bugün

göbeklitepe 10 küsür bin sene çıktı. bu dinlere bir bak max 4000 sene resmen komedi dünyası. güya bunların inandıkları aynı tanrının aynı bölgeye din indirip başka yerlerinde kimsenin haberinin olmaması say say bitmez zımbır zımbır kofti masallarla bir takım ahmakları uyutup soyan kendini zengin eden şeytanlara yarayan dinler.
yahudiliği ettiyse ötekiler ne oldu acaba.
dinler papalığın zengin olmasına zorba gaspçı sahtekarlarının yağma yapmasına hatta bir süre sonra aynı din içinde de birbirlerine saldırıp aleni gasp yapmalarına bol bol alet olmuştur. koca kainatları yaratan tanrı güya indirdiği kitaplarda dediklerinin tam tersi şeyler olmasına alet olacak götü boklu ölümlü insanlar tanrının yaptıklarını yamultup tam tersini yapabilecek yani tanrıyı istismar edecekler. ve bu masallara siz inanıyorsunuz ha.
Bilimin gayesi dinin doğru olup olmadığını saptamak değildir, zira bu mümkün de değildir. Çünkü bir hipotez "sınanabilirlik" dolayısıyla tez-antitez prensibine göre ortaya çıkar, dinin antitezi nedir? Bu nasıl sınanabilir? Dünya(fenomenler yatağı) için çalışan ve amacı dünyayla ilgili fenomenleri açıklamak olan bilim dünya ötesi (art dünyalar yanılsaması) bir "şeyi" nasıl inceler?

Bilimin yapacağı en makul şey dinin niçin ve nasıl kendine yer bulduğunu anlamaya çalışmaktır. Çünkü dinler deyince birkaç kişinin bir araya gelip ortaya koyduğu bir takım yasaklar ve kurallar bütünü algılanıyor ama öyle değil, insan doğasının, insan evriminin müsaade etmeyeceği hiçbir şey olamaz, din-ler ortaya çıkmış, çünkü evrim buna müsaade etmiş. Öyleyse doğru bilimsel sorular bu minvalde olmalı, dinin evrimsel kökeni nedir, insanın gelişimine nasıl bir faydası oldu ki evrim dinlerin çıkışına icazet verdi..
istersen git tuvalet fırçasına inan sana kimse bunlara niye inanıyorsun demiyor. bilimdeki gelişmeler ve bu teknoloji çağı sayesinde olan biten hemen herkese ulaşıyor. ve bin bir türlü tutarsızlık ortaya saçılıyor. bu tutarsızlıklar var bakın burada şöyle şöyle deyince bunu çürütecek mantıklı cevaplar vereceğine bol kıvırma oryantal hareketler başlıyor ve bu çok güldürüyor. bu güya aynı allahtan geldi ve versiyonları var denen dinlerin insanlığa ulaştığı tarih en eski 4000 sene önce bu yeni çıkan keşifler buluntular ise 12000 15000 öncesine gidiyor. yani insanlık yazı bulunana kadar din indirmeyen tanrı tatile çıkmış ondan önce yaşayanlar boşa yaşamışlar ve insanlık son 4000 yıl ile düzeltilecek dine ulaşmış vay vay vay çok iyi ya.
"orville" adlı bilimkurgu dizisi geldi aklıma. kuantum sıçraması ve büküm hızı gibi teknolojiler kullanarak çok uzak galaksilere seyahat edebiliyorlardı. bir bölümde, sanayi öncesi devirde yaşayan insanların olduğu bir gezegene gelmişlerdi. aslında amaçları hiçbir canlıyla ilişkide olmadan gezegeni kontrol etmekti. ama kaptan yardımcısı, yaralı bir çocuk görünce dayanamadı ve kuralları çiğneyerek elindeki bir ışın aletini çocuğa doğru tutup yaralarının hızla iyileşmesini sağladı. bunu gören yerli insanlar da bir mucizeye tanıklık etmişlerdi...

uzay gemisi o gezegenden ayrıldı ve yaklaşık 500 yıl sonra tekrar ziyarete geldi. yeni bir din doğmuştu ve her yerde kaptan yardımcısının tasvir edildiği resimler vardı. kilise benzeri yapılar inşa edilmiş, din görevlileri gezegenin her yerine yayılmış, yüzlerce sayfalık kitaplar yazmışlar ve yaralı çocuğu iyileştiren "peygambere" tapıyorlardı.

ilkel bir toplumun önünde sergilenen yüksek bir teknoloji, bazen mucizeye çok yakın algılar oluşturabiliyor. şimdiki birkaç teknolojik aletinizle beraber ilkel bir topluluğu ziyarete gittiğinizi düşünün!
Nerede 4000 sene yazıyor mesela göstersene.
lan oğlum anladık cahilsiniz de bu kadar açık etmeyin. bu ibrahimi dinlerin en eskisi kaç yıllık yahudilik kaç yıldır var. ondan önce de bu ibrahimi dinlerin başka versiyonları ve kitabı var mı. kuş kadar beyninizle bari susun. koca kainatları yaratan bir tanrı bu zamandan önce uzuun bir zaman indirmeyip ne hikmetse yazının bulunmasına yakın bir sonraki zamanlarda dünyanın çok dar bir zamanında dar bir bölgeye niye bu kadar çok sık dini ard arda indirip dünyanın geri kalanından bihaber bırakıp sonra indirmesin.
Bütün dinlere göre insanlık tarihi maksimum 6.500 yıl öncesine dayanıyor. Buna inanmaya devam edeceklerse yapabilecek hiçbir şey yok.