bugün

(bkz: metafizik).
Genelde "o kelime öldürmek anlamında kullanılmamış, o kelime aynı zamanda break dance yapmak demek" tadında cevaplardır. Bir de "kadının namusundan şüphe ederseniz dövün" ayeti için "senin karın sana ihanet etse dövmez misin" cevabı vardır tabi.
varsayimlar uzerinden ki aslinda sadece bok atmak icin uretilen bir takim sorularin cevaplaridir..

yok 2+2 5 olursa kuran da ne olurmus.. akla gel mantiga kos..
müslümanın bilgisiz cevap vermesi normaldir fakat bilgisiz olanlar sadece müslümanlar değildir. ateistler de bilimden ve akıldan yana olduklarını iddia ederler ama zerre akıl mantığa uyan işleri ve düşünceleri yoktur. sadece gereksiz muhalefet yaparlar. cevap veremediğinde sorgulamak yerine farklı sorular sorarak kendini haklı çıkarma çabasına girer. yani bilgisiz insan bilgisizdir ve bunun ateisti, hristiyanı, müslümanı yoktur. ateiste yaratıcının varlığını sorgulattığınızda da:

''yiiaaa kur'anda şurda bi çelişki var''(açıklarsın başka soru sorar)
''bi kere peygamberiniz şöyle böyle''(iftira atar)
''zaten siz müslümanlar hep falan filansınız''(kendisi gökten zembille indi sanki)

bundan başka bi numaralarını göremedik ne yazık ki. ciddi bir tartışmaya girdiğinizde ise kendisi hep soru soran ve cevap alan, cevap aldıkça inadından ve üstün çıkmaya çalışmak istemesinden ötürü daha da çirkinleşen, inanmadığı şeyler hakkında soru sorduğu gibi delil getirdiğinde ''ben zaten inanmıyorum'' deyip sıyrılan insanlardır. ateizm ''allahsızlık'' değil yaratıcının varlığının ispat edilemeyeceği düşüncesidir. bizdeki ateistler de ''müslümanlar falan filan yapıyor zaten islam böyle'' deyip nerde cahil cühela adam var onların yaptıklarına göre islamı yargılarlar. arkadaş madem inanmıyon inanmadığın şeyi niye sorguluyon?
bugün karşılaştığım bir olaydır. öncelikle belirteyim benim kimsenin dini, inancı ile bir derdim yok, neye inanırsan inan umurum değil.

dinlerden konu açıldı sonra herkes bir şey söyledi, en son konu atatürk'e geldi. işte dinsiz wc'de kuran yakmış vs. putperest 10 kasımda gidiyorsunuz demeye başladı. bende, biz saygıdan ve minnet duygumuzdan gidiyoruz, bu sana putperetslik geliyorsa amenna, senin fikrin dedim ve gülümseyerek ona şu soruyu sordum..

peki içinde mezar bile olmayan kabe'nin etrafında defalarca dönmek, ona el yüz sürmek ağlamak nedir dedim? ibadet dedi ve ekledi sus sen şeytanın kölesi olmuşsun kabe hz. muhammedin mezarıdır diye, ne desem inandıramadım.
hz. muhammed'in mezarı kabe'de değildir! kabe'nin içi boştur!

Kuran'ı 50 kere hatmedip ne dediğini ne anlattığı bilmeyen, hiç mealini okumamış kişiler var.. benim kimsenin dini inanışı ile bir derdim yok ama inandığın şeyi de iyice araştır öğren ondan sonra savun bir zahmet.. anlamını bilmediğin yabancı şarkıya hayatımda dinlediğim en güzel şarkı demek gibi abes bu durum.. hayatında ilk kez duyduğun bir şeyi önce araştırın sonra evet ya öyleymiş yada değilmiş de, her şeyi bilmemiz mümkün değil.

not: bu konu hakkında ayrıntılı bilgisi olan yada yanlış eksik bir bilgim olduğunu düşünen varsa düzeltsin. memnun olurum.
müslümana cahil diyen, sanırsın allame-i cihan.

her müslüman oturup dinin her şeyini öğrenebilecek vakti bulamaz. en basit örneği ile edison ampülü icat ederken 24 saatlik günün 1 saati çalışarak bulmadı bunu.

müslüman da yaşamak zorunda olduğu için dini öğrenebildiği kadar öğrenir.

müslüman şunu düşünmez: "e ben kutupta nasıl oruç tutacağım orası 24 saat gündüz 24 saat gece, o zaman islam evrensel değildir. demez."

iddia ettiğin gibi cevaplar verebilirler ancak verilen bu cevaplar söyleyenin kendisini bağlar. çünkü o o şekilde öğrenmiş veya o şekilde duymuştur.

zaten allah c.c. 24 saatlik günün 24'nü de bana ayır demiyor, beni aklından hiç çıkarma ve yaptığın her işte seni gördüğümü unutma diyor. belli vakitlerde namazı emrediyor, belli bir takvimde orucu emrediyor, belli bir takvimde haccı emrediyor, zenginlik vermişse fakirlerin zekatını ver diyor.

müslüman diye kelime-i şahadet getiren herkese derken. islam alimi diye bu yönde ömrünü adayanlara diyoruz.

her müslüman islam alimi olamaz. o yüzden ömrünü buna adayanlar müslümanların önünde rehber olup onların ortaya çıkan sorunlarını kur'an-ı kerim ve hadislerden yola çıkarak yorumlarlar.
bu kadar şey tesadüf olamaz taam mıaa!
allah yoksa ben bişey kaybetmem ama sen bıdı bıdı bıdı bıdı.

gibi..
"yarım doktor candan yarım hoca dinden eder"demiş atalarımız.
güncel Önemli Başlıklar