Advertisement

 1. 1.
  Neden hiç bir icraatimiz yok hükümet ni için sürekli boş yapıyor?
  1 ... igeceyim
 2. 2.
  çok klasik olacak, fakat gözlemlediğim kadarıyla, din olgusu bir çok kavramın önüne geçiyor bu ülkede. sürekli din denilerek bakılıyor. youtube da ki bir çok videonun yorum bölümünden belli oluyor bu. Diğer gelişmiş ülkeler dini farklı bir yerde alıyor ve bırakıyor. Bir kategori oluyor o devletler için. fakat bizde anayasaya dönüşüyor. bu bir sorun. Biraz daha özgürce yaklaşmalıyız
  1 -1 ... jackinlocked
 3. 3.
  Güzel soru. Cevaplanıp artık çözüme ulaştırılması gerekli bunun.

  Üzgünüm ama cevap basit,"din" yüzyıllar geçmesine rağmen din kavramının tam anlamıyla kültür ile homojenize olamamasından. Ayırıpta ayrı bir kefede tutamıyoruz onu. Bunun arkasından tepetaklak geliyor her şey eğitim, bilim, ekonomi, refah vs. Tabi bizi aşağıya çeken yanlış politikalar ve hükümetlerin de payı çok.

  Bir jenerasyon gerekli, ondan sonra alıp yürürüz belki. Bu işler de enerjisel. Rönesansta floransa akımı, alman ekolünün yaratımı gibi vs. Burdan yurt dışına çıkıp önemli çalışmalar yapabiliyorsa türk bilim insanı, burda ortamı sağlarsan da buna ulaşır.
  2 ... solus auctor petrus
 4. 4.
  Şahsi kanaatimce dinle bilim birbirini yüceltebilecek iki kavram. Bilimle dinlerin temelini, dinlerle de bilimin gerekliliğini bu iki kavram uyum içerisinde yürütüldüğünde daha iyi görürüz. Ancak bizde biraz ondan olsun biraz bundan algısı hakim olduğundan bilim dinin temeline, din bilimin gerekliliğine 'karşı' durmakta. Bu yüzden bizde din bilimden önce geliyor. Kitaplardan kuru ezberlerle, aile geleneklerinden köken alan belirli davranışlarla ne din tam yaşanır, ne de bilim geliştirilir.
  1 ... guclusirin
 5. 5.
  Diyanete günde 5 vakit namaz kıldırması için yıllık 2 milyar dolar veriyoruz bu parayı odtü'ye versek 10 yılda uzay mekiği yapardık eminiyüm.
  1 ... ebu zindik
 6. 6.
  kısa vadede en çok kar ettiren şey neyse parayı ona yatırıyoruz anı kurtarıyoruz.uzun vadede yok olmaya mahkumuz.
  3 ... gafil
 7. 7.
  çünkü diye devam zorunluluğu olan soru tümcesi. evet buna birçok çünkü ile başlayan tümceler sıralayabilirim fakat en basitinden bilimi yaratacak, genişletip geliştirecek bir ortamımız bile yok, laboratuvarımız yok...
  5 -1 ... tardisinruhu
 8. 8.
  inandığı dinin kitabını okumayıp, Allah'a kendi dilinde dua ibadet edemeyen, bunca kitap peygamber akıl veren yaratıcı ve ağzı açılınca "bunlar Kur'an da var" diyen ve yaşam da sayısız örnek olduğunu söyleyip Allah ile kendi arasına şeyh şıh hacı hoca koyup Kur'an değil de yol gösterici olarak din tüccarlarını seçen toplumdan ne bekleyebiliriz?
  Adam dinine saygı duymuyor, bilime mi saygı ilgi alâka duyacak?
  ... thebiggraywolf
 9. 9.
  Cunku tembeliz. Sabirsiziz. Usengeciz. Ne oldum delisiyiz.

  Bilim 2 gunluk is degil. Bilim kumultatif bir olay. Senden onceki calisir sana aktarir sen calisirsin senden sonrakine aktarir seklinde devam eder. Maalesef ki ulkemizde kendi bildigini kendine saklayan, amaci sadece bilimsel makale basmak olan cok afedersiniz akademisyen musveddeleri var.

  Lablara gelince...
  Her ne kadar materyal bakimindan disa bagimli olsak da uretim ve ar ge yapabilecegimiz alt yapimiz var. Kafasi basan caliskan insanlar var. Ama bu insanlardan yararlanacak yonetici yok. Butceler cok az verildigi icin yokluk icinde varlik gostermesi zor oluyor.

  Sabirsiziz, bunun nedeni bilimsel calisma uzun yillar aliyor.

  Usengeciz, bunun nedeni hemen para edecek sey dururken kimse bunun temelini olusturmaya calismiyor.

  Halbuki nasil da potansiyelliyiz. Sadece calismak gerektigini bir idrak etsek...
  1 ... dormammu
 10. 10.
  diyanet işleri başkanlığının bütçesine bakınız. bir çok bakanlığın bütçesinden fazla.
  ... altan518