1. 1.
    anneye anlatır gibi anlatmanın bir alt versiyonu terim.

bilal bazı şeyleri pek anlamıyor, o kadar da amarıgalarda okuttular ama işte olmayınca olmuyor. *
    23 -3 ... system error
  2. 2.
    Bilale laf anlatmak, deveye hendek atlatmaktan zor abisi. Ahaha*
    4 -2 ... belle mademoiselle
  3. 3.
    dilimize girmiş yeni tabir. halk onu artık geri zekalı insanları anlatmak için kullanacak.
    6 ... otomatikkapi
  4. 4.
    imla bilmeyen tayfanın yapamayacağı şey. ak partinin eleştirilebilecek en kötü tarafı milli eğitim politikası olarak, türkçe eğitimi konusunda 40'ın altı iq sahiplerinin üzerine yeterince eğilmemesi.
    2 -4 ... asitbazdengesi
  5. 5.
    angut a laf anlatır gibi, gür sesle tane tane anlatmak.
    2 ... ateistin tanrisi
  6. 6.
    Tane tane konuşun. Arada susun ki dediklerinizi idrak edebilsin. Her üç dakikada bir konu özeti yapın. Ses tonunuzu ani alçaltıp yükseltmeyin, heyecanlanıp kafası daha karışabilir. Konuşurken gözlerinin içine bakmayın, hipnotize olup iyice elden gidebilir. Mümkünse çikolata, cola, cips gibi leziz şeyler bulundurun ki anlaması halinde bunları ödül olarak vereceğinizi düşünsün, kendini zorlasın.
    1 ... serefsizimbenmaklimagelmisti
  7. 7.
    şifrelemeden anlatmaya çalışmaktır, şunun gibi.
    https://pbs.twimg.com/media/BhTN8HeCcAADjde.jpg
    5 ... murthy
  8. 8.
    -as.
    +sa babacım.
    -sabah operasyon yaptılar ali ağaoğlu, reza zerrab, erdoğan'ın oğlu, zafer'in oğlu, muammer'in oğlu falan evlerinde arama yapıyorlar.
    +bi daha anlatır mısın babacım?
    -diyorum ki bla bla bla 18 kişinin evinde arama yapıyorlar. tamam mı?
    +ea tamam.
    -evde olanları sen çıkar.
    +bende ne olabilir baba senin para var.
    -he işte kardeşini gönderiyorum.
    +kimi gönderiyorsun baba.
    .

+bu paraları napalım babacım? ev alalım mı?
    -açık konuşma.
    +ney babacım.
    -dinleniyorsunuz oğlum.
    +peki baba sümeyye paraları ne yapacağımızı mı söyleyecek?

hiç bilmeyene anlatır gibi anlatmaktır. şu diyaloğu yazarken benim içim şişti yahu asdkfjkafjsd.
    10 ... 3vaktekadar4
  9. 9.
    (bkz: bilale anlatır gibi anlatmak)
    1 ... serefsizimbenmaklimagelmisti
  10. 10.
    mesela konu montaj olsun.. zekası kapasitesi düşük olan kişi ''montaj bunlar montaj'' deyip duruyor, ağzına kürekle vurmak yerine bu adama doğrusunu, anlayabileceği bir dille anlatmayı ''bilal'e anlatır gibi anlatmak'' deyimiyle açıklayabiliriz.

bilal'e anlatır gibi anlatıyorum: montaj yapılabilmesi için kişinin o kelime veya cümleleri söylemiş olması gerekiyor. söz konusu r.t.e-b.e kaydı ise ''30 milyon avro'' ''paraları eritin'' ''samadıra ve maltepe'' ''sümeyye'' ''şeyapın'' ''açıkça söyleme bizi dinliyorlar'' ''senin paran var baba'' gibi kalıpların kullanılmış olması lazım.

montaj ise: farklı yerlerde, farklı konuşmalarda, farklı tonlama ve vurgular kullanılmış olması lazım, lakin kayıtlar da gösteriyor ki konuşmalar bütün halinde ilerliyor ve tonlama-duygu içerikli söylenenlerle tamamen uyumlu.

yukarıdaki örnekte de gördüğünüz üzere ''salağa anlatır gibi'' deyimi ''bilal'e anlatır gibi anlatmak'' deyimiyle büyük benzerlik içerir.
    5 ... modern mesiah