1. 1.
  şakir eczacıbaşı tarafından hazırlanmış george bernard shaw'un hayatını ve önemli sözlerini içeren güzel bir çalışma. başucu kitabı olmaya adaydır.
  1 ... fabala
 2. 2.
  (#6958362)
  ... la paz
 3. 3.
  150 YILLIK EMEK!...

  George Bernard Shaw “Gülen Düşünceler” de 90 yıllık hayatının özetinin çıkarıldığını görseydi eminiz ki “gülümserdi”. Eczacıbaşı da 45 yılda hazırlamış bu özeti. Ben Nil Kara, 12 yılda özetin özetini altını çizerek, beynimi ve kalbimi yorarak düzenledim. Burakcım Baysal da temize geçirdi özenle. Ve sizler, biraz hazıra konarak da olsa bu satırları okurken gülümsemeyi ihmal etmeyin!...

  * Düşlerinize dikkat edin! Gerçekleşebilirler.

  * Hayatta iki trajedi vardır. Biri çok istediğiniz bir şeyin gerçekleşmemesi, diğeri de gerçekleşmesi.

  * Bir ruhum var benim. Olmadığını söylemeyin. Beni kesip açsanız onu bulamazsınız. Buharlı makinayı da kesip açsanız buharını bulamazsınız. Ama makinayı yürüten buhardır...
  Gerçeklerin kaba, düşlerin gerçekdışı olmadığı bir yerde yaşamak isterdim.

  * insanlar, koyunlardan daha tehlikeli yaratıklar oldukları gibi, ülkücüler de cahillerden daha tehlikeli yaratıklardır.

  * Mantığın dediğini yapmaya kalkan kişi yitirir kendini: Mantık, ona karşı durabilecek kadar akıllı olmayan herkesi köle yapar.

  * Evliler birbirlerini o kadar çok aldatıp yalan söylerler ki, günün birinde doğruyu söylemeleri ayrılmalarına yol açar.

  * Yeryüzü, açıkçası herkesin acı çekip günahlarının karşılığını ödediği; aptalların varlıklı olabildiği, iyilerin ve akıllıların tepki ve baskı gördüğü; erkekle kadının aşk adına birbirine işkence ettiği ve aile sorumluluğu adına köle gibi yaşatılıp dövüldüğü; bedence güçsüz olanların, tedavi edilmek adına zehirlenip sakat bırakıldığı; kişiliği güçsüz olanlarınsa, adalet adına saatler ya da günler değil, yıllarca korkunç hücrelere kapatıldığı bir yerdir.

  * Simetri sanatın düşmanı olduğu gibi, tutarlılık da girişimciliğin düşmanıdır.

  * Yaşam bir serüvendir, hazır bir reçete değil.

  * Toplumsal sorunlar, insanların kararlarıyla duyguları arasındaki çatışmadan doğar.

  * Hiçbir şey koşulsuz olamaz; öyleyse hiçbir şey de bedelsiz olamaz.

  * En aşırı keyiflerin sürdürülmesi en dayanılmaz acıları doğurur.

  * Biftek yiyerek bir boğanın gücünü ve cesaretini elde edebileceğinizi düşünebilirsiniz. Ama unutmayın ki boğa da fil gibi bir etyemezdir.

  * Yanılgılarla tüketilmiş bir yaşam, hiçbir şey yapmadan tüketilmiş yaşamdan daha onurlu olduğu gibi, daha yararlıdır da.

  * Ahlak dediğimiz, toplumsal alışkanlıklar ve ortamın gereksinimlerinden başka nedir ki?

  * Güzel kalan yolların hiçbir yere varmayan yollar olduğunu hiç düşünmediniz mi?
  * Peter’dan çalıp Paul’e ödeyen hükümet, her zaman Paul’ün desteğine güvenebilir.

  * Karnı tok bir adam hiçbir zaman devrimci olamaz. Onun yaptığı siyaset konuşmada kalır yalnızca.

  * Otuz yaşını doldurmamış bir genç, yürürlükteki toplumsal düzeni öğrenir öğrenmez devrimci olmamışsa eğer, beş para etmezin tekidir.

