bugün

mavi yakalıları yöneten, beyin gücü ağırlıkta çalışan, statüsü yüksek personel, yönetici.
çoğulu için;
(bkz: beyaz yakalılar)
idari personel olarak da adlandırılan grup.
yakın zaman da proleterleşecek olan gruptur. illaki mavi yakalıları yönetmesi gerekmemektedir. çünkü bir mühendiste bu gruba dahildir, fakat işçileri yönetmezler sadece yönlendirirler. mavi yakalıları(işçiler) yönetenler patronlardır.
El emeğine dayanmayan bir iş yapan kişilere verilen ad
az çalışıp çok kazananlar.
yakalarının kirlenmemesi için mavi yakalılardan daha çok dikkate ihtiyacı olanlardır.
gömleklerini kosla oxi action ile yıkarlar.
Beyaz yakalı eklemleri sızlayandır hareketsizlikten.Boyun fıtığı olandır.Akvaryum içinde hayatını sürdüren balıktır.Mavi yakalılardan hayata daha uzak olandır.
Sizi bizi anlayan bir eser okudum dün.Gelmiş geçmiş en iyi kitap bence beyaz yakalıları anlatan , anlayan. Beyaz yakalıların seyir defteri kitabı.
Liseli ineklerin benzemeye çalıştığı tipler.
erkelerin %60'ı aseksüel olan tiplerin oluşturduğu kitle.
https://youtu.be/eMZXyjDb-9Y
Hayatın Antin Kuntin be Beyaz Yakalı.
(Bir Beyaz Yakalı olarak bildiriyorum efenim)
https://www.youtube.com/watch?v=1WO1DCh0Cvc
bütün gün instagram'a girip sürekli doğumgünü kutlayan, tatil için aylar önce otel rezervasyonu yapıp otelin içinden çıkmayan, çalışarak yükselme yerine entrikalarla iş arkadaşlarınım üstüne basarak yükselmeye çabalayan, iphone'un son modelini kredi çekip alarak bankaya her ay kredisini ödeyen çalışan insanlara denir.
mavi yakalının kıskandığı çalışan.
düşün ki, şirket içindeki toplantılar haricinde dışarıdaki mekanlarda da toplantılar yapılıyor.

misal bu gün bir arkadaşın evinde toplanacağız. kim bilir neler konuşulur, ne beyin fırtınaları yapılır. şarap kaliteli olsa bari.
Mavi yaka candır
Çok şükür ektiğimde oluyor, diktiğimde...
Bu diğeri kaldı bakalım
Mavi yakalı ile ilişki yaşarsa o ilişkinin iki yakası bir araya gelmeyecektir.
(bkz: Soluk benizli)
modern zaman kölesi.
memurlara halk arasında verilen isimdir.
Toplumda sömürelecek iki sınıf vardır. Bir beyaz yakalı birde öğrenci sınıfı. Bunlar her ay Starbucks'a 500 TL, burger king türevi fast foodculara 1000 lira bayılır.

Pahalı restoranlarda yemek yeme alışkanlığı bunlardadır. Misal tanıdığım patronların çoğu ya işyerinde yemek yerdi yada evinde yerdi. Ben beyaz yakali kadar parasının hesabını yapamayan salak insan görmedim.
maaşları yönetemeyen kişilerin çoğunluğu bu grupta malesef.
Cafelere, çikolatalara, cuma akşamı eğlencelerine, doğum günlerine ve büyük yatırım olarak gördükleri evlerine maaşlarının büyük çoğunluğunu kaptırıyorlar, kredi kartlarının asgarisini ödeyip yaşamaya çalışıyorlar.

Benim kendi kuzenim de bu grupta çocuk 31 yaşında şu an, ki türkiye şartları içerisinde aylık vergiler vs. düşülünce 11 bin liradan fazla kalan birisi. Onla konuşurken nasıl ben elimde ay sonu neredeyse eksiğe düşecekken, benim çeyreğim kadar kazandığın zamanlardan bu hale geldin diye sordu.

Cevap basit, eğlence insanı öldürüyor ve bu keyiflerini sürdürmek istiyorlar. Biraz zam aldıklarında bankalardan insanlar ev kredilerimiz şöyle uygun, artık bir araç almanız lazım xxx hanım diye aranıyorlardı.

Yoldayken bile ellerine kredi kartı tutuşturuldu insanların bu ülkede.

Kuzenim şu an maaşının yüzde 70ini neredeyse aldığı ev için veriyor. Aylık yatırım yapabileceği 6 bin 7 bin tlsi ona gram kazandırmayan evine gidiyor. Yıllık 75 bin lirasını çöpe atıyor, bu insandan zamanında( ev vs yok iken ve bu kuzenimin birikmişi var iken) 20 bin tl istediğimde o para için çok çalışmalısın cevabını veren bir kişi.

“Para için çalışan bir kişi.”

Parayı halbuki finansal zekasıyla kullanabilseydi, birikmişleriyle birlikte para onun için 7/24 çalışmaya hazırdı.

Bana vermediği/veremediği para ile 1.5 haftalık tatil yapmış biri *
modern köledir.
büyük bir kısmı, itici olan insan topluluğudur.
En sinir olduğum entel cümlesidir, mühendis lan işte.