1. 1.
    Tübitak’ın bilimle alakasının olduğu yıllarda büyümüş nesildir.

O zamanların popüler bilim dergisi bilim teknik’e abone olarak yeni neslin yetişme çağında hiç görmediği bir imkana sahip olmuştur.

Zira o zamanlar Tübitak yayınları ciddi ciddi bilimsel literatürdeki son gelişmeleri, araştırmaları konu alıyordu. Gerek pozitif bilimlerde, gerek sosyal bilimlerde oldukça ilginç makaleleri takip etme olanağı sağlardı.

Bugün hala ilgi duyduğum ve sonradan etraflı bir şekilde öğrenme imkanı bulduğum konuların temelinde “bilim teknik” dergisi vardır. (Tabi bir de onun öncesinde, ilkokulda öğretmenin gazıyla hasbel kader taksitle aldırdığım 6 ciltlik hayat Ansiklopedisi. Atmaya kıyamadım, hala duruyor)

O kadar kaliteli bir yayıncılık anlayışı vardı ki, bugün hala, internet gibi devasa bir imkana rağmen o kalitede ve sterillikte bilgiye erişemiyoruz.

O yıllardan sonra gelişen teknoloji ve onun sağladığı bilgiye erişme kolaylığına rağmen, sadece türkiye’de değil, dünyada da, bilimsel yayına sıradan vatandaşın ulaşma imkanı azaldı.

Bilimsel yayın yapan kurumlar/kanallar giderek azalmakla kalmadı, birçoğu kıytırık bilim magazini yapmaya başladı. Dahası, bilimsel bilgi, 4 veya 5 aracının basitleştirmesine, sulandırmasına tabi tutulduktan sonra hızlı ve kolay tüketilir, dolayısıyla bir boka yaramaz hale getirildi.

Bugün, onca teknolojik olanağa ve internet denilen muhteşem bir ağa sahip olmamıza rağmen, hiçbir şey bilmediğiniz -örneğin teknik- bir konuda 70-80 ve 90’ların başında yazılmış matbu bir yayından elde edeceğiniz bilgi ve sistematiğe erişmek çok zor. Koca bir çöp yığınında yüzdükten ve saatlerce araştırma yaptıktan sonra ciddiye alınır bir şeyler bulmak bile çok zor.

Bu konuda benim bildiğim bir tek m.i.t. Ders ve araştırma notlarını açık olarak yayınlıyor. O da zannederim yine her alanda değil.

Bunun dışında tabi özel olarak ilgilendiğiniz alanda makale okumak mümkün. Ancak dediğim gibi, kaliteli içerik büyük bir çöp yığının içinde bir yerlerde.
    1 ... samgold
  2. 2.
    Benim. 1991'de abone olmuştu peder, sırf ben okuyorum diye. F-22'nin proje olduğu zamanları bilirim.
    1 ... sadaeke
  3. 3.
    bunun bi de bilim çocuk versiyonu mu vardı neydi galiba, ilkokuldayken sınıf öğretmenimiz herkese almayı şart koşmuştu güzel dergiydi.
    1 ... sivasli bey