  * Dünyayı kendine uygun bulmayan devrimci, dünyanın uygun saymadıklarıyla omuz omuza bulur kendini.

  * Yenilgiye değil, savaşa; köle olmaya değil, köleliğe; komşunuz kadar varlıklı olmamaya değil, yoksulluğa başkaldırın. Yoksa korkaklarla, asilerle, kıskançlarla bir olursunuz.

  * Aslandan niçin korkuyorsunuz? Onun ne ülküsü, ne dini, ne siyasal inancı, ne ahlakı, ne de diploması var.

  * Cinayeti öğrendiler. Onlara öylesine heyecan veriyordu ki bu. Spor olsun diye birbirlerini öldürmeye başladılar ve savaşı buldular; en büyük adım buydu onlar için. Hayvanları bile öldürmeye alıştılar vakit öldürmek için. Ve hayvanları yediler giderek, uzun ve zor bir iş olan tarımla uğraşmakla vakit yitirmemek için.

  * Diş ağrısı çekenler dişleri sağlam olanları, yoksulluk çekenler parası bol olanları mutlu sanır.

  * Cezaevleri varoldukça hangimizin içinde bulunduğu hiç önemli değildir.

  * insan kaplan öldürmesine spor, kaplanın insanı öldürmesine canavarlık diyorsunuz. Suç ile adalet arasındaki ayrım da bundan başka bir şey değildir.

  * idamı yasalar değil, insanlar gerçekleştirir.

  * Annem yalan söyledi, dadım yalan söyledi, öğretmenim yalan söyledi. Bana söylenenlerin tam tersi bir dünyada ne yapılabileceğini ben nereden bilebilirdim ki?

  * Çocuklar bol bol yaşamak için eğitilmelidir. Ömür boyu ağır hapis cezası çekmeye hazırlanmak için değil.

  * Kökleri benliğimizde bulunan yüce erdemleri geliştirmek zorundayız. Oysa tıpkı bir cezaevi yöneticisinin ayaklanmayı ya da kaçmayı öğretmeyeceği gibi, hiçbir okul yöneticisi de öğretmez bunları.

  * iDEAL AŞK iLiŞKiSi POSTAYLA YÜRÜTÜLENiDiR.

  * Cinsel ilişki kişisel bir ilişki değildir. Başka her ilişkide birbirlerine bir gün olsun katlanamayan kişiler arasında bile cinsel ilişki karşı konulmaz bir güdüyle istenebilir ve coşkuyla gerçekleştirilebilir.

  * Her erkek için askerlik mesleği doğal olmadığı gibi, her kadın için de ev işleri mesleği doğal değildir.

  * O kadınla evlenme isteğinin senden geldiğine inanıyor, onun kaçıp seni kovaladığını sanıyorsun; kur yapan, inandıran, kandıran sensin öyle mi? Budala! izi sürülen, hedef alınan, yazgısı belirlenen av sensin, sen...

  * Evlilikte yapılan en büyük özveri, yaşama karşı serüvenci tutumdan özveride bulunarak, durulup oturmaktır. Doğuştan yorgunlar yerleşmeye can atarlar, oysa yaşayan ve güçlü ruhlar için yerleşmek, kendi canına kıymak demektir.

  * Bütün genç kadınlar evlendikleri erkeği adam edip düzeltecekleri inancıyla başlarlar işe... Ne budalalık ama...

  * Evliler bir kez evlilik düzenine alıştılar mı denizden uzak kalamayan denizciler gibi, evlilikten uzak kalamazlar bir daha.

  * Evli çiftler birbirlerini hiç tanımazlar; aynı evi, aynı çocukları, aynı geliri paylaşmaya alışırlar, yakınlıkla hiç ilgisi bulunmadan.

  * Bir kez kalbiniz gerçekten kırıldı mı, geriye dönüş yoktur bir daha. Hiçbir şeye aldırmaz olursunuz. Mutluluğun sonu, huzurun başlangıcıdır bu.

  * Beklentiden daha fazlasını almak, daha azını almak kadar tatsızdır.

  * Beden er geç bıkkınlık verir insana. Düşünceden başka hiçbir şey güzel ve ilginç kalmaz. Çünkü düşüncedir gerçek yaşam.

