1. 11.
  yeni okumaya başladığım ahmet ümit kitabıdır. okuduğum yere kadar olan olayları beğendim. bakalım sonunda ne olacak.
  ... kareli battaniyem
 2. 12.
  Ahmet Ümit'in,'' istanbul Hatırası '' nı okumuştum, başka romanını okuma ihtiyacı da hissetmemiştim. Bazı romanlar vardır, daha doğrusu bazı yazarların bazı romanları vardır, bunları okuduğunuzda bilirsiniz ki o yazarın başka hiçbir romanı bu tadı vermez. istanbul Hatırası'da öyle bir romandı benim için. Sonra Beyoğlu'nun En Güzel Abisi bu denli sükse yapınca, aynı tadı vermeyeceğini bilerek okumaya karar verdim.

  Yorumlamak gerekirse ;

  Her yönüyle vasat bulduğum romandır.Ahmet Ümit'in üslubunu samimi bulsam da,bu samimiyetin romana gerçeklik kattığını düşünsem de belki de romanın tek olumlu yönünün bu samimiyet olduğunu düşünüyorum.Romanı kabaca eleştirmek gerekirse,vasat bir cinayet,basit önermeler... '' Yere tükürmek kötü bir şeydir '' tadında basit önermeleri, beni gerçekten hayal kırıklığına uğrattı.Tüm bunlara ek olarak, yazarın siyasi görüşünü gözümüze gözümüze sokması, bir yazarın tarafsız olması gerektiğini düşünürsek rahatsız ediciydi.istanbul Hatırası'ndan sonra,hayal kırıklığına uğratmıştır, üzgünüm Ahmet Ümit...
  4 ... beatricee
 3. 13.
  ahmet ümit' in kötü kitabı. net bir şekilde kötü hem de. sığ cümleler, sıradan betimlemeler.. kendini "polisiye roman yazarı" olarak gören birinin çıkaramayacağı kadar basit bir iş çıkmış ortaya. yanı sıra iyi polis-kötü polis konusu üzerinden gidersek de klişe bir "rıza baba" olmaktan öteye gidememiş. daha önce ahmet ümit okumadım, polisiye türünü de sevmedim sevemedim bugüne dek ama önyargılı bakmadığım kanaatindeyim çünkü edebi olarak da hoş bir şeyler bulamadım kitapta. genel olarak ahmet ümit sevenler de aynı şeyi düşünmekte. arada bir tane de vasat bir şey ekleyeyim demiş sanıyorum ki ahmet ümit. yahur paraya sıkışmış da olabilir.
  ... doskig
 4. 14.
  ahmet ümit'i benim için bitiren kitap. o lakaplar neydi öyle be kardeşim. herkesin bir lakabı var. eski türk filmlerindeki dikiş tutmaz sabri gibi.
  3 ... antiqa
 5. 15.
  edebi olarak eleştiri yapacak kapasitede olmadığımı düşündüğümden yalnızca okur gözüyle iyi bulduğum kitap. kendine, gezi müdahalesine, menderese giydirmiş ayrıca. sevdim, sonuçta herkesin zevki aynı değil.
  ... koyunagubreyedirencoban
 6. 16.
  Bir "istanbul Hatırası" değildir tabi. Ancak güzel bir kitap olmuş . Ben beğendim. Okurken ne sıkıldım , ne de kitabı bırakma isteği duydum. Daha iyi kitapları olduğunu bildiğim için de 5 üzerinden 4 puanımı verdim goodreads'de.

  --spoiler--
  Ki katili de katille olan 2. karşılaşmada tahmin etmiştim.
  --spoiler--
  ... kozmikadam
 7. 17.
  Israrla bitiremediğim kitap.
  ... fiyonag
 8. 18.
  katilin, klarnetci sadri oldugu romandir.
  -4 ... atelyekumpas
 9. 19.
  Cenk abimizdir.
  2 ... carbonara
 10. 20.
  katilin klarnetçi Sadri olduğu son 3 bölümde açıkça anlaşılmaktadır. iyi okumalar.

  ahmet ümit yine sıçmıştır.
  2 ... susar misin