bugün

kesinlikle muhattap alınmaması gereken bir soru cümlesidir, arkasından "sen ne deyu bizim emiceogluna artizlig yapıyon?" cümlesi ve akabinde en az 2 yarma gelir.
özellikle sokakta karanlık bir vakitte ve tek başına yürünüyor ise (ki artık istanbulda yanlız ve gece olması önem arzetmemektedir) karşıdan gelecek olan ve zaten tipinden anlaşılan birinden duyulacağı vakit kesinlikle durulmaması, kesinlikle efendim diye cevap verilmemesi, dümdüz yola devam edilmesi gereken soru cümlesidir.
aksi takdirde gerisi şöyle gelmektedir:
-bir bakar mısın birader?
-efendim?
-ben .... den istanbula yeni geldim, param yok, paraya ihtiyacım var.
-güzel.
-sen de vardır şimdi
-yok maalesef.
-abi bak zor durumdayım, para lazım (bu sırada bıçak çıkmış ve hafifce karına doğru sürtülmüştür.)
-olması lazım biraz ama o da son yol param.
el cebe atılır ve orada duran iki üç milyon verilir ve aynen mekandan uzaklaşılır. şahıslar iki kişi olabilirler veya iki üç milyon onlara yetmeyebilir. bu sebepten durmadan ilerlemek en iyi yoldur.
bir kisiyi dovmeden once sarfedilen cumle.
(bkz: birader ates var mi)
sensin bakar denilerek karşı saldırıya geçilmesi gereken durumdur. ve olaylar gelişir. *
akabinde olabilecekler düşünüldüğünde insanı anlık bi korkuya sürükleyen cümle.zira az önce birisine yanlışlıkla yan bakmış olabilir ve az sonra bi kurşun yiyebilirsiniz.
büyük ihtimalle ardından bir kafa darbesi gelecek olan, tehditvari soru cümleciği..
kayseride yaşadığım yılların birinde duyduğum sorudur.

-bi bakar mısın birader. *
palta: buyur dayı...
-kusura bakma birader sana bişey soracam. *
palta: buyur
-burada kerhane var mı?* *
palta:*yok aga burası kayseri olmaz öyle şey.
kavga öncesi repliği.bu sözün " bi bakar mısın bilader" versiyonu daha çok kullanılmaktadır.
(bkz: kavga sebebi)
(bkz: kavgada söylenmez lan bu laf)*
meydan dayağı olayının girizgahıdır.tanımadığınız birinden duyduğunuzda hızla kaçmanız tavsiye edilir nitekim pis dayak gelmektedir
Sen geçen bizim amcoğluna çatan çocuk değil misin, cümlesinin amcoğludur; pek severler birbirlerini, bizzat içerdiği manaya münasip olarak pek sever pek bi kollar amcoğlunu.

Akşamın bir vakti kültür parka koşmaya gitmiştim bir defasında. Tam stadyum tarafındaki o vakitler ıssız olan girişte bi 'birader' yaklaştı ve sen bizim amcoğluna çatan çocuk değil misin dedi. Ama gelin görün ki benim sağ kulağım duymaz ve bu biraderimiz sağ cenahta. Ulan o esnada zor da duyunca anlayamadım ben çatmak ne demek. Tabi kafa duyduğunu netleştirebilme derdinde anlam bayağı bi gecikti. N'aapmışııım diye sordum, soru tekrarlandı. Yine anlamadım, yine sordum. Soru tekrar tekrarlandı, baktım olmayacak kardeş dedim benim tek kulak duymaz anlayamıyorum ne yapmışım ben senin emmeğluna. Birader bir dahi sordu ama bu soruşlar her defasında kararlılığı azalmış şekilde geliyor. Ben yine anlamayınca, tamam lan dedi hadi git işine...

Normalde ulan duymamazlıktan mı geliyorsun lan deyip kafadan dalması gerekirken tam tersi böyle yırttık işte. (Zor duyduğun bir sese gecikmeli olarak anlam kazandırmak da ne keyifli şeydir ha )
(bkz: ölmeden önce söylenen son sözler)
kavgaya davet sözüdür.

(bkz: tolga han la dansa davet)
(bkz: arkadaşım bi saniye bakarmısın)
az sonra kafa göz dalacak olan kişinin dilinden dökülen cümledir.
(bkz: turklerin kavgadan once kibarlasmasi)
Hayatımda iki defa gaspa uğradım ve ikisinin de başlangıcı bu şekilde olmuştu.
Hayatımda iki defa gaspa uğradım ve ikisinin de başlangıcı bu şekilde olmuştu.