  * Büyük gerçeklere varmak, günaha girmekle başlar.

  * Boşuna dememişler, düşünürlerin kaçınılmaz evlilikleri gülünç olur.

  * Düş gücünden yoksun insanları kurtarmak için, her çağda bir başka isa azap içinde kendini kurban mı etmelidir?

  * Sanat var olmasaydı, gerçeğin kabalığı katlanılmaz kılardı dünyayı.

  * Yüzümüzü görmek için cam aynaya, ruhumuzu görmek için sanat yapıtına bakarız.

  * Bilinçsiz içgüdülerin ortaya çıkardığı şeyleri mantıklı tasarımlara bağlayarak dahileri tanrılaştırıyoruz, tıpkı evrenin yaratıcı gücünü tanrılaştırdığımız gibi. Wagner’in “gerçek sanat” dediği şey, her içgüdü kadar bilinçsiz olan sanatçı içgüdüsüydü. Mozart, yapıtlarını açıklaması istendiğinde, “nasıl bilebilirim?” demişti, açık yüreklilikle.

  * OKUMAK, Don Kişot’u bir centilmen yaptı; ama OKUDUKLARINA iNANMAK delirmesine neden oldu.

  * Mozart’ın en iyisinden daha iyi bir şey yoktur sanatta.

  * Oyun yazarının gereçleri, insanın duygusuyla konumu arasındaki çatışmalardır hep.

  * iyi bir yasa yapmaktan çok daha kolaydır, iyi bir oyun yazmak. Ne var ki zamanın aşındırmalarına bir yasanın direnmesi gerektiği ölçüde iyi bir oyunu yazabilecek yüz kişi yoktur yeryüzünde.
  * Kalbin aklıyla yaşamak bir ayrıcalıktır.

  * irlanda’da kedilere, temizlenmelerini, burunlarını kendi pisliklerine sokarak öğretmeye çalışırlar. Joyce da aynı yöntemi insanların sorunları üstünde uygulamayı deniyor. Umarım başarılı olur.

  * Yaşlanmadan akıllanmayı çok isterdim.

  * Doğal ölüm diye tanımlanabilecek bir şeyin var olduğu kanıtlanmamıştır; yaşamdır, doğal ve sonsuz olan.

  * Çılgın mı doğmuştum, yoksa fazla mı akıllıydım bilmiyorum; benim dünyam yeryüzüne uygun değildi.

  * Evlenip bütün bunlara bir son vereceğim artık. Altmış yaşlarında, sağlığı yerinde, gösterişsiz vejeteryan yemeklerine alışkın, kocası gezide olduğu zamanlarda gelen mektupları ona postalayabilecek kadar okur yazar, kültürsüz bir kadın tanıyor musunuz? Sıradan görünüşlü, kıskançlık nedir bilmeyen iyi huylu biri. Mümkünse akrabaları da olmasın. Sosyeteden istemem. Ömründe tiyatroya gitmemişler tercih edilecektir. Evde ayrı odalarda elbette...

  * Evlilikten sonra aşk yoktur. Pornografi ise hiç yoktur.

  * Benim güldürme yöntemim, gerçeği açıkça söylemek. Yeryüzünün en büyük şakasıdır gerçek.

  * Biz kağıt peygamberleri, sanat büyücüleri...

  * Edebiyat dehası olmak bir hastalık mıdır?

  * Dans etmek, yatay bir isteğin dikey anlatımıdır.

  * Mutluluk yaşamın bir amacı değildir; yaşamın bir amacı yoktur.

  * Amerika için hiçbir umut yok demektir.

  * Yirmisinde kızıl bir devrimci değilseniz, ellisinde çekilmez bir fosil olursunuz. Ama yirmisinde kızıl bir devrimciyseniz, kırkında çağdaş olma şansını elde edersiniz.

  * iyice eskiyip çürüdüğüm için öleceğimi sanmayın sakın... Vazgeçilmez bir insanın çürümesi söz konusu değildir çünkü. Ortadan yok olacağım ama çürümeyeceğim.

  * Umarım, insanlar daha iyi olurlar beni anımsadıkça...

  * Adresim: Sosyalist – Londra.
  1 ... tufan uras