bugün

türk kadınının kocasına ne kadar güvendiğini belli eden sözdür... fakat farkı bir taraftan da bakabiliriz konuya mesela;

x: senin kocanı dün y'nin evine girerken görmüsler...
bağyan: yok benim kocam yapmaz.
x: nasıl ya y'nin evine girerken görmüşler diyorum...
bağyan: yok o daha beni yapamıyo
x: !?

(bkz: benim kocam yapamaz)
kocasını çok seven ve onu gözünde adeta peygamberleştiren kadın modelinin körü körüne inandığı sözdür. bunu her seferinde kocasına ve çevresine deklare eder, hatta bunla övünür. biricik kocası bunun aksini ispatlayan bir hareket yaptğında (bkz: aldatma) hemde bayağı uzun bir zamandır, gözünün içine baka baka, seni yok sayarak, öğrendiğinde nasıl yıkılacağın umrunda olmadan, adileşerek basitleşerek hatta ibneleşerek.
sudan çıkmış balığa dönersin. bugüne kadar inandığın her şey altüst olur ve kocanınında sıradan bir adem oğlu olduğu gerçeği suratına bir tokat gibi çarpar. kocan her aklına geldiğinde kocaman bir boşluk kaplar içini kolay değildir senelerce gözü kapalı inandığın insanın aslında bir zavallı olduğu gerçeğini kaldırmak. ayrıca ister istemez paranoyaklaşır insan zordur atlatmak ne o eski o dur nede sen eski sen, önünde iki seçenek durur ya unutup devam etmek ki şüpheyle insan nereye kadar herşey yolundaymış gibi yaşayabilir, yada bırakıp gitmek. bu sebepdendir ki benim kocam yapmaz demek büyük salaklıkdır. her koca yapar uygun zaman ve zemin bulduğunda.
kocasını seven ve güvenen kadının sözüdür.
görsel
Yurdum kadınlarının inanmak istedikleri ve acziyetlerini, zavallılıklarını gösterdikleri söz.

Anlayamıyorum, bir insan diğerine nasıl sonsuz bir güven duyabilir? Nasıl kefil olup bir şeyi yapıp yapmayacağını öncesinden bilebilir?
insan yeri geliyor kendi hisleri ve düşünceleri için bile emin olamıyor.

Büyük konuştukları için mi laflarını yutuyor bu kadınlar yoksa henüz bi insana körüne körüne güvenmemek gerektigini bilmediklerinden mi meçhul.

Edit: yeri gelmişken mesude'yi anmamak olmaz. *
(bkz: kemalim yapmaz)
(bkz: amına bile koyar)
senin kocan seni ayakta bile s.ker be hey gerizekalı kadın!! tüm bu aldatanlar kim peki!! seninkisi yapmıyor onunkisi yapmıyor demekki çorumlu niyazi abi yapıyor tüm bu herşeyi! her türlü halta rağmen bu kadar güvenmeyin la kocalarınıza biraz uyanık olun az araştırın ne halt yediğini!! sonra ağlıyosunuz üzülüyosunuz sizin için diyorum zeka özürlü bacılarım!!
sen öyle san.
yakın zamanda ren geyiğine dönüşecek tipik türk kadını sözüdür.
Kocasının onu gerçekten sevip hata yapmayacağını bilen kadın sözüdür. Umarım karşıma karakterli bir kadın çıkarsa o söze layık olurum.
Bilip de bilmezden gelme durumu da olabilir.

görsel
(bkz: benim kemalim yapmaz) diye bi replik vardı yerli dizilerden birinde galiba o aklıma geldi.
Yaparsa allah belasını versin zaten.
yapar yapar

hatta geçen gördüm kocan cihangirde gay bara giriyordu.
Senin kocan benim hayatımı bitirmeye niyet etti be annecim. Evine gelmiyorum diye bana tavır alacağına bir kocana bak nolur yalvarıyorum. Evet yapar senin kocan.
Senin kocan, temsili.
görsel
(bkz: kemalim yapmaz)
(bkz: Kezban atasözü)

Kocam yapar efendim, hem de alasını yapar. iş için dışarda olmasına bakar her şey. Yaptı demiyorum yapar ve yapacak.

Not: kocam yok.
sana benim gibi bi koca lazım.
görsel