bugün

ramazanda alkol al, allahın ayetleri ile dalga geç, namaz kılma işte sana kalbim temiz müslümanı. afiyet olsun. evet.
yarrağımın müslümanıdır.

en azından cuma'ya git, arada iki rekat namaz kıl, de mi ya? işiniz gücünüz eşşek sikip, sonra da kalbim temiz diye orta yerde dolaşmak*.
ibadetlerini yapan baskasinin yanmasindan zevk alan kalbim pis muslumanina yeglenecek insandir...
kalbi temiz falan değildir iki yüzlüdür..

çok şey bilmiyorum ama şunu biliyorum..

ibadet yapmadan güzel ahlaklı olmadan kalbi temiz müslüman olunmaz..

ben kalbi temiz değilim ama iki yüzlü de değilim en azından..
bi de bunların benim dedem hacı versiyonu bulunur.
yağmurda ıslansa da, kuru kalan müslümandır.
(bkz: zehir var ama zehirlenme yok)
tatlı su dincisi.
savaşıyorum ama düşmanı öldürmüyorum.
şeytan ona sürekli vesvese etmektedir. sen namaz kılmıyorsun, kuran okumuyorsun ama içki içmiyorsun uyuşturucu kullanmıyorsun zina yapmıyorsun sen yinede iyisin iyi der. boş ver dert etme der. namaz kılıpta yalan söyleyenler var, namaz kılıpta dedikodu yapanlar var, namaz kılıp zina edenler var, namaz kılıp sahtekarlık yapanlar var, namaz kılıp kul hakkı yiyenler var, sen yapmıyorsun der şeytan. seni öldüğün güne kadar beynini yıkar ve oyalar. öldüğünde ahiret kumbaranda ne sevap vardır ne de ibadet. insanoğlu ibadet etmek için yaratılmıştır öyle programlanmıştır. allah kullarından ibadet ve samimiyet bekliyor oto kontrol bekliyor. sağ ve sol omuzlarımızda hesap yazan melekler nöbet değiştirdiklerinde allah sorar kulumu bıraktığında ne vaziyette idi? melek; kulunuz yine uyuyordu ya rabb der. hayatımızı namaza göre ayarlamamız gerekiyor.
Benim anneannemle babaannem de basortusu takiyor ama konu bu degil. O degil de bize ne ya. Adam muslumanim der kiliseye gider ibadete. Kimseyi de baglamaz bu. Onun bilecegi istir.
Özde değil sözde Muslüman olanlardır her ne olursa olsun bize bir şey demek düşmez herkes dinini inancını istediği gibi yaşar kime ne.
ibadet edip etmemesinin kimseyi ilgilendirmediği ama kalbinin güzelliği topluma yansıyan insandır.

ibadet kısmı, sadece kendini ilgilendirir. alacağı ödüle ya da cezaya kimse ortak değildir sonuçta.

--spoiler--
Kimseye yaranabilmek için bi çabam olamaz. Yalakalık gibi olmasın diye sevap işlerken bile çekinirim. O ne öyle sırf cennete gideyim diye!
--spoiler--
kendini kandırıyordur. ayrıca bu işler nüfus cüzdanında yazmakla da olmaz. ne yani ülkemin %99 u müslüman mı?
kısaca rind denebilir.
Nefret ettiğim insan. Ben de ibadet yapmıyorum, gayet de kalbim temiz ne kimsenin hakkını yerim ne kuyusunu kazarım. Ama müslüman değilim, demiyorum. Bu insana müslüman değilim derseniz size nefretle bakar, çok farklıymış gibi.
Sen içkini iç zinanı yap müslümanım de olmayanlara kötü bak laf et, hasiktir ordan derler adama.
milletin ibadetinden sizene be kardeşim ya. ne kurcaladınız. adam namaz kılıyorsa reklam mı yapacak. sende kılıyorsan siktir git kendine kıl. sizene milletin ibadetinden kalbinin temizliğinden allah ile arasındaki ilişkiden. namaz kılıp ülke soyanlar tecavüz edip hırsızlık yapanlarda var. ateist olup melek gibi olanlarda. insanların inançlarını sorgulayıp yaptığı ibadeti takip eden ne kadar insan varsa mesleğini kişiliği ayırt etmeden amına koyayım bu kadar net .
kimse kimseyi kandırmasın müslümanıdır.

ancak ve ancak kendini kandırır. şeytanın en güzel avuntularındandır. hırsız bile yapacağı ahlaksızlık için kendine bahanesini üretirmiş, onu bir nedene bağlarmış. işte en az bu kadar sahtekardır o müslüman.

benim kalbim temiz der namaz kılmaz,
ya zaten benim kalbim temiz der oruç tutmaz,
benim kalbim temiz kalbim deyip türlü türlü ahlaksızlıklar yapar.

anlamak isteyene çare çok olduğu gibi anlamak istemeyene de bahane çoktur.
hakkımızda hayırlısı.
Kalplerin gerçekten temiz olup olmadğı ibadete bakılarak ölçülemez. Belki mertebe açısından çok daha yukarıda olabilir ibadet etmeyen kişi. Bu tamamen Allah'ın, tanrının adına her ne diyorsanız onun bilebileceği bir iştir. Doğru olan te bir şey var ki hiçbir kalp, kendi fesatlığını kabul etmek istememektedir.
Yemediği bok yoktur alnı secdeye değmemiştir ama kalbi temiz. Hahahasiktir. Evet.
o benim işte.
Elini ayağını yıkayıp abdest alınca müslüman olduğunu sanan zihniyetin yanında nur nimettir.
Ya aslında teoride evet öyle de olması gerekiyor
Inanç samimiyet ister kalpten iman etmeyi ister

Lakin bile isteye hiç bir kurala uymayıp benim kalbim temiz dersen inanmazlar.

Tabi ki her kapalı her namaz kılan hatta her hacca gitmiş iyi demiyorum
Hatta ne gördüysem böyle tiplerden gördüm
Sen başını kapatıp her haltı yiyorsan
Kalbin temiz olsun ama başın açık olsun daha iyi.