bugün

bir aşık veysel dizesidir, çok anlamlıdır.
Topraktan geldik toprağa döneceğiz.Bizi yine ölünce toprak bağrına basacaktır.Bizi kendiyle bütünleştirecek.
Dost Dost Diye Nicesine Sarıldım
Benim Sadık Yarim Kara Topraktır
Beyhude Dolandım Boşa Yoruldum

Nice Güzellere Bağlandım Kaldım
Ne Bir Vefa Gördüm Ne Faydalandım
Her Turlu isteğim Topraktan Aldım
asık veyselin vefayı anlatan vurucu dizesidir.
hayattan pek bir beklentisi olmadığı zamanlarda aşık veysel in dilinden dökülmüştür. adamın beklentisi olmadığı için bunu demiş... şimdiki gençler ağızlarına sakız etmişler ve ben üzülüyorum.
onu diyen adamla kendinizi karşılaştırın, sonra söyleyebilecek gibiyseniz, kendinizi o kadar kötü hissediyorsanız söyleyin.
karnın yardım kazmayınan belinen
yüzün yırttım tırnağınan elinen
yine beni karşıladı gülünen
benim sadık yarim kara topraktır.

aşık veysel in en çok bilinen, sevilen türküsü. kendi ağzından dinlenilmelidir.
Dost Dost Diye Nicesine Sarıldım
Beyhude Dolandım Boşa Yoruldum

Nice Güzellere Bağlandım Kaldım
Ne Bir Vefa Gördüm Ne Faydalandım
Her Turlu isteğim Topraktan Aldım

Koyun Verdi Kuzu Verdi Sut Verdi
Yemek Verdi Ekmek Verdi Et Verdi
Kazma ile Dövmeyince Kıt Verdi

Ademden Bu Deme Neslim Getirdi
Bana Turlu Turlu Meyva Yetirdi
Her gün Beni Tepesinde Götürdü

Karnin Yardim Kazma ile Bel ile
Yüzün Yırttım Tırnak ile El ile
Yine Beni Karşıladı Gül ile

işkence Yaptıkça Bana Gülerdi
Bunda Yalan Yoktur Herkesler Gördü
Bir Çekirdek Verdim Dört Bostan Verdi

Havaya Bakarsam Hava Alırım
Toprağa Bakarsam Dua Alırım
Topraktan Ayrılsam Nerde Kalırım

Dileğin Varsa iste Allah'tan
Almak için Uzak Gitme Topraktan
Cömertlik Toprağa Verilmiş Haktan

Hakikat Ararsan Açık Bir Nokta
Allah Kula Yakın Kul Da Allah'a
Hakkin Gizli Hazinesi Kara Toprakta

Bütün Kusurlarımı Toprak Gizliyor
Merhem Calip Yaralarımı Tuzluyor
Kolun Açmış Yollarımı Gözlüyor

Her Kim Ki Olursa Bu Sırr-ı Mazhar
Dünyaya Bırakır Ölmez Bir Eser
Gün Gelir Veysel'in Bağrına Basar
doğum ve ölüm tarihi arasında yaşanan yıllar, birikmiş onca anılar,acılar ve mutlu günler. bu kadar kısa işte... doğum ve ölüm tarihi, altında ruhuna el fatiha...özenle seçilen onca hediye, çıkış noktası kalp olan onca aşk dolu sözcüklerin yerine nefes tükenene kadar okunan ve ulaşması temenni edilen 'fatiha'. derinden, ruhundan -ahhh- demeyi, gözyaşlarıyla üstüne kapanılan mezarda söylemek kadar can yakan bişey olmadığını öğrenmek. ölmeyi istemek oracıkta,hemen. dokunulan, öpülen mezar taşlarını, toprağını bir zamanlar dokunmaya kıyamadığın insan gibi sevmek elleri yerine, saçları yerine koymak ve yeniden ölmeyi istemek oracıkta, hemen. akla gelen o türkünün en acıtıcı bölümüdür, 'benim sadık yarim kara topraktır, topraktadır, oradadır, bilmek ise çok can yakıcıdır.'
(bkz: lost lost diye nicesine sarıldım)
(bkz: benim sadık yarim kara fatmaymış)
aşık veyselin dünyanın faniliğini belirten eseridir.
aşık veysel'in 11 dörtlükte dünya hayatını özetlediği mükemmel türkü. hepimize kapak olması dileğiyle.
keşke herkes senin kadar iyi görebilseydi be aşığım.. nasıl sözlerdir bunlar, nasıl düşüncelerdir. asrın ozanıdır kendisi kanımca
aşık veyselin, hemşehrisi olmaktan en çok gurur duyduğum eserlerinden birisi.

görmeyen gözlerin, gören kalplerin dünyayı içtenlikle, sadelikle ve abartmadan dışa vurumudur.

dünyayı, hayatı, insanı, insanoğlunun yaşadığı hayatın yalan olduğunu, bir dönüşün gerçekliğinden dem vurur duru veysel bu türküde, dizeler gerçeğin başına vura vura bitirir tüm dünyada hayatın anlamını anlatanlara.

dinle, dinle ve gör; bi anla be insanoğlu, ne doğru demiş veysel, ne haklıymış!
Aşık Veysel kadar olmasa bile Tarkan da güzel söylemiştir.
eskiden, coğrafya hocamın derste konudan başka bir konuya geçerken düşünme aralarında sürekli ağzında olan türkü.
sözlük yazarlarının şu an dinledikleri şarkılar arasında yer alır.
O kadar hakli ki sadik yarine gitti dost acin dinleyin ama kendi sesinden gecen bir sey oldu bu sarki dustu aklima bence dunyanin en anlamli sarkisi.
Efsanedir. Evet.
Sadece estetik bir zevk, güzel bir söz dizimi, bir duygu ifadesi değil ne kadar haklı diyerek de kendini okutan şiir. Türküsü de güzel.
hayatımda dinlediğim en kötü sese sahip aşık veysel'in berbat türküsü kara toprak'tan nakarat bir söz. iğrenç. açık ve net.
aşık veysel şiiri.
dinlemeye doyulmaz mana ve ahenk kaynağıdır.
Aşık Veysel in şarkısında geçen sözdür. En sevdiğim ikinci sözdür. Birincisi güzelliğin on para etmez bu bendeki aşk olmasadır. Toprağın kıymetine ve insanların kahpeliğine dikkat çeker.
aşık veysel'in, Kendi köyünde aşık olduğu ve kendisini aldatmış olan fatma isimli bir kadın için yazdığı söylenen parçadır. Söyleyen kişi ise, ölümünden önce ankara'daki hastanede aşık veysel ile aynı odada yatmış bir üniversite hocasıdır.