bugün

bu tipler genelde gectigimiz 5 yıl içinde türemişlerdir. birkaç salağın toplanması ile bir araya gelmiş kolonide diyebiliriz bunlara. tam 5 kişidir bunlar hiç bir zaman bir azalış göstermezler. koloniden birine bişey olsa bile muhakkak yerine birisi bulunur ve hep arabada pionerr 8600 model teyp mevcuttur. çalan sarkılar ya cengiz kurtoğluna yada enigmaya aittir. zaten bu kesimin yabancı müzik kültürü sadece enigmadan ibarettir ki onuda bass seviyesi yüksek formatta şarkılar oldugu için dinlerler.
bunlar genelde yanık sevdalı bir genç ve onun saz ekibidir, sürekli kızın oturdugu sokakta dolaşılır evinin önünden gecerken ses bir kac derece daha yükseltilir ve camlardaki kollar yere değecek şekilde aşagı sallanır ve hemen hemen her semtte rastlanabilecek konuşlanmış ya da göçebe bir parazit tayfasıdır.
gördükleri her kıza, korna çalarak ses kirliliğine sebebiyet veren mahlukat ordusu.
diger bir adıyla kendilerini f1 pilotu sanan salaklar.(arabalarından sadece egzost sesi cıkar sürat namına bişey yoktur)
diğer 4 kişisinin, şahin yolda kaldığında arabayı itmekten başka yaşamsal fonksiyonu yoktur
şahin genellikle modifiye edilmiştir. önce arabanın egzozu değiştirilir ve normalin iki katı bağırır hale getirilir. sonraki aşamada camlara siyah film çekilir. öndeki tofaş işareti yerine de bazen mustang'in atı, bazen de kuş kafası konulur (dışarıdan bakanlar bu kuşla içindekilerin beyinleri arasında bir ilişki kursun diye de olabilir). amortisörler kesilerek kısaltılır ve yere yakın bir sürüş sağlanır. böylece saatte 260 km/h'de hafif sarsıntı yapan şahin bu kısaltma sayesinde 300'lere çıkabilir. *

daha ileri bir modifikasyon olarak, şahinin tavanını kesip sunroof niyetine şeffaf plastik takanlar da vardır.
yurdum insanının olmasa olmazı özellikle öğrencilerin yoğun olduğu(lise kapıları(tercihen kız liseleri))* * * yerlerde çok sık görülebilen tarif edilemecek bir davranış
(bkz: bir turkiye gercegi)
değişik bi yaklasım ama bi arabanın içinde him dinleyipde lise önünde kız kesen kaç kişi var ki...
Genelde bunlar siyah film takılmış camları ile siyah-beyaz kombinasyonu yapmış ve modası geçmiş şarkıları**** saçma müzik tesisatlarında son ses dinleyerek piyasa yapan kişiler topluluğudur.Arabalarına turbo taktıranlar da görülmüştür*.Dikiz aynasında sallanan cd'yi de unutmamak gerek...
bir de kalın yanak lastiklerle, cms 40 model jantları unutmamak lazım. bu adamları bir meydanda toplasan, arabaların hepsi aynıdır herhalde plaka numaraları dısında.
(bkz: şahin çetesi)
önden ve arkadan bakıldığında, şahinden çıkan 4 kol şeklinde görülen tiplerdir. gece bakıldığında, pencereden çıkan ellerdeki sigaraların ışığı, kendi aralarında bir ahenk oluşturur.
(bkz: lisenin onunde patinaj ceken kırmızı sahin)
göz kontağı kurulmaması gereken kırolardır, arabanın her an durup içindekilerin dışarı dökülebileceği gerçeği göz önüne alınmalı, yokmuş hissi verilmelidir.
bir de sadece tek arabanın gecebileceği dar sokaklara 110 km hızla girebilmek gibi takdir edilesi yetenekleri vardır.
genelleme yapmaya çalışan insan modellerinin bir saptaması. lakin ben 5 arkadaşımla , eski doganımla , çok gezmişimdir. bu beni kro , beni degerlendirenide kültürlü mü yapar ,, komik , yapmaz tabi.

bu genelleme için yanıp tutşan tipler , nerdeyse tüm tofaş kuş serisi otomobili olan insanları "kro" diye nitelendirebilecekleri gibi o arabaya binecegime otobüse binerim şeklinde zırvalaya bilirler. halbuki onların ne düşündügü otomobilin içindeki kimseyi zerre ırgalamaz. kendi kendilerine stres olurlar.
en cok istanbul kartal civarlarında gozukurler.
zaten burda bahsi gecen sahin yada dogana binip gezmek değil,o arabanın içinde gezerken sergilenen tavırdır,ben yada sozlulugumuzden hiç kimse kus modeli arabalara binenlere bu gözle bakmaz.zaten baktıklarımızda farklı kategorilerin tasra kültürünün playboy takılmaya calısan tipleridir.burdaki yerme ve eleştiri tamamen o tip insanlara yöneliktir,gocunması gerekende yarası olanlardır.biz burda kuslara laf etmiyoruz,haşa o bize değil yeditepe üniversitesinin ultra lüx tikky tayfasına mahsustur.
laf atan modelleri de mevcuttur
susturucuyu çıkarup yerine bir parça takarlar. bu parça sayesinde 80'le giderken kendilerini 200'le gidiyormuş gibi hissederler
bunu yapanların yaş ortalaması 18-25 tir en fazla ...bir gün yaş ilerleyip kemale erdikten sonra, yaptıklarına dönüp bakacaklardır elbet onlarda, hepimiz bazen yaptıklarımıza dönüp baktığımızda mahçubiyetle hatta gülerek anımsamıyormuyuz anılarımızı..tabi ben ileride değişecekleri ümidiyle yazıyorum yazımı.
- hoca biz 5 kişi dolardık şahine ,açardık böyle sesi dım tıs dım tıs.. turlardık müjganların mahallede..yaw ne günlerdi...ha ha
- evet ya ne güzeldi..
- güzel miydi?
- güzel değil miydi?
- bilmem ben utanıyorum , ayıp ulan yaptığımız..sakın buket'e * anlatmayın ha yaptıklarımızı..
- nihale de oğlum
- meryem'ede
- sevda'ya da lan.
- neslihan'ada.. haaa
bu 5 kişi ne düşünür diye merak etmişimdir hep.

- dursun arabayı beşledik, hadi karı tavlamaya çıkalım
+ tamam bağdat caddesine gidelim. orada piyasa iyidir bu saatte..(zaten orada ki kızlarda bunları bekliyordu)

buraya kadar konuşulanlar aynıdır zannedersem.. şimdi gelelim konumuza; be arkadaşım, hadi beş kişi arabaya bindiniz, amacınız ney? eğer karı tavlamaksa, hadi onu da tavladığınızı varsayalım, peki bu 5 karıyı nereye sığdıracaksınız?

sonuçta, yapılması toplum nezdinde tavsiye olunmayan durumdur. amaç karı tavlamaksa arabaya 2 kişi binilir ve 2 tane kız aranır, bulunur veya bulunmaz o da kabiliyet meselesi ama işin doğrusu 2 kişinin binmesidir.
(bkz: yurdum genci)
müzik * sevgilerinden dolayı tebrik edilesi * 5 kırodur.
(bkz: joleli saçla yatan erkek)