha biçilemez...!
Telefonda rehberlik hizmetleri veren işletmecilerin geliri, bu hizmetlerin ivme kazandığı 2010 yılından bu yana toplam 553 milyon lira oldu.
11880 ve benzeri servisleri doğru bulmuyorum birisi numaramı ele geçirse adımı soy adımı öğrenebilir ve açıçası pek yaygın bir soy adına sahip değilim rahatlıkla herkes numaramdan beni bulabilir kesinlikle yanlış böyle servisler.
güncel Önemli Başlıklar