1. 21.
    bilinçsiz bitlerin bir araya gelerek işletim sistemlerini oluşturması gibi.
    2 ... peacekeeper
  2. 22.
    Bitkileri araştırana kadar bitkilerin canlı oldıuğunu acı çektiğini ve duyguları olduğunu bilmiyorduk.

Şimdi siz atomlara tepeden bakıp nasıl canlı değil dersiniz.

Oww daha demin bilime şamanist çıkartma attım.
    ... uzay muhtari
  3. 23.
    bilincin üstün olduğu yanılgısı o sistemin içinde onun dışını düşünemeyecek kapasitesi ona yetmiyen varlıklar olduğumuzdan olmasın sakın. evrenin çok büyük bir kısmıda taş moloz yığını olarak oradan oraya savruluyor. büyük bir düzensizlik ve kaos içinde milyarlarca yıldır anlamsızca oradan oraya savruluyor. biz bu duruma bir anlam veremiyoruz. madem o kadar bilinçle ve akıllaysa her iş. büyük bir akıl bunu kontrol ediyorsa koca evrende niye böyle anlamsız taş kaya molozların oradan oraya savrulması. yani asıl baş rolde düzensizlik kaos anarşi. yaşam küçük bir gezegende zar gibi bir kabukta daracık limitleri çok kısıtlı bir alanda. evrenin çok ta umrunda yaşam varmış yokmuş. dünyanın dışına çıkınca tanrı din vs. çok karikatür kalıyor. dünyadakileri bu kadar cezalandırıp onların uyduruk hedesi hödösüyle uğraşıp onları durmadan cezalandırmak üzere kin intikam kusacağına evreni bok götürüyor. her yer taş moloz kaos. bu ne hal demezler mi.
    2 ... kakandoboy
  4. 24.
    evrenin çok büyük bir kısmı kaos ve anarşi. neredeyse tamamı. öyle bir yerde büyük ölçekte düşündüğünde bizim algıladığımız akıl ve bilincin bir önemi ve anlamı kalıyor mu? ne işe yarar bu akıl ve bilinç hele hele ki koca evreni büyük bir moloz çöplüğü olarak olmasının nesiyle övünüyorsunuz. bunun neresi akıl ve bilinç. her taraftan yaşam hayat fışkırsaydı evrenin büyük çoğunluğu bununla dolu olsaydı. burada bilinçli bir yaratım derdik. ama tam tersi yaşam çok çok küçük dar bir alanda. geri kalanla kıyaslandığında bu din vs. anlattığı hikaye masal anlamsızlaşmıyor mu. çökmüyor mu bu anlatılanlar.
    1 ... kakandoboy
  5. 25.
    Evrenin tamamında kaos yok ki Doğada kendini tekrar eden örüntüler (bir düzen) vardır. Doğa yasaları, bu desenleri/düzeni tanımlayabilir.
    Doğadaki düzenden kasıt, atom altı parçacıklardan bir bizon sürüsünün davranışlarına ve galaksilerin oluşumuna kadar doğadaki her şeyin belirli kuralları ve örüntüleri takip etmesidir; keyfî veya üst bir bilincin şahsi istek ve kararlarına bağlı olmamasıdır. Anlamsız ve öngörülmez bir şekilde, "öylesine" değişmiyor olmasıdır.

Örneğin bizonların bir sefer şu şekilde çiftleşip, ertesi sefer tamamen rastgele bir davranış sergilemediğini varsayarız. Bir yılan bugün yerde sürünürken, yarın kanatlanıp uçmasını, ertesi gün kediye dönüşmesini, sonraki gün yok olmasını beklemeyiz. Elektronların bakır bir telde bugün bir şekilde, yarın bambaşka bir şekilde akmadığını varsayarız. Örneğin Simülasyon Teorisi doğru ise, simülatörü kontrol eden bilinç, tamamen keyfî istekleri doğrultusunda kuralları ve örüntüleri değiştirebilirdi. Dolayısıyla bilimde bu tarz bir keyfiyete ve rastgeleliğe yer olmadığını varsayarız.

https://evrimagaci.org/bi...min-sinirlari-var-mi-8122
    -4 ... nick kullanmam ben
  6. 26.
    atomlar molozların oradan oraya savrulmasında da aynı atomlarken, bir kısmı canlılığa ve hayatı oluşturan varlıklara denk gelenler de aynı atomlar. o kadar bilinç varsa neden evrenin çok büyük kısmındaki düzensizlik kaos ve anarşiyle dolu olduğunu nasıl açıklıyacağız. evrenin büyük kısmı başıboş amaçsız serseri gibi oradan oraya çarpıyor çöküyor kırıyor döküyor. hayat çok kısıtlı ve dar bir yerde sadece. atomlar bu kadar bilinçliyse bu kadar büyük alandaki bu kaos niye.
    ... kakandoboy
  7. 27.
    Sen kimya ve biyoloji derslerinde ense yap, sonra "bu nasıl oluyor yav?" diyerek sokratesçilik oynamaya başla, senin gibi mallar da kuyuya attığın taşı çıkarmaya çalışsın olmayan akılları ve kıt bilgileri ile!

Yavrum, evladım alayınız Türk eğitim sisteminin ürünlerisiniz, boşverin, yormayın boş kafanızı bu saatten sonra...

Size anlatmadılar mı? Allah şey ediyordur. Ha şimdi rahatlayın, gevşeyin, huzur bulun, a haber seyredin, Böyük resim şey edin...
    3 -1 ... rumeli71
  8. 28.
    evrende birbirleri ile uzak ve alakasız görünen şeylerin bile birbirlerine benzemesi ya da benzer davranışlar sergilemesi tesadüf değil. evrim teorisine göre her canlı nasıl tek bir hücreden evrim geçirip bugünkü formlarını aldıysa evren de tek bir atomdan evrim geçirerek oluştu. yani aslında evrendeki her şey hidrojen ve helyum atomlarının davranışlarını sergileme eğiliminde olabilir.
    1 -1 ... nietzschenintorunu
  9. 29.
    kimya ve biyolojinin atomların oluşturduğu maddeleri anlattığı bir gerçek de bunu aklı olmayan bir atom nasıl irade edebiliyor onun cevabı yok a cahil evladım benim. bir de utanmadan kimya ve biyoloji dersleri üzerinden allah ile alay ediyor utanmaz. senin kimya ve biyolojinin 0 olduğuna yemin edebilirim ama ispatlayamam.
    3 -4 ... gaddar noyan
  10. 30.
    Atomların bilinçsiz olduğuna kim karar veriyor? Soru iptal hocam. Bilinmezlik var.
    -4 ... milimlik