1. 1.
  istanbul üniversitesi'nde bir grup sol görüşlü öğrencinin çıkardığı fanzindir. çizgisi bağımsızdır. 'de beyazıt gazetesi denince akla fanzin değil onu çıkaran öğrenci topluluğu gelir. bu öğrenciler * * geçen seneden beri beyazıt kampüsünde insan hakları, kadın hakları, anti-faşizm vb. üzerine oldukça güzel etkinlikler, şenlikler, film gösterimleri yapmaktaydılar. sadece sosyalizm ve anti-faşizm üzerine odaklanmayarak yavaş yavaş birşeyleri değiştirme çabasında bulunup güzel işler başardılar. sayılarıda giderek artmaktaydı.

  yaptıklarının dikkat çekmesi üzerine bu sene başından beri beyazıt gazetelilere saldırılmaya başlandı. son zamanlarda gerçekleşen aklımda kalan saldırılardan biri şu şekilde;

  - otobüs durağında bekleyen 3 öğrenciye pusu kurmuş 30-35 yaşlarında kalabalık bir faşist grup satırlarla saldırdı. ayağı defalarca satırlanan bir kadın öğrencinin ayağı ameliyat sonrası iyileşip iyileşmeyeceği belli olmadan uzun süre alçıda kaldı. sırt ve omzundan birçok yeri satırlanan diğer 2 öğrencinin durumu biraz daha hafif kabul edildi. morluklar ve darbe izlerini saymıyorum bile burda.

  bunun gibi çoğu satırla olmak üzere daha birçok saldırı gerçekleşti. birçok öğrenci hastanelik oldu. her tarafı satırlandığından 6 ay fizik tedavi görecek olan bir öğrencinin sargılar içindeki hastane fotoğrafları okuldaki siyasetle ilgisiz çoğunluğun dikkatini hiç çekmedi. okulun her tarafında zoom yapan kameralar olduğunu açıklayan yöneticiler nedense okul binalarının hemen önünde hatta bazen içinde gerçekleşen saldırılarda bile saldırganları yakalama konusunda birşey yapmadı. güvenlik görevlileri ise binaların içine kadar girerek saldıranlara karşı her zaman can güvenlikleri olmamasını gerekçe göstererek insanların önlerinde doğranmasına seyirci kaldı.
  faşistlerin sol görüşlü kadın öğrencilere sürekli küfür ederek solcu öğrencileri tahrik etmeleri oldukça sıradanlaştı.
  hiçbir faşist saldırı sırasında ortada görünmeyen polis, faşist saldırıları protesto eden eylemlerde anında bitiyor bazen arkadaşlarının doğranmasına isyan edenleri dövüyor. ayrıca polis, suçluların yerine saldırı sonrası yaralı öğrencileri söverek ve tartaklayarak karakola götürmekte.
  saldırılar yüzünden okuldan toplu çıkış yapan solcular kalabalık olmalarına rağmen yanlarındaki polise güvenen 3-5 faşistin sözlü tacizine uğrayabiliyorlar.


  basın sene başından bu yana bu konuda nedense doğru düzgün hiçbir şey yazmıyor. halen birkaç günde bir, bir olay çıktığından yada çıkmasından korkulduğundan polisler doluşuyor beyazıt kampüsüne. hikaye gibi gelebilir ama gerçek.
  2 ... nihil
 2. 2.
  istanbul üniversitesi'nde yaşanan; ama kendi halinde takılan öğrencilerin bilmediği ya da öğrencilerden "saklanan" kimi gerçekleri öğrenmemizi sağlayan fanzindir.
  bu üniversitenin öğrencisi olmamama rağmen, ilk çıktığı andan beri dikkatle takip ediyorum.
  3 -1 ... icimdeki deniz